To pokazuje danas predstavljeni izveštaj Državne revizorske institucije (DRI) "Efikasnost postupaka izdavanja dozvola za izgradnju i korišćenje objekata".
Kako je precizirano, u istom periodu prilikom izdavanja upotrebnih dozvola u propisanom roku nije rešeno 67 odsto predmeta, a prilikom izdavanja lokacijskih uslova zakonski rok je prekoračen u 62 odsto predmeta, od ukupno njih 70.519.
U zaključku DRI se navodi da je za unapređenje uslova za gradnju u Srbiji nužno efikasnije postupanje nadležnih organa prilikom izdavanja dozvola za izgradnju i korišćenje objekata, kao i primenjivanje kaznene politike u slučajevima prekoračenja rokova.
Revizijom su bili obuhvaćeni Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Grad Beograd, Grad Novi Sad, kao i Agenicija za privredne registre (APR).
Zaključak revizije je da Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u posmatranom periodu nije sprovelo sve mere u cilju skraćivanja i pojednostavljenja izrade planskih dokumenata.
Kako je precizirano, resorno Ministarstvo je uspostavilo strateški i zakonodavni okvir, ali Nacrt Prostornog plana Srbije, za perod od 2021. do 2035. godine, nije podnet Vladi Srbije na usvajanje u revidiranom periodu, jer nisu dobijene sve saglasnosti i mišljenja nadležnih organa i posebnih organizacija, a nije uspostavljena ni digitalna platfoma e-Prostor, kao ni Centralni registar planskih dokumenata.
DRI je ukazao i da nadležni organi nisu u dovoljnoj meri efikasno sprovodili postupak objedinjene procedure, zbog čega je dolazilo do prekoračenja propisanih rokova u rešavanju po zahtevima za lokacijske uslove, građevinske i upotrebne dozvole, pa je za posledicu imalo prekoračenje roka u rešavanju po zahtevima za lokacijske uslove u 65 odsto, za građevinske dozvole u 85 odsto i za upotrebne dozvole u 87 odsto predmeta.
Grad Beograd je prilikom rešavanja lokacijskih uslova rok prekoračio u 81 odsto predmeta, za građevinske dozvole rok je premašen za 92 odsto zahteva, a za upotrebne dozvole u 97 odsto predmeta.
Istovremeno je Grad Novi Sad prekoračio rok za rešavanje kod 85 odsto zahteva za izdavanje građevinske dozvole, dok je rok za za izdavanje upotrebne dozvole prekoračen u 85 odsto predmeta, a za lokacijske uslove u 87 odsto slučajeva.
U izveštaju je istaknuto da nije vršen adekvatan nadzor nad sprovođenjem postupka izdavanja dozvola, s obzirom da ni APR, registrator Centralne evidencije objedinjenih procedura, ni registratori resornog Ministarstva, kao ni grad Beograd i Grad Novi Sad nisu podnosili zahteve za pokretanje prekršajnog postupka u slučajevima prekoračenja propisanih rokova u revidiranom periodu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
PRIVATNI REVIZOR
Znam za slučaj kada se upotrebna dobije a radovi na opremanju objekta nisu završeni u Novom Sadu, Ali oni su počev od Radničke pa sada do Školske u vd stanju. Sve je trulo u toj Upravi. Ta uprava je je svojom neaktivnošću omogućila da se gradnja bez dozvole smatra normalnom! Čiji li su to glasači, šta mislite?
Janko
Професор
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar