Rekordan broj otkaza u tehnološkim kompanijama širom sveta

Broj tehnoloških radnika koji su otpušteni širom sveta od 2020. do 2023. godine je znatno povećan.
Rekordan broj otkaza u tehnološkim kompanijama širom sveta
Foto: Pixabay
Od januara 2024. godine, najveći broj otpuštenih imao je Amazon, njih više od 27 hiljada, u pet odvojenih krugova otpuštanja. Slede Meta i Google sa oko 21 hiljadu i 12 hiljada najavljenih otkaza.
 
Otpuštanja u svim industrijama počela su 2020. godine zbog izbijanja pandemije kovida19, a broj otpuštanja u IT sektoru je nakon virusa nastavio da se povećava.
Najviše gubitaka radnih mesta dogodilo se u Sjedinjenim Državama, gde se nalaze tehnološki giganti poput Amazona, Meta-e i Google-a.
 
Samo u prvom kvartalu 2023. godine, više od 167 hiljada zaposlenih je otpušteno širom sveta, što je označeno rekordnim, prenosi Statista.
Naime, od maloprodaje do finansija i obrazovanja, svi sektori pate od ovog široko rasprostranjenog smanjenja broja zaposlenih. Međutim, najviše su pogođeni maloprodajni tehnološki startapi, sa skoro 29 hiljada otkaza najavljenih od septembra 2023. godine.
 
Rat Rusije i Ukrajine, rat u Gazi, pad kineske proizvodnje i rastuća inflacija imali su značajan uticaj na tehnološku industriju te i dalje predstavljaju veliku zabrinutost za tehnološke kompanije.
 
Kao posledica toga, kompanije širom sveta tek treba da prevladaju sve ekonomske izazove, a kako bi rešile takve poteškoće, tehnološke kompanije su napravile poslovne planove. Na primer, u Sjedinjenim Državama tehnološke firme planirale su da se više fokusiraju na zadržavanje potrošača, automatizaciju softvera i smanjenje operativnih troškova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    15.01.2024 10:52
    /
    a u nsu se betoniraju i it zgrade bez obzira sto su iste fime podelile otkaze.
    toliko o trzistu a ne o pranju love
  • Realista

    14.01.2024 22:08
    @aplikacija:
    Vama izgleda sve mora da se nacrta i usitni: koliko od 100 programera stvarno radi na nekakvoj korisnoj "aplikaciji" a koliko na kojekakvim pretraživačima, video igricama, zamlaćivačima, zbunjivačima? Danas je lik koji napiše par linija koda koje ne služe apsolutno ničemu momentalni IT-evac i očekuje masnu platu za to. Nije tajna se softveri danas pišu da bi maksimalno opteretili hardver i nateralo tržište da investira u "novi sistem" bez ikakve stvarne potrebe za tim. Zato se to i zove balon... kad nemaš više ništa novo, komplikuješ staro da bi izmuzao još malo novaca...
  • bora

    14.01.2024 21:24
    nerazumem
    Pa premijerka razvoj Srbije planira na IT sektoru.Slusamo
    bajke o IT pa mi bas nije najasnije sta je realno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.