Ograničenje kamatnih stopa na stambene kredite: Koliko je građanima olakšano isplaćivanje?
Privremeno ograničene kamatne stope na stambene kredite donele su olakšanje mnogim građanima koji su se zadužili u evrima.
Foto: 021.rs
Stručnjaci smatraju da je ta mera Narodne banke Srbije doneta u septembru prošle godine, a koja će važiti do kraja 2024, spasila mnoge građane kojima bi mesečne rate za otplatu kredita, inače, bile mnogo veće, piše Euronews Srbija.
Odluka o privremenim merama za banke koje se odnose na stambene kredite fizičkim licima, kojom je ograničena kamatna stopa za dužnike koji su korisnici prvog stambenog kredita s promenljivom kamatnom stopom, a čiji ugovoreni iznos ne prelazi 200.000 evra, znači da dužnici tokom cele ove godine mogu da budu mirni.
Tim dužnicima je privremeno ograničena nominalna kamatna stopa 15 meseci, počev od oktobra prošle godine do kraja 2024.
To znači da kod stambenih kredita koji su odobreni zaključno sa 30. julom 2022. godine, kamatna stopa ne može biti viša od 4,08 odsto, do 31. decembra 2024. godine, ukoliko klijent trenutno otplaćuje kredit po promenljivoj kamatnoj stopi.
Tako je dužnicima mesečna rata od oktobra prošle godine umanjena od 10 do više od 25 odsto.
Zoran Grubišić sa Beogradske bankarske akademije kaže za Euronews Srbija da je ta mera NBS spasila mnoge građane velikih problema u otplati i njihovu kupovnu moć.
"Cele godine će ostati iste rate na kredite indeksirane u evrima na tih 4,08 odsto. Kako je bilo prethodnih nekoliko meseci, tako će biti cele ove godine", rekao je Grubišić.
Dejan Gavrilović iz Udruženja "Efektiva" kaže za Euronews Srbija da odluka NBS znači da su dužnici zaštićeni do kraja godine od rasta kamata.
"Uglavnom, dužnici su do kraja ove godine mirni, šta će da bude sledeće godine – videćemo", rekao je Gavrilović.
U odluci NBS se navodi da je kamatna stopa ograničena samo u smislu njenog daljeg rasta, dok će banke u slučaju da dođe do snižavanja promenljivih kamatnih stopa biti u obavezi da usklade iznos rate u skladu sa zaključenim ugovorom o stambenom kreditu.
Sagovornici Euronews Srbija smatraju da je nemoguće da euribor toliko padne, pa da se dodatno umanje mesečne rate.
Pad kamatnih stopa od polovine 2024?
Evropska centralna banka odlučila je nedavno, na prvom sastanku o monetarnoj politici u 2024. godini, da treći put zaredom zadrži tri ključne kamatne stope nepromenjene.
Svako ranije povećanje kamatnih stopa Evropske centralne banke dodatno je uticalo na porast kredita vezanih za euribor, odnosno na poskupljenje mesečnih rata za otplatu stambenog kredita.
Tako je povećanje vrednosti euribora mesecima stvaralo probleme onima koji su uzeli stambeni kredit sa varijabilnom kamatnom stopom.
Grubišić kaže da je rast euribora počeo od februara, marta 2022. jer su kamatne stope počele da se povećavaju u borbi protiv inflacije.
"Za godinu, godinu i po dana kamatna stopa je skočila praktično za 3 ili 3,5 odsto. Euribor je bio blizu nule, a onda je rasla kamatna stopa za 0,25 ili za 0,50, pa se to sabiralo, što znači da su klijenti u zavisnosti od trenutka kada su se zadužili, dobili kamatu veću za 3,5 odsto i značajno su skočile rate", rekao je Grubišić.
On kaže da ne može da se predvidi šta će biti sa mesečnim ratama u 2025. godini i da treba sačekati kraj ove godine da bi se videlo kolika će biti vrednost euribora.
"Euribor može da krene ozbiljno da pada i da se ta mera NBS ukine, ali može i da izostane njegov ozbiljniji pad pa da se ta mera produži. To je sad u domenu nagađanja. Treba sačekati drugu polovinu ove godine i videti kako će stvari izgledati", rekao je Grubišić.
Kako je nedavno saopšteno, Evropska centralna banka dobiće do juna ključne podatke za odluku o prvom u mogućem nizu smanjenja kamatnih stopa u evrozoni, a profesor Grubišić navodi da će biti dobra vest ako kamatne stope počnu da padaju.
"To svi željno očekujemo i to se očekuje negde od polovine ove godine", rekao je Grubišić.
Navodeći da euribor sada miruje, Gavrilović kaže da će mesečne rate na stambene kredite ostati iste tokom ove godine jer se ne očekuje njegov drastičan pad.
"U zavisnosti od iznosa podignutog kredita, od trenutka kada je uzet kredit, da li je podignut skoro ili pre 10 godina, na koji rok je podignut, privremeno ograničenje kamatne stope na stambene kredite dovelo je do toga da je tu bilo i dobrih smanjenja rata i to 20 ili 25 odsto na mesečnu ratu", rekao je Gavrilović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Vučić: Srbija će se pozicionirati kao stub nemačke automobilske industrije
27.12.2024.•
0
Srbija će se pozicionirati kao stub nemačke automobilske industrije, smatra predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Zašto je važno da i influenseri progovore o Srbiji
26.12.2024.•
5
Ovih dana gledamo lepotu. Na Slaviji u desetinama hiljada podignutih telefona, na ispisanim transparentima i u televizijskim gostovanjima.
Litijum, bakar, zlato: Mineralne sirovine Srbije privlačne "velikim igračima", a neki bi i rudnik
26.12.2024.•
0
U napomenama finansijskog izveštaja Rio Tinto Exploration Dunav piše da se "Društvo bavi istraživanjem mineralnih resursa na osnovu odobrenja Ministarstva energetike sa namerom da osnuje rudnik".
Arsić: Inflacija u Srbiji među višim u Evropi
26.12.2024.•
0
Bruto domaći proizvod će ove godine u Srbiji porasti 3,6-3,7 odsto, što je dobar rezultat u periodu stagnacije evropskih privreda, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.
Zabrana uvoza peleta produžena za još tri meseca
26.12.2024.•
3
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici izmenjenu Odluku o privremenoj zabrani uvoza peleta od drveta, čime je zabrana uvoza produžena za još tri meseca.
Ljubičić o nestanku struje sa svakim većim snegom: U EPS-u ponovo Grčićevi kadrovi
26.12.2024.•
5
"Trenutna situacija u EPS-u teža je nego u vreme 'vladavine' Milorada Grčića, a Srbija, ako u Evropi padnu temperature i svaka zemlja počne da brine o sebi, neće moći da uvozi električnu energiju".
Objavljeno koje zanimanje će biti najtraženije u EU u 2025. godini
26.12.2024.•
2
Najtraženije zanimanje u EU u 2025. biće stručnjak za veštačku inteligenciju, pokazuju najnovija predviđanja vodećih stručnjaka za zapošljavanje, uključujući poslovnu platformu Linkedin.
Bankrotirala kompanija koja je proizvodila trokrake zvezde za Mercedes
26.12.2024.•
6
Gerhardi Kunststofftechnik GmbH, nemačka kompanija koja je proizvodila ambleme za Mercedes-Benz, proglasila je bankrot.
Mnoge nepoznanice u vezi sa stanovima za mlade, a komercijalne banke još ćute
26.12.2024.•
7
Sto hiljada evra stambenog kredita za svakog studenta i mladog čoveka od 20 do 35 godina, sa minimalnim učešćem od jedan odsto, periodom otplate od 40 godina . i sve to od marta sledeće godine.
Potrošači u raljama novih zimskih sniženja: Od prelepljenih cena do robe sumnjivog kvaliteta
25.12.2024.•
0
Potrošači u Srbiji se naročito raduju sezonskim sniženjima krajem decembra i početkom jula ali često se ispostavi da se njihovo početno ushićenje ka "šopingu" ne poklapa sa ponudom prodavaca.
Varaju kompanije koje promovišu stranice na Fejsbuku: Žalbe stižu i iz Srbije
25.12.2024.•
0
Stručnjaci su otkrili novu prevaru usmerenu na one kompanije koje promovišu svoje stranice na društvenoj mreži Fejsbuk.
Nezaposlenost 8,1 odsto: Kako se srpsko tržište rada kotira u odnosu na komšije iz EU?
25.12.2024.•
6
Podaci Republičkog zavoda za statistiku za treći kvartal 2024. godine pokazuju da je stopa nezaposlenosti u Srbiji 8,1 odsto, dok je zaposlenost na nivou od 51,9 odsto.
Polovina zaposlenih prima platu do 76.895 dinara
25.12.2024.•
5
Prosečna neto zarada u Srbiji, u oktobru, iznosila je 98.538 dinara.
Vlada Srbije: BDP se u 2025. vraća na nivo iz perioda pre korone
24.12.2024.•
3
Industrijska proizvodnja, građevinarstvo, rudarstvo i IKT sektor su ključne oblasti za rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), za koji se u 2025. godini očekuje da će se vratiti na period od pre korone.
Niko neće "Vršačku pivaru": U stečaju 14 godina, početna vrednost više od 196 miliona
24.12.2024.•
2
Postupak prodaje Industrije piva i sokova "Vršačka pivara" u stečaju bio je neuspešan jer nije stigla nijedna ponuda zainteresovnih kupaca, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.
Martinović: Poljoprivrednicima za subvencije isplaćene 92 milijarde dinara
24.12.2024.•
3
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović izjavio je da je poljoprivrednicimau Srbiji tokom ove godine na ime subvencija, računajući tu i IPARD program, isplaćeno gotovo 92 milijarde dinara.
Američke sankcije NIS-u: Još jedan spin Vučića da ispadne spasilac ili uvod u cenkanje s Rusima?
24.12.2024.•
37
Deset dana nakon izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će SAD uvesti sankcije NIS,ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je da nema najava da će do tih sankcija doći.
BDP po stanovniku u Crnoj Gori 51 odsto evropskog proseka: Koliki je u Srbiji?
24.12.2024.•
3
Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku, prema standardu kupovne moći, u Crnoj Gori je u prošloj godini iznosio 51 odsto proseka EU, pokazuju konačni podaci Eurostata.
NBS usvojila propise za sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade
23.12.2024.•
9
Izvršni odbor Narodne banke Srbije je na vanrednoj sednici usvojio propise iz nadležnosti NBS kojima će se, kako se tvrdi, omogućiti sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade.
Narodna banka Srbije donela odluku o privremenom ograničenju kamate
23.12.2024.•
2
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) je usvojio Odluku o privremenom ograničenju kamatnih stopa kod ugovora o kreditu zaključenih sa građananima, saopštila je danas NBS.
Isplata dodatka na penziju manju od 65.716 dinara biće do pet odsto penzije
23.12.2024.•
3
Isplata dodatka na penzije u Srbiji manje od 65.716,70 dinara biće do pet odsto iznosa decembarske penzije, rečeno je agenciji Beta u Vladi Srbije.
Komentari 10
Medaaaa
@Kosta
Kosta
alo ti.kao iz Sibira da si dišao ili radiš za neku banku. U Srbiji potpišeš da uzimaš kredit 20.000evra, za to obavezno daš učešće 20% 4.000e, dobiješ od banke 16.000evra i na kraju za tih 16.000evra platiš 40.000 evra! Naravno da banka treba da zaradi, ali ne ovako zelenaški. Zato su uništili i prodali sve domaće banke da bi mogli da zelenaše.
Kolika je kamata na stambeni kredit u Nemačkoj, a kolika u Srbiji, u obe zemlje se obračunava u evrima bando!
U Nemačkoj 2% u Srbiji 11%
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar