U martu su cene biljnih ulja porasle za osam odsto u odnosu na februar i time su cene palminog, sojinog, suncokretovog i repičinog ulja dostigle najviše cene u proteklih godinu dana, navedeno je u saopštenju.
Međunarodne cene palminog ulja su porasle zbog sezonski slabije proizvodnje u vodećim zemljama proizvođačima i zbog velike domaće potražnje u jugoistočnoj Aziji, dok su se cene sojinog ulja, podstaknute snažnom potražnjom iz sektora biogoriva u Brazilu i Sjedinjenim Američkim Državama, oporavile od višegodišnjih padova.
Cene mlečnih proizvoda su šesti mesec zaredom u porastu, a povećanje cena u martu je iznosilo 2,9 odsto u odnosu na februar.
Dodaje se da je FAO indeks cena mesa je takođe u porastu i da su međunarodne cene živinskog, svinjskog i goveđeg mesa veće za 1,7 odsto u odnosu na prethodni mesec.
Nasuprot ostalim poskupljenjima, cene žitarica su niže za 2,6 odsto u poređenju sa februarom i čak 20 odsto u odnosu na mart 2022. godine.
"Ovaj pad je izazvan smanjenjem globalnih izvoznih cena pšenice, koje su opale zbog jake izvozne konkurencije između Evropske unije, Rusije i SAD, a dodatno su naglašene otkazom otkupa od strane Kine", naveo je FAO.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar