U Srbiji 13. platu isplaćuje tek petina firmi: Evo kakva je situacija u regionu
Oko 17 odsto kompanija u Srbiji isplaćuje radnicima 13. platu, pokazuje istraživanje Mreže za poslovnu podršku koje je preneo Forbs.
Foto: 021.rs
Stručnjaci, sindikati i poslodavci nisu zadovoljni ovim rezultatom, ali uglavnom ističu da je to odraz ekonomske situacije u kojoj posluje privreda.
"Unija poslodavaca smatra da bi bilo korisno i dobro i da treba težiti tome da to bude jedan ustanovljeni običaj da sve firme treba da isplaćuju 13. platu, ali je činjenica da često veliki broj firmi nema tu mogućnost", kaže počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
Prema njegovim rečima, treba imati u vidu da postoji više od 400 hiljada različitih kompanija i da se one značajno razlikuju po načinu poslovanja i neke od njih nisu u mogućnosti da isplate 13. platu zbog gubitaka.
Ranka Savić iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata kaže da je pocenat isuviše mali, ali da je situacija takva kakva jeste i za sindikate nije pozitivna.
"Znam za nekoliko velikih kompanija koje isplaćuju 13. platu, ali taj procenat mora da bude znatno veći jer u krajnjoj liniji radnici su ti koji su doveli do povećanja profita i do boljeg poslovanja", dodaje Savić.
Ekonomista Milan Kovačević smatra da u Srbiji domaća privreda nije dovoljno rentabilna, da profiti nisu uporedivi sa profitima kompanija u nekim drugim zemljama i da se moraju stvoriti povoljniji uslovi za poslovanje, koji sad nisu dobri, a kako bi se poslodavci izdašnije ponašali.
Kovačević smatra da su stranim ulagačima dati mnogo povoljniji uslovi za poslovanje, kroz razne subvencije i da je teško domaćim preduzećima u konkurenciji "sa onim koji su došli sa subvencijama da rade ovde".
A kako je to u regionu?
Bloomberg Adria je proverao u kojim državama u regionu su najizdašniji.
Iako 13. plata ili bonus na kraju godine nije zakonski definisan ni u jednoj zemlji u regionu, neki predlozi su se pojavili u Sloveniji, kompanije se sve češće odlučuju za ovakvo nagrađivanje svojih zaposlenih. Ne samo zbog nedostataka radne snage i smanjenja fluktuacije, ovakvo nagrađivanje takođe može da bude izvrstan alat za njihovu motivaciju. Velika prepreka u tome su različiti sistemi oporezivanja.
U Sloveniji je nagrada za poslovnu uspešnost oslobođena poreza na dohodak do visine prosečne plate - ona je u septembru iznosila 2.174,7 evra bruto (poslednji podaci). Božićnica je do tog iznosa oslobođena poreza na dohodak, ali ne i doprinosa. Dodatna nagrada pripada radnicima u skladu sa kolektivnim ugovorom ili ako je to poslodavac propisao internim aktom društva. U nekim slučajevima isplata zavisi i od ličnog uspeha, kao i od uspešnosti poslovanja preduzeća.
Dok većina slovenačkih poslodavaca isplaćuje dodatke na kraju godine, srpski poslodavci često navode da se zbog visokog oporezivanja ne odlučuju na isplatu tzv. 13. plate. S poreskog stanovišta, nagrada ili bonus tretiraju se kao redovna plata na koju se plaćaju porezi i doprinosi. Nešto je poreski povoljnija isplata naknade u višem iznosu od mesečne osnovice doprinosa, koja u 2023. godini iznosi 500 hiljada dinara (4.270 evra). Važi pravilo da što je veći bonus, to je niža ukupna poreska stopa oporezivanja bonusa. Nacionalna statistika za Srbiju pokazuje da se bonusi redovno isplaćuju. To je vidljivo iz podataka o isplati prosečne plate za decembar prošle godine, koja je dosegla 718 evra neto i bila sedam odsto veća od plate za novembar.
U Hrvatskoj poslodavac može zaposlenima neoporezivo da isplati do 663,62 evra godišnje u vidu posebnih nagrada (regres za godišnji odmor, božićnica, uskrsnica i sl.). Ako primanja na osnovu svih povremenih nagrada prelaze navedeni neoporezivi iznos, one se smatraju redovnom platom i zbog toga se takođe oporezuju.
U Bosni i Hercegovini (BiH) važe drugačiji propisi za isplatu i oporezivanje dodataka na platu kao što su bonus, nagrada, regres, božićnica i 13. plata. I dok poslodavci u Federaciji BiH isplaćuju neoporezive naknade poput regresa, preduzeća u Republici Srpskoj radije povećavaju decembarsku platu nego da daju 13. platu jer se na te naknade plaćaju porezi i doprinosi na puni iznos.
"Problem je siva ekonomija. Neki poslodavci radnike nagrađuju određenim iznosom 'u koverti'. To stvara nelojalnu konkurenciju. Pre svega bilo bi potrebno izjednačiti poslodavce, a zatim sklopiti sporazum o regulisanju 13. plate", naglašava Saša Trivić, predsednik Saveza udruženja poslodavaca Republike Srpske.
Inače, sve što se zove plata, pa tako i 13. plata, oporezivo je kao i svaka druga plata u godini, a to važi i za isplate bonusa. U BiH tek malo kompanija može da isplati 13. platu, ocenjuje sagovornik Bloomberg Adria.
U Severnoj Makedoniji se božićnica ne isplaćuje. Tamo Božić, kao i u Srbiji, slave 7. januara, pa tako nazvati bonuse ne bi imalo smisla. Umesto božićnice, kompanije isplaćuju 13. platu, a njena isplata je regulisana zakonom o radu, ali se na tu isplatu plaćaju doprinosi. Visinu nagrade određuje svaka kompanija samostalno, a na nju je propisana stopa poreza od 10 odsto koju su firme dužne da plate.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Dve firme iz Srbije u novom paketu sankcija koje EU uvodi Rusiji
27.11.2024.•
1
U novom paketu sankcija protiv Rusije koje priprema EU nalaze se i dve kompanije iz Srbije.
Nemačkoj potrebno bar 288.000 migranata godišnje
27.11.2024.•
0
Nemačkoj ekonomiji je potrebno 288.000 migranata godišnje do 2040. da bi se izborila sa negativnim uticajem starenja stanovništva, navodi se u novoj studiji Fondacije Bertelsman.
Stelantis zatvara fabriku na severu London: Odluka koja ugrožava stotine radnih mesta
26.11.2024.•
0
Proizvođač automobila Stelantis najavio je danas da namerava da zatvori fabriku u Lutonu na severu Londona da bi se koncentrisao na proizvodnju na drugoj lokaciji u Velikoj Britaniji.
NBS predložila da kamata na stambene kredite bude maksimalno pet odsto do kraja sledeće godine
26.11.2024.•
0
Kamatne stope na stambene kredite koje građani već otplaćuju i na one koje će tek zajmiti od banaka, zaključno sa 31. decembrom 2025. godine neće smeti da budu veće od pet odsto.
Ministarstvo odlučuje o 186 prijava za kupovinu električnih vozila, među prijavljenima i Novosađani
26.11.2024.•
1
Ministarstvo zaštite životne sredine obrađuje 186 prijava za subvencionisanje kupovine električnih automobila sa po pet hiljada evra po vozilu, a među njima je 70 odsto preduzetnika.
Vučić obećao da će Srbija 2027. imati životni standard kakav Bugarska ima danas
25.11.2024.•
34
U nedavnom javnom obraćanju predsednik Aleksandar Vučić dao je građanima Srbije još jedno obećanje: BDP po glavi stanovnika do 2027. godine iznosiće "15.250 evra".
Poljoprivreda: Vreme kada se vidi ko je laf
25.11.2024.•
5
Završena je jesenja setva, dok su predzimsko oranje i priprema zemljišta sasvim pri kraju. Reklo bi se da paori ulaze u hladniji period sa manje posla.
Ima li razloga za brigu: Kako će rast cena kafe u svetu uticati na srpsko tržište
25.11.2024.•
4
Kafa je na svetskom tržištu samo od početka 2024. godine, poskupela više od 54 odsto, pokazuju podaci sajta Trading Economics.
Nekadašnji jugoslovenski gigant na prodaju: "Mostogradnja" ide na aukciju za 1,1 milijardu dinara
25.11.2024.•
6
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika oglasila je prodaju javnim nadmetanjem građevinskog preduzeća "Mostogradnja" u stečaju, po početnoj ceni od 1,1 milijardu dinara.
Za "Ekspo 2027" iz budžetske rezerve još 7,2 miliona dinara
25.11.2024.•
3
Kako bi se obezbedila nedostajuća sredstva potrebna za promotivne aktivnosti za realizaciju "Ekspo 2027", izdvojena su sredstva u iznosu od 7,2 miliona dinara iz buždetske rezerve.
Država dala 100 miliona evra za tri stadiona, a od studije njihove opravdanosti "ni korova"
24.11.2024.•
7
Iako za izgradnju gradskih stadiona u Leskovcu, Zaječaru i Loznici ni studija opravdanosti još nije napravljena, za njih je ukupno potrošeno 11,8 milijardi dinara, odnosno oko 100 miliona evra.
Može li privreda Srbije da parira stranoj konkurenciji: Ne, ne može, a ovo su razlozi
24.11.2024.•
4
Privreda u Srbiji nema finansijske kapacitete, organizaciju, tehnologiju i logistiku kojima bi mogla da parira stranoj konkurenciji.
Tri grada duguju EPS-u 1,5 milijardi dinara za struju
24.11.2024.•
2
EPS je objavila spisak 20 najvećih dužnika, na kome je vidljivo da najviše neplatiša dolazi iz Kragujevca, ali i da je opštinska uprava Smederevske Palanke nagomilala najviše novih obaveza.
Šoškić: Kupovna moć građana ne raste, inflacija i dalje jede rast plata
24.11.2024.•
1
Poslednjih godina u Srbiji inflacija u najvećoj meri pojede rast plata i zapravo ne dolazi do realnog rasta kupovne moći građana.
Blumberg: Evropa pred novom energetskom krizom - smanjene zalihe gasa, a cene znatno porasle
24.11.2024.•
4
Evropa se suočava sa potencijalno novom energetskom krizom, jer se zalihe gasa brzo smanjuju, a smanjenje snabdevanja iz Rusije stavlja tržište pod dodatni pritisak, ocenjuju različite organizacije.
Mask sve bogatiji: Oborio sopstveni rekord, sada ima 347,8 milijardi dolara
24.11.2024.•
2
Neto vrednost imovine američkog bogataša Ilona Maska dostigla je rekordnih 347,8 milijardi dolara u petak.
Krajem decembra druga prodaja rudnika Lece, prodajna cena manja od tržišne
24.11.2024.•
0
Rudnik Lece u stečaju biće 25. novembra oglašen na prodaju, a prodaja je zakazana za 27. decembar ove godine, piše Forbs Srbija.
SAD uvele sankcije Gasprombanci
24.11.2024.•
8
Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.
Ulaže se bez plana i kriterijuma: "Niko ne može da me ubedi da toliko novca za Expo ima smisla"
23.11.2024.•
14
Predlog budžeta za narednu godinu usmeren je na još veće kapitalne investicije, pre svega, povezane sa projektom Ekspo i na podizanje zarada zaposlenih u javnom sektoru.
Asocijaciji turističkih agencija odblokiran račun, nastavlja normalno poslovanje
23.11.2024.•
1
Račun Nacionalne asocijacije turističkih agencija Juta (YUTA) je odblokiran i dalje funkcionisanje nije ugroženo, pa organizacija nastavlja da radi kao i do sada.
MUP apelovao na oprez za Crni petak: Kupujte pametno, izbegnite prevare
23.11.2024.•
0
Crni petak (Black Friday) je prilika za uštede, ali i za prevarante, upozorava MUP i apeluje na građane da budu oprezni, kako bi izbegli rizike prilikom kupovine putem interneta.
Komentari 5
9
Hrvati - robovi
Truli zapad - okupatori
dele 13.tu platu i bonuse
a ponosni srBski narod glođe koske i crkava oko
Crkava sa najnovijim Audijima i Mercedesima. Ni poslanici i vladajući ološ ne zaostaju u razmetanju . Veseli se serBski rode što te tvoji na kolac ne nabijaju i ćuti i trpi i zavidi svima što nas mrze u ovom ekonomskom tigru.
Milan
Овим нашим мученицима не исплаћују ни 12 зарада редовно.
Лепо је што се исплаћује плата 13 у Словенији.
Треба рећи да је тамо минимална плата 1.000 Еур, док овде већина ради за 50-60к РСД.
Jovan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar