Sankcije SAD: Na listi i dvojica srpskih državljana i četiri firme iz Srbije

Povodom druge godišnjice ruske invazije na Ukrajinu i kao odgovor na smrt ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog, Sjedinjene Države su danas sankcionisale više od 500 pojedinaca i kompanija u Rusiji.
Sankcije SAD: Na listi i dvojica srpskih državljana i četiri firme iz Srbije
Foto: Pixabay
Na spisku su i dve osobe i četiri firme .
 
Za Dragana Dragaša se navodi da predstavlja sekundarni rizik za sankcije, a razlog što se našao na listi je što je "radio ili radi u sektoru ekomomije Rusije, s ciljem podrške ruskoj vojno-industrijskoj bazi".
 
Isto obrazloženje je dato i za Marka Svorcana.
U saopštenju Sekretarijata za finansije navodi se da su, osim ruskih, meta sankcija i kompanije iz trećih zemalja, uključujući Kinu, Srbiju, Ujedinjene Arapske Emirate i Lihtenštajn.
 
Dodaje se da je cilj sankcija uskraćivanje resursa koji su potrebni Rusiji za rat protiv Ukrajine, uključujući i sprečavanje izbegavanja sankcija.
Za kompanije iz Srbije je navedeno da su izvoznici tehnologije.
 
Kompanija "Kominvex" Beograd, čiji je direktor i vlasnik Svorcan, "izvezla je desetine miliona dolara vredna dobra i opremu ruskim kompanijama za elektroniku".
 
Kompanija "Soha Info" Novi Banovci, čiji je direktor i vlasnik Dragaš,  "izvezla je elektroniku dvostruke namene u Rusiju, vrednu milione dolara".
 
Dodatno, kompanija "Goodforwarding" Beograd "napravila je stotine pošiljki u Rusiju od februara 2024. godine, uključujući elektronsku robu neophodnu za proizvodnju raketa, dronova i municije".
 
Za kompaniju "Research and Development Company TR Industries" navodi se da je specijalizovana za razvoj elektronske radio opreme, obaveštajnih optoelektronskih sistema i navigacionih sistema, te da je u Rusiju "poslala stvari kao što su integrisana kola i višeslojni keramički kondenzatori". Glavni primalac te robe bila je ruska kompanija Aretks, koja se takođe našla na listi sankcija.
 
U Agenciji za privredne registre Srbije, kao direktor i vlasnik kompanije "Research and Development Company TR Industries" naveden je Nikola Obradović, dok je vlasnik i direktor kompanije "Goodforwarding" ruski državljanin Aleksej Moskovkin. Oni nisu na listi sankcija.
 
"Kominvex" je osnovan 2005. godine, a ostale tri kompanije nakon početka ruskog napada na Ukrajinu u februaru 2022.
 
U novembru 2023, Radio Slobodna Evropa (RSE) je objavio istraživanje sa detaljima o tri od četiri sankcionisane firme i oba pojedinca.
 
RSE navodi da je "Kominvex" kompanija "koja je od početka invazije na Ukrajinu do avgusta 2023, za manje od godinu i po dana u Rusiju izvezla robu u vrednosti većoj od 140 miliona dolara".
 
"Trećina izvezenih proizvoda, odnosno roba vredna više od 50 miliona dolara, prema carinskim oznakama su elektronske komponente koje se nalaze na sankcijama Evropske unije, jer mogu biti korišćene u vojnoj industriji”, pokazala je analiza.
 
Za kompaniju "Soha Info" navodi se da je "od oktobra 2022. do kraja jula 2023. godine izvezla u Rusiju robu u vrednosti od 18 miliona dolara", a za kompaniju "Goodforwarding" da je "u Rusiju izvezla robu za koju su službe EU identifikovale da može da se koristi u ruskim vojnim sistemima na frontu u Ukrajini".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Radojka

    24.02.2024 08:59
    Lepa nasa
    Zapadna demokratija. Vazi samo za zapadni dzep.
  • Vladanis

    24.02.2024 08:23
    Цинизам на делу
    Ма сити смо и њихових санкција и извештаја и истраживања..... Све је ок док је њихов интерес у питању!!!!
  • Ns

    23.02.2024 20:23
    Americke vojne kompanije sve objavljuju rekordne profite a nasim firmama sankcije.

    Izgleda danas samo americke firme smeju da zaradjuju!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija