
Jugoslavija u srcu i imenu: Desetine srpskih firmi i institucija čuvaju uspomenu na bivšu državu
Jugoslavija ne postoji već više od 20 godina, ali se to po nazivima srpskih firmi baš ne bi reklo.

Foto: 021.rs
Ime bivše države od zaborava čuvaju kulturne i sportske institucije, ali i desetine privatnih preduzeća, manjih i većih, uspešnih i manje uspešnih privrednih društava, piše Euronews Srbija.
Kad je o nacionalnim kompanjama reč, nasleđe Jugoslavije nestalo je krajem 2013. godine, kada je u istoriju otišlo ime Jugoslovenski aerotransport (JAT) i osnovana Air Serbia, ali kao uspomenu na nekadašnju SFRJ u nazivu uredno čuvaju tri kulturne i jedna sportska institucija - Jugoslovensko dramsko pozorište, Muzej istorije Jugoslavije, Jugoslovenska kinoteka i Jugoslovensko sportsko društvo Partizan, a tu je još i YUTA, nacionalno udruženje turističkih agencija.
Neke od tih institucija zadržale su u nazivu asocijaciju na bivšu državu zbog duge tradicije, kao što je Jugoslovensko dramsko pozorište, čije je ime toliko upečatljivo da na prvu loptu i ne shvatamo da nosi ime nekadašnje republike.
Duh bivše države
Pre manje od mesec dana, kompanija MV investment doo, koja je u vlasništvu Millennium Team doo Beograd, kupila je imovinu kompanije Danube Riverside za 3,17 milijardi dinara na javnoj licitaciji čiji je deo čuveni beogradski hotel "Jugoslavija". Kako se saznaje, na tom mestu biće sagrađen novi, manji hotel i dve rezidencijalne kule, ali naziv, prema svemu sudeći, neće opstati.
Međutim, čak i brzom pretragom Agencije za privredne registre vidi se da i dalje postoji više desetina firmi koje neguju jugoslovenski duh, bar u nazivu.
Tu su Jugoslovensko rečno brodarstvo, Jugoslovenska autorska agencija, Jugoslovenska biznis mreža, Jugoslovensko udruženje za primenjenu matematiku, Jugoslovensko društvo za borbu protiv osteoporoze... i to su samo neke od institucija koje nose pridev "jugoslovenski".
Pored njih, tu je i nekoliko desetina kompanija koje u nazivu imaju baš ime bivše države - Jugoslavija transport, pekara Jugoslavija, građevinska zadruga Jugoslavija... a i veliki broj kompanija koje u nazivu nose skraćeno "Jugo", "YUGO" ili "YU", pa tako možemo da naiđemo na Jugoport, Jugotrejd, Jugoremediju, Jugohemika, Jugovideo, Jugooprema, Jugoprogres, Jugoimport, Jugoinspekt, Jugomontana, Jugometal.
Bave se različitim delatnostima - od izgradnje gasovoda i poljoprivrede do prodaje nekretnina i računarskog programiranja. Bave se i keteringom, prodaju tekstil i proizvode vino ili pružaju usluge kol centra.
Firme "Yugo" uspešnije od firmi "Jugoslavija"
Među više od 137.000 privrednih društava i gotovo 330.000 preduzetnika u Srbiji, čak više od 100 je u svom nazivu zadržalo Jugoslaviju i/ili njenu prepoznatljivu skraćenicu "Yugo" ili "YU".
Kompanije sa "Yugo" u nazivu daleko su uspešnije od onih koje su se odlučile da zadrže celo ime nekadašnje zemlje, pokazuju podaci bonitetne kuće CompanyWall, a preneo je Biznis.rs. Tako se u "timu Yugo" prema podacima iz 2022. nalazilo ukupno 66 preduzeća i preduzetnika, među kojima su tri najuspešnije u toj godini ostvarile čak 130 milijardi dinara prihoda.
Kompanija i preduzetničkih radnji koje u nazivu imaju "Jugoslavija", ima oko 25, a najuspešnija među njih devet koje su 2022. godinu završile u plusu je Jugoslavija-Eko, firma registrovana za delatnost reklamnih agencija, koja je iskazala dobit od 2,48 miliona dinara i prihod od 67,2 miliona dinara.
Sa druge strane, ukupno 66 kompanija sa Yugo u nazivu naizgled "vrti" milijarde dinara, ali se zapravo uspeh čitave branše može pripisati samo jednoj među njima. Reč je o preduzeću za izgradnju gasovodnih sistema, transport i promet prirodnog gasa, poznatom jednostavno kao – Yugorosgaz.
Yugorosgaz, osnovan 1996. godine, u 2022. je ostvario ukupan prihod od 126 miiljardi dinara, kao i neto dobit od 2,72 milijarde dinara. Zato je "najodgovorniji" za uspeh "Yugo tima".
Jako dobro posluje i fabrika Yugotub iz Nove Pazove, koja se bavi proizvodnjom cevi. Iako njeno ime zvuči jugonostalgično, ova kompanija osnovana je 2006. godine, a jedini vlasnik joj je italijanska kompanija Profilmec. U 2022. godini ostvarila je prihod od gotovo četiri milijarde dinara.
Prema ostvarenim prihodima u 2022. godini pri vrhu je i kompanija Yugochem, osnovana je u avgustu te iste 2022. godine, koja je uspela je da ostvari ukupan prihod od 848 miliona dinara, a bavi se specijalizovanim posredovanjem u prodaji posebnih proizvoda.
S druge strane, neke od "Yugo" firmi su u stečaju ili likvidaciji. Jedna je Yes Yugoexport Korporacija, koja spada u rekordere prema dužini stečaja, druga je Yugoexport Hemija, a u likvidaciji su Yugopharmacia i Yugo Tech.
A šta zapravo inspiriše biznismene da svojim firmama daju "Jugoslavija/Yugo/YU" nazive, nije velika tajna. Jedan od razloga je, nesumnjivo, želja da budu preoznatljivi na svim tržištima biše zemlje i pokažu da su "eksteritorijalni". A drugi je, svakako - jugonostalgija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Evo kako možete proveriti svoj kreditni status: Jednostavnije nego pre, a izuzetno bitno
19.04.2025.•
1
Kreditna istorija građana direktno utiče na finansijske mogućnosti, a postoji način i kako mi sami možemo da pristupimo tim informacijama.
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
3
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
2
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
11
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
3
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Raspisan tender od 8,4 miliona evra za nadzor nad izgradnjom Železničke stanice Novi Beograd
13.04.2025.•
10
Ministarstvo građevinarstva u tehničkom mandatu raspisalo je tender za stručni nadzor nad izgradnjom kompleksa Železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije.
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
13.04.2025.•
17
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.
Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?
13.04.2025.•
12
Carina od 37 odsto na izvoz robe iz Srbije u SAD najviše će ugroziti poslovanje malih i srednjih preduzeća iz automobilske, metalske, hemijske i namenske industrije.
Frilenseri imaju rok do kraja aprila da podnesu poresku prijavu
13.04.2025.•
1
Rok za podnošenje poreskih prijava za prvi kvartal ove godine za frilensere počeo je 1. aprila i traje do 30. aprila, saopštila je Poreska uprava.
Mercedes zbog velikih troškova seli proizvodnju u Mađarsku
13.04.2025.•
3
Mercedes želi da izmesti radna mesta iz Nemačke, a fokus kompanije je na Mađarskoj, posebno na lokaciji Kečkemet, gradu od oko 100.000 stanovnika, piše Dojče vele.
Komentari 16
Aca Bg
Karanđika
/
nisu se nesto razvijale.
krajem 80ih si mogao otici u forum i videti stamparske masine od pre drugog svetskog rata.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar