Takođe, u proizvodnji nakita će upotrebljavati samo reciklirane plemenite metale, koji zahtevaju manje energije za proizvodnju, a sve kako bi smanjila emisiju ugljen-dioksida.
Prema godišnjem izveštaju te danske kompanije, ona svake godine kupuje oko 340 tona srebra i jednu tonu zlata, a tokom proizvodnih procesa oslobodila je 264.224 tone ugljen-dioksida (CO2) u 2022, preneo je Rojters.
Korišćenjem recikliranih, umesto novoiskopanih metala, "Pandora", poznata po svojim narukvicama od 65 do 95 dolara, smanjiće indirektnu emisiju za oko 58.000 tona godišnje, rekao je njen potpredsednik Mads Tvomi Madsen.
Kako se navodi, lanci snabdevanja recikliranim metalom predstavljaju rizik, jer ukradeno zlato može da se proda kao otpad za recikliranje, ali i zbog toga jer je teško dokazati poreklo metala kada se jednom istopi.
Kako bi ublažila rizike, "Pandora" je odlučila da koristi standard koji je razvio svetski "Savet odgovoran za nakit" (Responsible Jewellery Council), koji isključuje zlatnike i zlatne poluge kao izvor recikliranog zlata, navodi britanska agencija.
Pandora, koja je 2022. prodala 103 miliona komada nakita, proizvodi nakit u dve fabrike na Tajlandu i gradi treću u Vijetnamu.
I njeni konkurenti, poput Monike Vinader i Misome, takođe ističu svoju stoprocentnu upotrebu recikliranog srebra i zlata.
Rojters navodi da rafinerije metala recikliraju srebro iz industrijskih katalizatora, rendgenskih zraka, elektronske opreme i starog srebrnog pribora, a reciklirano zlato dobijaju iz otpada od proizvodnje nakita, kao i od starog nakita.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
skep
R49
SuperN.
Svakao su preskupi za to šta nude
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar