Akcija "Bolja cena": Leči inflaciju kao što andol leči simptome

Očekuje se da će inflacija u četvrtom tromesečju biti osam odsto ocenio je Republički zavod za statistiku u svom novom biltenu za treći kvartal.
Akcija "Bolja cena": Leči inflaciju kao što andol leči simptome
Foto: Pixabay
Na nivou cele godine, prosečna inflacija iznosiće 12,6 odsto. 
 
Ukoliko se procena RZS ostvari, a nema razloga da se to ne desi, posebno zato što su dali ocenu verodostojnosti ove procene 98,3 odsto, to bi značilo da međugodišnja stopa inflacije u poslednja tri meseca skoro pa stagnira, pošto je u oktobru bila 8,5 odsto, a u novembru osam odsto, piše Danas.
 
Među najvažnijim faktorima koji su u poslednjem tromesečju ove godine delovali na cene, a delovaće i u prvom kvartalu naredne godine, RZS ističe akciju "Bolja cena" koju su Vlada Srbije i maloprodajni lanci lansirali u septembru.
Ova akcija, koja traje do Nove godine, smanjila je cene 36 artikala iz 20 kategorija proizvoda, uglavnom prehrambenih, kroz promotivnu akciju. RZS u svojoj analizi tvrdi da je Bolja cena usporila rast međugodišnje stope inflacije od oktobra do novembra u poređenju sa septembrom 2023. godine u proseku za oko 18,1 odsto ili za 0,3 procentna poenta.
 
Ako je međugodišnja inflacija u novembru pala na osam odsto sa septembarskih 10,2 odsto, od tih 2,2 procentna poena smanjenja 0,3 poena je donela akcija Bolja cena.
 
Treba primetiti i da je ranijih meseci, sve do maja, međugodišnja inflacija padala za po jedan procentni poen svakog meseca i bez ove akcije, piše Danas. U svakom slučaju, RZS navodi da je od početka 2023, a naročito od septembra do novembra (kada je počela primena Bolje cene) došlo do naglog usporavanja inflacije potrošačkih cena. U oktobru je desezonirana antiinflaciona korpa Bolja cena imala deinflatoran uticaj sa padom od jedan odsto, iako je mesečna stopa rasta ukupnih potrošačkih cena zabeležila rast od 0,2 odsto.
Efekat je oslabio u novembru, ali i dalje je delovao deflatorno sa 0,5 odsto. U međugodišnjoj inflaciji u oktobru od 8,5 odsto, grupa proizvoda Bolja cena je, prema analizi RZS, učestvovala sa 12 odsto, dok je u novembru učešće palo na 10,2 odsto.
 
"U poređenju sa prethodnim mesecima (naročito sa septembrom 2023), učešće grupe proizvoda Bolja cena u oktobru i novembru 2023. godine pokazuje značajan pad učešća u strukturi međugodišnje stope rasta potrošačkih cena, što odgovara njenom antiinflatornom zadatku", zaključuje se u analizi.
 
RZS u indeksu potrošačkih cena prati oko 660 proizvoda i usluga. Oni napominju da "metodologija prikupljanja mesečnih podataka o cenama proizvoda nije nužno obuhvatala samo proizvode pod oznakom Bolja cena već, usled reprezentativnog uzorka, obuhvat čine svi proizvodi (različitih proizvođača i marki) koji su i do sada bili predmet praćenja".
 
Ipak, u RZS tvrde da iako uzorak koji oni prate nije obuhvatio sve proizvode iz Bolje cene, da je korpa ovih proizvoda ipak imala značajan efekat na ukupne cene i to zbog efekta supstitucije.
 
"Akcija Bolja cena dovela je do toga da se cene proizvoda iz iste grupe, ali druge robne marke u proseku zaustave ili čak neznatno snize kako bi ti proizvodi mogli ostati konkurentni", navodi se u analizi uz napomenu da se kod esencijalnih dobara potrošači opredeljuju za jeftiniji proizvod.
 
Ekonomisti ističu da je efekat kao što prikazuje analiza RZS moguća, ali da treba imati u vidu da se radi o privremenoj meri. Ekonomista Saša Đogović smatra da se inflacija ne može suzbiti merama kakva je Bolja cena.
 
"Ona ima samo efekat kakav ima andol na telo. Prividno je stanje bolje, ali su za lečenje neophodne sistemske mere. Država je jednom rukom gasila vodom požar, a drugom posipala benzin po nejmu. Benzin je bilo helikoptersko deljenje novca, povećanje akciza i poskupljenje struje i gasa, a inflatorni požar je gasila Narodna banka Srbije sa restriktivnom kreditno-monetarnom politikom. U tom galimatijasu, inflacija je kod nas i dalje dosta visoka i ugrožava standard stanovništva", napominje Đogović uz komentar da se ne može to izlečiti promotivnim akcijama.
 
On dodaje i da je bilo očekivano da inflacija u drugoj polovini ove godine počne da se smanjuje zbog visoke baze, jer je prošle godine došlo do globalne eksplozije cena, pre svega energenata, u prvoj godini rata u Ukrajini.
 
"Sada ulazimo u postizbornu krizu i od njene dužine i dubine zavisiće i koliko će restriktivnu monetarnu politiku voditi Narodna banka. Ne očekujem da će u prvoj polovini ove godine biti deljenja novca, tako da s te strane neće biti podsticaja inflaciji", ocenjuje Đogović.
I ekonomista Veroljub Dugalić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Kragujevcu, smatra da je realno da je Bolja cena usporila inflaciju, ali ukazuje i da je to bilo bio deo predizborne kampanje. 
 
"Inflacija je usporila, ali na kom nivou? Jesu li se cene vratile na prošlogodišnji nivo? Ne, one su dostigle ogroman nivo i sada rastu po četiri, pet, šest odsto. To je pravi udarac na standard građana. A što se tiče pravog efekta inflacije, to svako od nas zna najbolje kada treba da napuni frižider i otvori novčanik da plati", zaključuje Dugalić.
  • /

    22.12.2023 21:21
    /
    eno semafora za one koji se gade na lidl.
    a semafor i jestivo ne idu u istu recenicu
  • gradjaninX

    22.12.2023 17:58
    Taj "jeftin" parizer je skuplji je od kilograma svinjetine, a od njega je i pre njega postojala ona pileca salama sa povrcem za oko 150 dinara kilogram. Da, 150din/kg. Ne znam sta ljudi vide "jeftino" u "parizeru" (60% meso od anabolickih ostataka pilica) od 600din/kg kad je pecenica vec 650~750 kako gde, a stisnjena sunka isto oko 600din. Ono mleko sa akcije niza cena je 1.2% MM, dakle ko voda iz slavine sa malo zejtina, veoma malo zejtina. 100 dinara.
  • Mojsije

    22.12.2023 16:29
    Ju ju
    Vucicev jeftin parizer obara inflaciju?!? Da nije smesno bilo bi zalosno!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija