U toj industriji ima oko 20.000 stalno zaposlenih, u okviru 29 različitih delatnosti.
U poslednjih pet godina udeo bruto dodate vrednosti (BDV) tog sektora povećan je 202 odsto, sa 0,05 na 0,11 odsto, pokazalo je istraživanje Ekonomskog fakulteta u Beogradu "Analiza ekonomskih efekata muzičke industrije na ekonomiju Srbije".
Naručilac istraživanja je nacionalna platforma "Srbija stvara" Vlade Srbije.
Muzička industrija je u 2023. godini povećala za 84 odsto uplate po osnovu poreza i doprinosa u odnosu na 2018. godinu, na više od 6,5 miliona evra.
U tom sektoru je 5.838 firmi, od čega preduzetnici čine 84 odsto.
Među preporukama u istraživanju koje se tiču unapređenja i daljeg razvoja sektora, navodi se neophodnost realizacije programa podrške, razvoja izvoza ali i pravnih regulativa, implementacije međunarodnih praksi i standarda, a pre svega podrška podsticanje izvoza muzike, programi za razvoj profesionalnog kadra, ali i podrška mladim umetnicima.
Komentari 2
kolega harmonikas
Dzoni
Toliko ima talentovanih rock bandova po Novom Sadu, ali ih na radiju niko ne forsira. Smo ovo tursko zavijanje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar