Uglju "odzvonilo" do 2035: Kakve planove imaju Nemačka i Japan za čistu energiju?

Ove nedelje zemlje "Grupe sedam" saglasile su se da upotrebu uglja okončaju do 2035. godine.
Uglju "odzvonilo" do 2035: Kakve planove imaju Nemačka i Japan za čistu energiju?
Foto: Pixabay
Iako dogovor najbogatijih država, prvi put precizira datum za kraj korišćenja uglja, istovremeno omogućava zemljama koje se u velikoj meri oslanjaju na proizvodnju struje iz termolektrana da se prilagode.
 
"Grupa sedam" obavezala se da će se povlačiti ugalj iz proizvodnje električne energije. Tim dogovorom žele da povuku i druge zemlje da smanje emisije štetnih gasova i korišćenje fosilnih goriva, prenosi RTS.
"Ugalj je jedan od najvećih izvora emisija štetnih za klimu. Bio je ovo težak posao sa važnim ciljem da se povučemo iz uglja oko polovine sledeće decenije i ovo je prvi put da smo naznačili - put i cilj", kaže Đilberto Piketo Fratin, miministar životne sredine i energetike Italije.
Međutim, dogovor uključuje i postepeno gašenje elektrana na ugalj, čime se stvara mogućnost za prilagođavanje Nemačkoj i Japanu, koji iz uglja obezbeđuju više od četvrtine električne energije.
 
Nemačka je 2038. zakonom odredila kao krajnji rok za zatvaranje elektrana na ugalj, dok Japan taj rok nije precizirao.
 
"Potvrdili smo da energetska tranzicija mora biti integrisana i zajednički spovođena. Prelazak na čistu energiju mora biti usklađen na različite načine u zavisnosti od dostupnosti energije. U ovom trenutku smo postigli izbalansiran sporazum", kaže  Ken Saito, ministar ekonomije Japana.
 
Zbog globalnog zagrevanja istovremeno i apeli za napuštanje fosilnih goriva iz Nemačke.
 
Berlin poziva zemlje da se više uključe u smanjenje CO2 i međunarodnu borbu protiv klimatskih promena i da doprinesu finasiranju tog poslova.
"Potrebno nam je pet hiljada milijardi dolara godišnje za globalnu ekološku tranziciju, a od toga više od dve hiljade milijardi za zemlje u razvoju. Moramo da ukinemo jaz između kreatora politike koji postavljaju nacionalne ciljeve, lokalnih vlasti koje najbolje poznaju potrebe svoje zajednice i međunarodnog finansijskog sistema, koji može da obezbedi sredstva", rekla je Analena Berbok, ministarka spoljnih poslova Nemačke.
 
Treba imati u vidu da je prošle godiine u svetu potražnja uglja oborila istorijski rekord - potrošeno je čak 8,53 milijarde tona. To potvrđuje da odricanje od uglja u predviđenim rokovima neće biti lako.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

ugalj
  • Novonasađeni

    07.05.2024 14:24
    Super!!!
    Sve su se super dogodili, samo nisu rekli čime će da ga zamene? Nuklearnom?
    Da ne bude kao sa naftom i gasom koje ne uvoze iz Rusije, a zapravo uvoze...
  • ///

    07.05.2024 09:31
    Ekolozi se zabavljaju, maštajući. Sunca i vetra ima li dovoljno u svim zemljama sveta? Ima li dovoljno uglja ili oni koji ga nemaju o njemu pričaju kao lisica o kiselom grožđu.
    Šta sa reciklažom solarnih panela (vek im je oko 20 godina i šta posle?)? Slično je i sa vetroparkovima.
    Panele i vetrenjače najčešće postavljaju na plodnom poljoprivrednim zemljištu jer je to najlakše i najisplativije.
    Hranu ćemo uvoziti, a decenijske rezerve uglja će stajati neiskorišćene, dok mi čekamo da dune vetar ili ogreje sunce.
    Znamo da su najgore termoelektrane i ozloglašeni CO2. O Boru, Smedervu, Beočinu, Linglongu, Trajalu ... ništa. To nam ne smeta, a možda su posledice njihovog rada gore i štetnije od termoelektrana i zloglasnog CO2.
  • 696

    07.05.2024 08:09
    Nema brige
    Dok je Srbije biće i kopanja i uglja pomešanog sa blatom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija