Profesor Zec: Ljubav između Kine i Srbije kao između slona i miša - a zna se kako miš završi
Odnosi Srbije i Kine opisuju se kao "čelično prijateljstvo", a jedne novine su kineskom predsedniku Si Đinpingu poželele dobrodošlicu na kineskom jeziku.
Profesor Filozofskog fakulteta u penziji i ekonomista Miodrag Zec napominje da je Kina ozbiljna država i da tu postoje interesi, a da je o ljubavi između dve države nemoguće, čak i nepristojno pričati.
Ljubav između Kine i Srbije bila bi kao ljubav između slona i miša, slikovito objašnjava profesor Zec i dodaje da to postoji samo u stripovima. A kako miš može da završi u takvoj ljubavi - završiće kako jedino završiti može i mora, dodaje Zec.
"Mi smo narod koji se lako zakljubljuje, pa se lako razočara. Mi smo podigli spomenik zahvalnosti Francuskoj. E, sad smo odjednom u sukobu sa Francuzima. Stalno tražimo neku ljubav na daljinu. Kina je važna država, tu spora nema. Sve države, naročito velike, poštuju samo svoje interese. Odakle to da država voli državu, ili da država voli jedan narod? Ali to prolazi", rekao je Zec za N1.
Dodaje da se može govoriti o interesima jedne i druge strane, a da mi možemo analizirati koji su naši a koji kineski interesi, i da li smo mi naše ostvarili.
Opisujući Kinu kao državu, Zec napominje da je ona jedna velika misterija, ali i "najveći dobitnik kraja veka".
"Globalizacija je smišljena da cementira poredak Sjedinjenih Američkih Država i Evrope, a ispostavilo se da je najveći dobitnik Kina", istakao je sagovornik N1.
Kako kaže Zec, Kina ima sve vreme ovoga sveta, ona računa na vekove.
"Amerika se hrani ljudskim kapitalom koji dolazi spolja i koji možeš da probereš. Pitanje je koliko će to trajati. Kina ima rezervoar iznutra, da pošalje hiljade ljudi na školovanje a da se oni vrate nazad", kaže Zec.
On objašnjava da Kina nije kolonizator Srbije, jer ovde nije došla nasilno.
"Mi smo ih zvali i mi smo im dali", podseća Zec.
"Zašto mi nismo mogli, ili nismo hteli nikada rešiti pitanje da imamo racionalni sistem Bora. To je najveći resurs Srbije. Mi smo se pokazali, ili je vođa rekao - mi ne možemo ništa da uradimo, moramo dati drugima i dali smo Kinezima koji sada ostvaraju fantastične rezultate. Kada se hvale da je eksplodirala razmena sa Kinom, to je da Kinezi trguju sami sa sobom. Izvozeći rudu podižu to pošto je formalno iz Srbije, međutim to je kineska stvar", napominje profesor Zec.
Govoreći o kineskom prisustvu u Srbiji, on kaže da ta zemlja ima interes da uđe u Evropu, a da su Srbija i Mađarska ulazne kapije. Podseća da je Kina kupila luku u Pireju i da im sada treba pruga kojom će se prevoziti kineska roba.
"Mađari su unutar evropske zajednice, oni rovare iznutra, a mi smo spolja. I mi smo dobili gume, a oni će kao automobile", kaže Zec.
Dodaje da je suština u tome što je Kina iskoristila to da nauči kako se proizvode stvari koje imaju najveću vrednost po jedinici mase.
"Koliko košta kilo ajfona, koliko košta kilo čipova, a koliko košta kilo guma. Industrija pravljenja guma je stara 200 godina", rekao je Zec objašnjavajući zašto Kina u Srbiji proizvodi gume, a ne mobilne telefone.
Kada je u pitanju poseta kineskog predsednika Srbiji, sagovornik N1 kaže da on ima svoj geostrateški interes i dolazi na te dve kapije. Dodaje da Kina u Evropi nema velike poslove kao ovde i da nije dobila da radi brzu prugu između Berlina i Pariza, već između Budimpešte i Beograda.
"Oni su racionalni. Em im geostrateški odgovara, em je rentabilno, a mi stvaramo iluziju da iza nas stoji neko veliki, da se sa nama nije šaliti. Mi imamo strašnu potrebu kao država da se nađemo u društvu velikih", istakao je Zec.
Prva evropska zemlja u koju je Si došao na ovoj turneji bila je Francuska. Zec objašnjava da francuski predsednik Emanuel Makron "kao galski petao ima želju da kukuriče ranije" i dodaje da je sastanku s kineskim predsednikom prisustvovala i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Kako da sačuvate novac tokom januara a možda i februara: Plansko budžetiranje i štednja
11.01.2025.•
5
Januar je poznat kao "najduži" mesec u godini pa je potrebno uštedeti koji dinar posle praznične euforije i potrošačke groznice.
Stručnjaci za energetiku o sankcijama NIS-u: Posledice će biti jasnije kada se odluka precizira
11.01.2025.•
10
Stručnjaci za energetiku ističu da ne mogu sa sigurnošću da ocene posledice uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije zbog nepreciznosti te odluke, ali kažu da je ta odluka bez presedana.
Javni dug Srbije na kraju novembra iznosio 38 milijardi evra
11.01.2025.•
20
Javni dug Srbije na kraju novembra prošle godine iznosio je oko 38,39 milijardi evra, što je bilo 46,8 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
NIS: Poslovanje se u ovom trenutku odvija neometano, analiziraćemo sve posledice sankcija
10.01.2025.•
2
Naftna industrija Srbije (NIS) saopštila je večeras da se poslovanje te kompanije u ovom trenutku, nakon uvođenja američkih sankcija, odvija neometano.
Gaspromnjeft: Nastavljamo da radimo
10.01.2025.•
2
Kompanija "Gaspromnjeft" saopštila je da je odluka o uključivanju njene imovine na američku listu sankcija neosnovana i nelegitimna.
Amerikanci dodali NIS na listu sankcionisanih
10.01.2025.•
32
Sjedinjene Američke Države su objavile ažuriranu listu sankcionisanih ličnosti i firmi, na kojoj je i Naftna industrija Srbije.
Proizvođači mleka posle sastanka: Mlekare neće da odustanu od smanjenja otkupnih cena
10.01.2025.•
15
Predstavnici nekoliko udruženja proizvođača mleka u Srbiji nisu danas uspeli da od mlekara izdejstvuju odluku da ponište smanjenje otkupnih cena sirovog mleka od pet do 11 dinara po litru.
NBS zadržala kamatnu stopu na 5,75 odsto
10.01.2025.•
1
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto.
Mlekare smanjile otkupne cene, danas razgovor u ministarstvu
10.01.2025.•
0
Predstavnici udruženja proizvođača mleka u Srbiji razgovaraće danas u Ministarstvu poljoprivrede sa predstavnicima mlekara koje su smanjile otupne cene sirovog mleka od pet do 11 dinara po litri.
Poskupelo gorivo u Srbiji - ovo su nove cene
10.01.2025.•
19
Gorivo u Srbiji je poskupelo za dva dinara u proseku.
Banke će zbog AI ukinuti 200.000 radnih mesta u narednih tri do pet godina
09.01.2025.•
4
Globalne banke će ukinuti 200.000 radnih mesta u narednih tri do pet godina pošto će veštačka inteligencija (AI) preuzimati zadatke koje trenutno obavljaju ljudi.
Američke sankcije NIS-u: Treba li država da otkupi udeo u NIS-u i hoće li ga se Rusi odreći?
09.01.2025.•
28
Državni zvaničnici poslednjih dana ubeđuju javnost da Srbija ima novca da otkupi ruski udeo u Naftnoj industriji Srbije a finasijski stručnjaci tumače da li je to jasna namera ili spekulacija.
Analitičar Vasilev: Vučić spreman da NIS prepusti Amerikancima
09.01.2025.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će SAD uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije ali analitičari tvrde da je njegov cilj preuzimanje kontrole nad tom, većinski Ruskom, kompanijom.
Glavni ekonomista Fiskalnog saveta: Srbija će u 2025. samo za kamate dati 1,9 milijardi evra
09.01.2025.•
6
Srbija je prinuđena da se i u 2025. godini zadužuje zbog deficita u budžetu, a samo za kamate će ove godine država morati da plati 1,9 milijardi evra.
Država daje 3,6 miliona evra subvencija Matijeviću za renoviranje hotela u Beogradu
09.01.2025.•
40
Ministarstvo privrede potpisalo je sporazum o dodeli 3,6 miliona evra subvencija za renoviranje Hotela Slavija u Beogradu, koji je u vlasništvu kompanije "Matijević".
Formirano vladino telo za snabdevanje gasom, na čelu Vučević, a u njemu i Mali, Đurić, Vulin...
09.01.2025.•
7
Premijer Miloš Vučević rukovodiće Koordinacionim telom za usmeravanje rada u cilju obezbeđivanja sigurnog snabdevanja naftom i gasom Srbije, objavljeno je u Službenom glasniku.
Dijaspora slala manje para u Srbiju: I dalje najviše doznaka stiže iz Nemačke
09.01.2025.•
3
Priliv doznaka u Srbiju tokom perioda januar-septembar 2024. iznosio je 3.760,4 miliona evra.
Koliko zlata ima u deviznim rezervama Narodne banke Srbije?
08.01.2025.•
9
U deviznim rezervama Narodne banke Srbije (NBS), početkom poslednjeg meseca prošle godine nalazilo se 47,9 tona zlata.
Mićović: I da se uvedu sankcije NIS-u - ne treba očekivati kataklizmu i skok cene goriva
08.01.2025.•
8
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović izjavio je da čak i u slučaju uvođenja sankcija NIS-u ne treba očekivati "kataklizmu" u snabdevanju, niti drastičan porast cena.
Uprkos sankcijama: EU uvezla 15,5 miliona tona gasa iz Rusije
08.01.2025.•
2
Evropska unija je prošle godine uprkos sankcijama uvezla 15,5 miliona tona tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije, prema podacima o kretanju brodova koje je analizirao Blumberg.
Podizvođač na rekonstrukciji pruge Novi Sad - Budimpešta u vlasništvu deteta: Ova firma nije jedina
08.01.2025.•
19
Kompanija LHR, kao podizvođač na rekonstrukciji pruge od Novog Sada do Mađarske, bila je angažovana na bušenju temeljne jame od šipova, od 128. do 184. kilometra.
Komentari 22
B
da li se korporacije
To nisu bili prijatelji,a nisu znali ni da se izvinu,poprave,nego razrusenu zemlju i konolizirali.
Još i dovode neke izbeglice koji dobijaju oružije i pucaju po mojoj zemlji.
Profesor samo to da nekako jednostavnije i umnije sroči,odmah ce mu biti jasnije da sve izjave njegove padaju u vodu.
A,drugo je što je spomenuto da gledaju i mogu da čekaju. To je nacionalni plan.
Imamo li mi kao ovakva korporacija takav plan?
O tome da daje izjave i da sagleda iz sredine, da ne staje na stranu korporacija kojima je sve prodato.
Slavica D J
duhovitosti u vašem tekstu.
TV gostovanjima u kojima ste
gost,uvek čujem istinu prožetu
humorom.To znači da nije sve
izgubljeno i da će se videti
svetlo na kraju tunela.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar