U EU uništeno najmanje 215 miliona vakcina protiv kovida, građane koštalo bar četiri milijarde evra

Najmanje 215 miliona doza vakcina protiv kovida, koje su članice EU kupile na vrhuncu pandemije, morale su da budu bačene, što je poreske obveznike koštalo četiri milijarde evra.
U EU uništeno najmanje 215 miliona vakcina protiv kovida, građane koštalo bar četiri milijarde evra
Foto: Pixabay
To pokazuje analitika portala Politiko.
 
Od kada su prve vakcine protiv koronavirusa odobrene krajem 2020. godine, članice EU su nabavile milijardu i po doza, odnosno više od tri za svaku osobu, a mnoge od njih sada leže na deponijama širom kontinenta.
Proračuni zasnovani na dostupnim podacima pokazuju da zemlje EU nisu iskoristile u proseku 0,7 doza po svakom članu svoje populacije, što bi značilo da je moralo da se uništi više od 312 miliona doza, ali nije lako utvrditi koliko je tačno vakcina bačeno, jer vlade to ne objavljuju.
 
Kalkulacije portala Politiko zasnovane su na podacima iz 19 evropskih zemalja, od čega je 15 dalo precizne brojke. Prolazak vremena znači da su ti brojevi već zastareli i da je stvarni broj neiskorišćenih vakcina verovatno mnogo veći.
Nemačka je, na primer, dostavila podatke u junu i tada je skladištima bilo još 120 miliona doza vakcina.
 
Politiko procenjuje vrednost 215 miliona uništenih vakcina na više od četiri milijarde evra na osnovu cena objavljenih u medijima, jer zvanične cene nisu objavljivane.
 
Za zemlje koje su samo prijavile ukupan broj uništenih vakcina, bez navođenja o kom proizvođaču se radi, Politiko je koristio ponderisanu prosečnu cenu od 19,39 evra.
 
Mnoge od tih vakcina kupljene su na vrhuncu pandemije 2021. godine, kada su se EU, SAD i Velika Britanija borile da obezbede što više doza. Tokom tog perioda EU je sklopila najveći ugovor o kupovini 1,1 milijarde doza od Fajzera.
Taj sporazum EU je tada bio hvaljen, ali se ispostavilo da su i njegova veličina i tajming bili problematični.
 
Reperkusije su više nego finansijske, a pitanja o tome kako je pregovaran veliki ugovor sa Fajzerom postala su problem za predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen, otkako je Njujork tajms objavio da je ona razmenjivala sporne poruke sa izvršnim direktorom Fajzera.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mariola

    20.12.2023 16:54
    @kole
    Ne brini ti za Evropu, nego pogledaj koje vrednosti neguje Srbija...
  • Samo pitam

    19.12.2023 17:50
    Ko li je profitirao od nabavke tih vakcina... ?
  • w/e

    19.12.2023 11:25
    cool
    Iovako su beskorisne.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.