Preduzeće koje se bavi distribucijm struje potrošačima, Elektrodistribucija Srbije (EDS) ne može se pohvaliti da je bilo uspešno, piše "Danas".
Prema finansijskim izveštajima objavljenim na APR-u, Elektrodistribucija je zabeležila gubitak od milijardu dinara ili skoro devet miliona evra. Prethodne, 2022. godine dobit EDS-a je iznosila 250 miliona dinara, ili nešto više od dva miliona evra.
Elektrodistribucija, koja je 2021. godine izdvojena iz EPS-a, u prošloj godini je isporučila 26,3 miliona megavatsati električne energije što je smanjenje za 1,7 odsto u odnosu na 2022. godinu.
Istovremeno je EDS preuzela 29,5 miliona megavatsati struje. Razlika između preuzete i isporučene struje odnosi se na pokriće gubitaka u distributivnom sistemu. Gubici su iznosili prošle godine 3,2 miliona megavatsati struje.
Poređenja radi, to je više od polovine godišnje proizvodnje hidroelektrane Đerdap 1 i 2, koje prema podacima sa sajta EPS-a, godišnje proizvedu sedam miliona megavatsati električne energije, piše "Danas".
Kako se navodi u napomenama uz finansijske izveštaje EDS-a, gubici su činili 10,85 odsto ukupno preuzete struje prošle godine, a to je čak smanjenje u odnosu na 2022. kada su gubici iznosili 11,22 odsto ukupno preuzete energije.
Troškovi nabavke električne energije za pokriće gubitaka EDS-a bili su prošle godine za 11,7 milijardi dinara (blizu 100 miliona evra) veći u 2023. nego u 2022. godini.
Ukupno je EDS za izgubljenu struju platila 38,2 milijarde dinara (326 miliona evra) EPS-u.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Zebra
Kradem
Zika zivac
nesto je bratija nesto je stvdarni dug. Tesite se nisu najgori.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar