Gde je Evropa, a gde smo mi: U regionu, samo su se BiH i Albanija sporije približavale standardu EU

Članica EU, čiji su građani imali najveću kupovnu moć u 2023. godini, bila je Luksemburg, a Srbija je na 46 odsto proseka EU.
Gde je Evropa, a gde smo mi: U regionu, samo su se BiH i Albanija sporije približavale standardu EU
Foto: Pixabay
Luksemburžani su imali standard 140 odsto veći od proseka EU, iza njih su Irci sa 112 odsto većom kupovnom moći od prosečne, koju imaju Francuzi, saopštila je statistička agencija Evropske unije, Eurostat.
 
Kako se navodi u napomenama Eurostata, obe zemlje su donekle posebni slučajevi i pokazatelj BDP po stanovniku možda i nije sasvim precizan pokazatelj ekonomske moći.
Razlog za to je što u Luksemburgu radi veliki broj stanovnika drugih zemalja i doprinosi njegovom BDP-u, a oni ne ulaze u raspodelu tog BDP-a, što podiže BDP po stanovniku.
 
Irsku karakteriše to što je u toj zemlji prisutan veliki broj međunarodnih kompanija koje imaju veliku intelektualnu imovinu po osnovu koje ostvaruju ogromne prihode, što doprinosi BDP-u Irske, ali veliki deo dohotka na kraju se vraća vlasnicima tih kompanija u inostranstvu.
Ne računajući ove dve zemlje najveću kupovnu moć u 2023. imala je Holandija, za 30 odsto iznad proseka EU, a iza nje su bile Danska, Austrija, Belgija, Švedska i Nemačka, sa 15 odsto iznad proseka EU.
 
Na drugom kraju, najniži standard imali su Bugari sa 36 odsto nižim od proseka EU. Iznad njih su Grci sa 33 odsto manjom kupovnom moći od proseka EU, zatim Letonija, Slovačka i Hrvatska i Mađarska koje su na 24 odsto ispod proseka.
 
Za Srbiju i zemlje van EU, Eurostat nije objavio podatke, ali u 2022. godini Srbija je bila na 44 odsto proseka ili sa 56 odsto manjom kupovnom moći od prosečne, kakvu imaju Francuzi, piše Danas.
 
Prema procenama portala Tradingeconomics, gledano u dolarima BDP Srbije po stanovniku po paritetu kupovne moći u 2023. godini iznosio je 21.200 dolara. To je za 1,6 odsto više nego u 2022. godini.
 
Istovremeno prosek EU je iznosio 46.200 dolara po stanovniku, a povećan je u odnosu na prethodnu godinu za samo 0,4 odsto. To znači da se Srbija približila proseku kupovne moći EU, na oko 46 odsto.
 
Od 2012. godine kupovna moć građana Srbije se približila proseku EU za svega šest procentnih poena, sa 40 na 46 odsto.
 
Od zemalja regiona, samo BiH i Albanija su se sporije približivale standardu EU, a to su istovremeno dve najsiromašnije zemlje u regionu Zapadnog Balkana.
 
Crnogorci su sa početnih 40 odsto proseka, u 2022. došli do 50 odsto proseka EU, Hrvati od 62 odsto su stigli do 76 odsto prošle godine.
 
Značajno približavanje (konvergencija) ostvarila je Rumunija za poslednjih desetak godina. Sa 57 odsto proseka EU 2012. godine stigla je do 78 odsto proseka prošle godine i po snazi kupovne moći stanovništva preskočila Hrvatsku.
 
Bugarska, koja važi za najsiromašniju članicu EU, je sa 47 odsto proseka EU 2012. godine došla do sadašnjih 64 odsto.
 
Za poslednjih 11 godina Grci su smanjili standard u odnosu na EU, sa 71 odsto proseka, pali su na 67 odsto.
 
Zanimljivo je i da Nemci beleže pad standarda u odnosu na prosek EU u poslednjoj deceniji, sa nekadašnjih 124 odsto, sada su na 115 odsto proseka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Neo NSovac

    31.03.2024 22:27
    Ne treba da poredjujete
    Poslednji put kada je Srbija vredela i bila cenjena i nije predmet sprdnje, je za vremw cara Dušana, onda malo bolje za vreme tita…sve ovo u poslednjij 30 god i danas je golo Sr***e.

  • Srećko

    30.03.2024 11:18
    Gd je Evropa sa standardima a gde je Srbija , ni približno, a što se tiče cena , to ce srbija uvek imati prednosti
  • Desa

    30.03.2024 10:23
    Znanje i pamet, makar i uvezeni.
    Sistem i institucije funkcionišu ;
    može i bolje, al' funkcionišu !
    Političari k'o političari...imaju 'meru'

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija