Sve što je najbolje mora biti američko vlasništvo

Predstavnički dom nedavno je odlučio da kineska kompanija "Bajtdens" mora da proda vlasnički udeo ako želi da Tiktok opstane na američkom tržištu.
Sve što je najbolje mora biti američko vlasništvo
Foto: Pexels (cottonbro studio)
Obrazloženje je da korišćenjem podataka prikupljenih preko ove platforme vlasnik može da utiče na bezbednost građana SAD i države u celini.
 
Tiktok i sloboda mišljenja
 
Naredba još nije stupila na snagu. Potrebno je da istu odluku usvoji i Senat američkog Kongresa, dok je predsednik Bajden unapred najavio da će odmah potpisati odluku Kongresa i time je defintivno ozvaničiti. No kako je Predstavnički dom odluku doneo sa 352 glasova za i samo 65 protiv, jasno je kakvo je političko raspoloženje u najvišem zakodovanom telu SAD.
Zanimljivo je da kongresmene u donošenju spornog zahteva nije sprečilo ni podsećanje na istovetan pokušaj četiri godine ranije, kada je tadašnji predsednik Tramp na sličan način pokušao da zabrani dalje poslovanje platforme koju sada koristi čak 170 miliona Amerikanaca, a u 140 država sveta ukupno milijardu ljudi. 
 
Pokušaj je naišao na žestoke proteste svetske javnosti i na kraju je prevagnulo mišljenje da bi restriktivna zakonska mera  bila u sukobu sa osnovnim američkim principom o pravu Amera, istaknutom u prvom članu Ustava, na slobodu mišljenja i govora.
Moćni algoritam
 
Postavlja se pitanje zašto su Amerikanci toliko uporni u zahtevu da se promeni vlasnička strukutura u jednoj društvenoj platformi. Odgovor se može potražiti u rečima Marka Rubija, republikanskog senatora na poziciji predsednika Komiteta za obaveštajne delatnosti. 
 
"Kineska kompanija poseduje najbolji algoritam zasnovan na veštačkoj inteligenciji pomoću koga može da 'čita' misli i utiče na promenu razmišljanja sojih korisnika", pojasnio je čovek upućen u najznačajnije i najbolje čuvane američke tajne. 
 
Svakako da mogućnost uticaja nekog izvan SAD, pri tome još i globalnog političkog protivnika, na stavove, shvatanja i afinitete američkih građana deluje neugodno u ušima stanovnika, posebno elite sa druge strane Atlantika. Ali u tome nema ništa nezakonito, štaviše nema ni ničeg čega nema u drugim platformama. 
 
Danas sve vodeće svetske kompanje biznis zasnivaju upravo na spoznaji volje građana, ali i načinima preoblikovanja i usmeravanja afintiteta svojih korisnika tako da bude u što većem interesu firme. Kineski Tiktok se izdvaja samo po tome što je "Bajtdens" uspeo da osmisli algoritam bitno efikasniji i moćniji od svih drugih. I to je ono što najviše smeta Amerima i hteli bi pošto-poto da i sami dođu do instrumenta tako moćnog u nametanju raspoloženja javnog mnenja i sličnim manipulacijama.
 
Makartijevsko saslušanje
 
Koliko je svojevrsna manija zahvatila pre svega političku scenu SAD pokazuje slučaj izvršnog direktora kompanije "Bajtdens" Jou Ži Čua koga su američki kongresmeni danima propitivali o odnosima kompanije i njega lično prema Komunističkoj partiji Kine, optužujući uspešnog menadžera da je i član. 
 
Kada je Ču odgovorio da je iz Singapura, pa samim tim njegovo članstvo u KP Kine nije moguće, senatori su ignorisali odgovor i nastavili gotovo policijsko saslušavanje makartijevskog tipa.
 
Čini se da je pitanje dana kada će i Senat usvojiti odluku, potom predsednik Bajden potpisati i tako bi "Bajtdens" bio prinuđen da proda vlasništvo ili odustane od američkog tržišta. U suprotnom, pretila bi mu zabrana rada. 
Ko plaća 50 milijardi dolara
 
Procenjuje se da bi za Tiktok prodavac mogao da dobije oko 50 milijardi dolara, jasno je da na globusu ima tek šest, sedam najvećih koji bi se mogli upustili u ogroman poslovni poduhvat. To su, zapravo, vodeće firme u digitalnim tehologijama poput "Epla", "Gugla", "Majkrosofta", "Netfliksa", "Mete", ali je problem što se svaka od njih bavi sličnim poslom, pa bi pripajanje tako moćog i skupog rivala ukazivalo na preveliku koncetraciju moćne tehnologije u samo jednoj firmi. 
 
Postavilo bi se pitanje podsticanja konkurencije, a sa time nijedna od vodećih megakompanija ne želi da se sukobi. Druga mogućnost je da se Tiktok izdvoji u samostalno pravno lice u čije vlasništvo bi preko berze u Njujorku ušli svi najveći posrednici privatnog kapitala u SAD. 
 
Inače, u SAD vlada veliki interes da se uđe u vlasništvo tako dobre kompanije. Tako je Džoe Jas, najveći republikanski donator, već vlasnik oko 12 odsto akcija "Bajtensa", dok se najavljuje konzorcijum za otkup vlasništva. 
 
Kompanija može da reaguje tako da ponudi firmu, ali bez tehnologije koja obezbeđuje moćan algoritam. Time bi, naravno, izgubila na vrednosti i pitanje je koliko bi opstalo interesovanja za pazar.
 
Teško je predviđati kojim putem će se stvari dalje razvijati, preostaje nam samo da čekamo i pratimo svojevrsni rat za tako moćno oružje kao što je vanserijski algoritam.
  • Mile

    01.04.2024 20:21
    @BRICS no Alternativ
    Ali to se nece desiti.
  • BRICS no Alternativ

    01.04.2024 14:43
    Ovo će se završiti tako što će Kina za jedno 20 godina kupiti celu Ameriku. Dobro su Tarabići prorekli, na kraju će zavladati Žuta rasa, a Srbija će tada živeti u blagostanju
  • pera

    01.04.2024 13:54
    ..
    Ponudis nasim ljudima sistem u kome demokratija radi za malog coveka, i zakaze za ponekog velikog igraca, oni sa gnusanjem odbiju i prihvate diktaturu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija