Kako piše
Nova ekonomija, novac prikupljen ovim putem biće namenjen socijalnim projektima, obrazovanju, izgradnji metroa kao i pruge na severu zemlje, saopštilo je Ministarstvo finansija.
Ministarstvo dodaje da su obveznice emitovane po kuponskoj stopi od šest odsto u dolarima, a da je nakon ove transakcije obezbeđena kamata od 4,754 odsto, "pri čemu je ostvarena ušteda od skoro jednog procentnog poena u odnosu na to da su obveznice emitovane u evrima".
Prodate su hartije u ukupnom dok je tražnja investitora tokom dana bila višestruko veća - premašila je iznos od 6,5 milijardi dolara, a ministar finansija Siniša Mali saopštio je da je Srbija po prvi put na međunarodnom tržištu emitovala održive obveznice (ESG - environmental, social, governance - životna sredina, društvo i upravljanje).
Kako je objašnjeno iz Narodne banke Srbije (NBS), kao i u slučaju prethodnih emisija dolarskih evroobveznica, a kako bi smanjila devizni i kamatni rizik, Srbija je zaključila i hedžing transakcije.
Takvim transakcijama je obaveze po osnovu emisije dolarskih evroobveznica odmah konvertovala u obaveze u evrima.
Time je, pored smanjenja izloženosti deviznom riziku kretanja dolara prema evru, smanjen i faktički trošak zaduživanja države, tako da on nakon hedžinga za evroobveznicu iznosi 4,75 odsto, prema saopštenju NBS
Čemu je novac namenjen?
Novac od zaduženja će se rasporediti po projektima: za dodelu pomoći od 20.000 evra za kupovinu prvog stana ili kuće za roditelje koji dobiju dete u tekućoj godini, zatim projekat koji se tiče kupovine seoskih kuća sa okućnicom, dalje tu je projekat "Moja prva plata", povećanje budžeta za lečenje retkih bolesti, za završetak i opremanje bolnica, izgradnja Centra za rani razvoj dece i inkluziju...
Kada je reč o obrazovanju, tu je i individualna podrška studentima, razvoj IT infrastrukture u obrazovnim ustanovama, izgradnja trening centra u Staroj Pazovi i Vranju.
Za zelenu komponentu tu su projekti poput izgradnje beogradskog metroa, pruge Beograd-Budimpešta, projekti vezani za reciklažu, poboljšanje energetske efikasnosti, itd.
Komentari 11
Пантелија
predrag
Mi inz, npr idemo na razne kurseve za manje vazne stvari.
Ne mozes da vodis drzavu, a da ne znas nista, niti pokusavas da saznas ..
Npr policija da ide u Austriju da vide kako oni rade. Minist obrazovanja u Finsku, Nemacku ..
Sudije ...
Ne moze bas kao telad i samo da fushljare ..
Ovi
Ne podržavam, preusmerite na nešto pametnije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar