Marković: Struja za privredu od 1. maja trebalo bi da pojeftini oko 25 odsto

Električna energija za privredu trebalo bi da pojeftini od 1. maja za oko 25 odsto jer su pale cene tog energenta na tržištu.
Marković: Struja za privredu od 1. maja trebalo bi da pojeftini oko 25 odsto
Foto: 021.rs
To je za Betu rekao stručnjak za energetiku Željko Marković.
 
Kako je rekao, Elektroprivreda Srbije (EPS) cenu električne energije za privredu ugovarala je zavisno od cena na tržištu i da je taj način izmenjen zbog energetske krize, kada su višestruko skočile.
"Cene za komercijalno snabdevanje su slobodne i formiraju se na osnovu ponude i tražnje. Pošto su cene na tržištu pale i sada prosečne iznose oko 90 evra po megavatsatu (MWh), a privreda plaća 120 evra po MWh, očekujem da cena padne za oko 25 odsto", rekao je Marković.
 
Vršilac dužnosti direktora EPS-a Dušan Živković rekao je da EPS sa Ministarstvom rudarstva i energetike intenzivno radi na izmeni metodologije kojom će se od 1. maja formirati cena električne energije za privredu, kako bi ona pratila cene na tržištu i "izvesno je da će pasti".
EPS je, kako je rekao Marković, od 2014. godine do energetske krize izračunavao cenu za privredu na osnovu interne metodologije, a shodno ceni na tržištu.
 
U periodu energetske krize, kada je struja koštala 200-300 evra po MWh, Vlada Srbije, podsetio je Marković, preporučivala je EPS-u nivo cene za privredu i ta kompanija, koja je u državnom vlasništvu, to je prihvatala da bi se zaštitila privreda od visokih troškova.
 
"Budući da su se cene struje vratile na relativno normalan nivo nema više potrebe za preporuke, već treba da se određuju na osnovu tržišnih uslova", rekao je Marković.
 
Kupci, prema njegovim rečima, ugovaraju sa EPS-om obično godišnje cene električne energije, pa tako ako se ugovori cena od 80-90 evra po MWh za godinu dana ona će važiti bez obzira da li će taj energent na tržištu u međuvremenu poskupeti ili pojeftiniti.
 
Ugovor snabdevača i kupca, kako je rekao, uvek može da se raskine pre nego što istekne, a da li uz "penale" ili bez njih, to je stvar dogovorenih uslova.
 
Marković je rekao da se isporuka električne energije može ugovoriti i na kraći rok, na tri ili šest meseci, ali cena neće biti ista kao za godinu dana. Cena struje, prema njegovim rečima, zavisi od obima isporuke i perioda u kome se isporučuje i ne može biti ista za ugovor o isporuci na godinu dana i ako se obuhvati samo letnji period kada je obično najniža.
"Bez obzira što je cena električne energije pala na tržištu privreda će plaćati cenu od 120 evra po MWh dok ne isteknu postojeći ugovori, a ističu 1. maja", rekao je Marković.
 
Dodao je da EPS pri utvrđivanju cene električne energije nastoji da bude konkurentan i ne prodaje struju po nižoj ceni od one po kojoj može da je proda inostranstvu, a kupci kojima to ne odgovara mogu je kupovati kod drugog snabdevača.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Niko bitan

    19.03.2024 20:55
    A o kradjama struje nista?
    EPS samo kada bi resio problem kradje struje gde bi mu kraj bio.
    Ali to nekome ne odgovara...jer, zna se ko krade na veliko.
    O naplati potrosene struje da e govorimo, pojedini regioni Srbije su redovne neplatise... Vojvodina region sa najvecim procentom naplate...pa dokle vise?
  • TwinMos

    19.03.2024 12:18
    Aleksandar @ Uopste me ne zanima cena hrane u tzv. regionu, a jos manje mi pada na pamet da je konzumiram, iz vise razloga. Toliko ste ogrezli u mrznji da vam smeta i drasticno smanjenje cene struje za privredu. Bolesno!
  • Zla...

    19.03.2024 09:42
    Kamenom o lonac...
    ... ili loncem o kamen. Uvek strada lonac.
    Kad na tržištu poskupi struja i nafta, odmah krene lanac poskupljenja za krajnjeg potrošača. Kad pojeftini, eeee onda za krajnjeg potrošača nema vajde.
    Krajnji potrošač je uvek onaj lonac sa početka poslovice.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija