Cene ogreva u Vojvodini "šarolike": Kada je pravi trenutak za kupovinu ogreva?

Leto još nije počelo, a mnogi već razmišljaju o grejanju sledeće zime.
Cene ogreva u Vojvodini "šarolike": Kada je pravi trenutak za kupovinu ogreva?
Foto: Pixabay
Građani koji se greju na drva i pelet već obilaze stovarišta i kupuju ogrev, budući da je sada jeftiniji, piše RTS
 
I profesor Branko Glavonjić savetuje da se ne čeka septembar i oktobar, jer nije realno očekivati neki drastičan pad cena u narednom periodu.
Glavonjić je rekao za RTS da se građanima već od marta, aprila, savetuje da je pravo vreme da počnu sa nabavkom ogreva za sledeću grejnu sezonu. Trend pada cena drvnih goriva se nastavio i u maju.
 
"Došlo je do pojeftinjenja od negde 500 do čak 1.000 dinara po prostornom metru, kada je u pitanju ogrevno drvo. To znači da su trenutne cene za metarsko drvo u Beogradu oko 8.000 dinara", ističe profesor.
Ako građani žele da kupe isečeno drvo, onda treba da plate oko 8.500 dinara. U odnosu na cene koje su bile u aprilu, mesecu, to je jeftinije za negde 500 do 700 dinara ili od šest do osam odsto.
 
Međutim, kada je u pitanju Vojvodina, tu su cene, kaže, poprilično šarolike. Najskuplje je u Novom Sadu – 9.500 dinara, zatim preko 7.800 do 7.900 dinara u regionu Subotice i najpovoljnije u okolini Kovina – 7.000 dinara.
 
Dodaje i da su cene drvnog ogreva u Centralnoj Srbiji, u regionu Šumadije, od 6.500 do 8.000 dinara, u istočnom delu negde između 7.000 i 7.700, a u Zapadnoj Srbiji od 7.500 do 8.500 dinara.
 
Pre kupovine dobro proveriti cene peleta
 
Veliko sniženje cena peleta od četiri do šest hiljada dinara desilo se početkom aprila, a u maju je došlo do dodatnog pojeftinjenja. Ono se kreće negde od 500 do 700 dinara u Beogradu, pa do 1.000 dinara u Šumadiji.
 
"I trenutne cene na većini stovarišta u našoj zemlji se kreću od 25.200 do 29.000 dinara. Znači, čak i pelet istog proizvođača na različitim stovarištima ima različitu cenu. Preporuka je da potrošači pre nego što krenu u nabavku dobro provere cene onog peleta koji žele, jer će na različitim stovarištima naći različite cene", ukazuje Glavonjić.
 
Objašnjava da su fabrike, da bi se nekako oslobodile ili smanjile svoje zalihe, dodatno snizile cene i početkom maja.
 
"I u tom trenutku fabričke cene po kojima trgovci kupuju pelet se kreću negde od 170 do 180 evra po jednoj toni. To je ispod cene koštanja. Fabrike svesno u tom trenutku prodaju pelet sa gubitkom da bi nekako došle do obrtnih sredstava koje su im neophodne za tekuće poslovanje. Proizvođači su u tom trenutku na kolenima", ističe Glavonjić.
Sačuvati domaću proizvodnju
 
Ukazuje da proizvodnji drvnog peleta preti kolaps i apeluje na Ministarstvo energetike, da se uključi u razgovor sa proizvođačima kako bi se pronašla neka nova rešenja.
 
"Mi treba da sačuvamo domaću proizvodnju, ona nam je jako važna, pelet je 100 odsto domaći proizvod i u ovom trenutku. Znači, Srbija zadovoljava sve svoje potrebe za peletom na bazi domaće proizvodnje", zaključuje profesor.
 
Potrošačima savetuje da nabave one količine peleta koje uobičajno troše. Sve što ostane može da ide za narednu grejnu sezonu, jer pelet nije kvarljiva roba.
  • Paor

    03.06.2024 09:05
    Kao proizvođači su u gubitku jel a kad ste pre dve godine oderali narod sa 40000 din po toni onda nikom ništa! Ako je drvo 8000 din kubik onda pelet treba da bude 14000 to je realna cena!!!! I ovih 25000 je mlogo!!!!
  • jbgsp

    02.06.2024 23:59
    Ako seces i krades drva sa FG onda ti dodje dz
  • Rq

    02.06.2024 10:31
    Rq
    60% strog Centra u NS nema CG i Gas vec se greju na Struju Drva i Ugalj i vama je to normalno? Potrošnja abnormalna i nikada ugrejan te bi bas vole da neko od botova preživi 15 dana ne vise!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija