Kolike su šanse za recesiju u Srbiji do kraja 2024?

Ekonomski stručnjaci iz celog sveta veruju da postoji velika verovatnoća recesije u mnogim zemljama do kraja 2024. godine, a u Evropi se to posebno odnosi na Nemačku, Veliku Britaniju i Holandiju.
Kolike su šanse za recesiju u Srbiji do kraja 2024?
Foto: Pixabay
Srbija je svrstana među osam evropskih zemalja za koje se verovatnoća ulaska u recesiju ove godine procenjuje na 25 do 30 odsto.
 
Među nalazima Ankete ekonomskih stručnjaka, kvartalnog istraživanja koje sprovode institut IFO i Institut za švajcarsku ekonomsku politiku, jeste i prognoza verovatnoće recesije u Ukrajini od 41 odsto.
 
"Ekonomisti su izdvojili geopolitičke događaje (43 odsto) i cene energije (33 odsto) kao glavne faktore koji povećavaju verovatnoću recesije", izjavio je istraživač IFO Filip Hajl, prenosi Biznis.rs.
Učesnici ankete smatraju da je recesija nešto manje verovatna u drugim evropskim ekonomijama kao što su Švajcarska (17 odsto), Irska (20 odsto), Španija (22 odsto), Francuska (23 odsto), Italija (27 odsto), Austrija (29 odsto) i Belgija (29 procenata).
 
"Ove brojke su uporedive sa onima za druge velike ekonomije: stručnjaci iz Sjedinjenih Država prijavili su sličnu verovatnoću recesije (26 procenata). Gledajući širom sveta, velike se verovatnoće očekuju, između ostalog, za Izrael (44 odsto), Ekvador (48 odsto) i Argentinu (61 odsto) - zemlje koje su iskusile značajne političke turbulencije u nedavnoj prošlosti", objavio je IFO u analizi rezultata ankete.
Srbija je, zajedno sa Italijom, Austrijom, Portugalom, Rumunijom, Crnom Gorom, Belgijom i Danskom, svrstana među zemlje u kojima se verovatnoća izbijanja recesije kreće između 25 i 30 odsto.
 
Za razliku od Srbije, Hrvatska se nešto lošije kotira - verovatnoća izbijanja recesije u toj susednoj zemlji procenjena je na između 30 i 35 odsto. Najoptimističnija je prognoza za privredu Severne Makedonije, koja je trenutno jedina evropska država za koju učesnici ankete procenjuju da ima samo do 10 odsto šanse da uđe u recesiju tokom ove godine.
 
Verovatnoća da svet uđe u recesiju ove godine iznosi 26 odsto, dok su ključni generatori recesije neodržive javne finansije i politička nestabilnost.
 
Dok geopolitički događaji i cene energije dominiraju u Nemačkoj sa po preko 50 odsto odgovora, ispitanici u Francuskoj uglavnom izražavaju zabrinutost u vezi sa monetarnom politikom. Francuski stručnjaci su takođe mnogo više zabrinuti zbog trgovinskih ratova i protekcionizma od ostalih ispitanika u Evropi, naveli su iz IFO.
 
"Rezultati jasno pokazuju da su nakon pandemije kovida19 novi globalni sukobi sada odlučujući faktori neizvesnosti za ekonomski razvoj zemalja", zaključio je istraživač IFO Timo Vohner.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Radoje D

    12.02.2024 15:39
    Čitajte Domanovića
    "Kolike su šanse za recesiju u Srbiji do kraja 2024.."
    - Ne bude li ponovljenih izbora - vrlo velike !? Ova "ekipa" je posle 12 godina batrganja na vlasti dovela i gradjane i državu na ivicu socijalno-ekonomske provalije.
  • /

    11.02.2024 19:15
    /
    srbija je konstantno u recesiji

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.