
Smanjenje kamatnih stopa: Šta mogu da očekuju građani Srbije zaduženi u evrima?
Evropska centralna banka odlučila je 6. juna da snizi tri ključne kamatne stope za 25 baznih poena.

Foto: Pixabay
Ovo je odlučila navodeći da je sada prikladno da se ublaži stepen ograničenja monetarne politike nakon devet meseci držanja stopa na stabilnom nivou.
Sagovornici Euronews Srbija smatraju da je ta odluka bila očekivana jer su je nagoveštavali i predstavnici ECB-a, kao i da je psihološki važna, ali da je ne treba doživeti previše euforično.
Kamatne stope na glavne operacije refinansiranja i kamatne stope na graničnu kreditnu liniju i depozitnu liniju biće smanjene na 4,25 odsto, 4,50 odsto i 3,75 odsto respektivno, od 12. juna 2024. godine, odlučila je ECB.
ECB je navela da će ključne kamatne stope ostati dovoljno restriktivne onoliko dugo koliko bude potrebno za postizanje cilja, a to je povratak inflacije na srednjoročni cilj od dva odsto, kao i da se Upravni savet ECB ne opredjeljuje unapred za određenu dinamiku promene stopa.
Profesor Nikola Stakić sa Univerziteta "Singidunum" kaže za Euronews Srbija da je odluka ECB bila očekivana imajući vidu signale koji su dolazili od njenih predstavnika.
"Na kraju krajeva tržište je to već ukalkulisalo, anticipiralo kroz neke svoje pokazatelje. Odluka je važna najpre iz nekog psihološkog razloga. Sama činjenica da je to prvo smanjenje posle maltene pet godina već samo po sebi je važna činjenica. Drugo, sada će se verovatno malo promeniti ta inflaciona očekivanja", rekao je Stakić.
On kaže da su na neki način dobijene naznake da će se pratiti dalje informacije sa tržišta, posebno sa tržišta rada da ne bi, s druge strane, tržište očekivalo da će na svakom narednom sastanku Upravnog saveta ECB doći do smanjenja kamatnih stopa jer to, kako smatra, ne bi bilo realno.
Dejan Gavrilović iz Udruženja "Efektiva" rekao je za Euronews Srbija da se očekivalo da će kamatne stope ECB biti smanjene, ali i navodi da su se ovih dana pojavile vesti o tome da u nekim zemljama Evrozone inflacija opet lagano raste.
On kaže da je teško prognozirati da li će se nastaviti dalje smanjenje kamatnih stopa.
"Jučerašnje smanjenje kamatnih stopa u principu apsolutno ne znači ništa, ne znači da će na sledećoj sednici da bude novo snižavanje kamatnih stopa, čak ne bi bilo neočekivano i da ostane isto ili da čak možda opet malo poraste. Ali, kažem, to je sada sve rano prognozirati", naveo je Gavrilović.
Šta da očekuju korisnici kredita u evrima
Na pitanje šta da očekuju korisnici kredita u Srbiji koji su indeksirani u evrima, Stakić navodi da odluka NBS o moratorijumu na kamatne stope traje do kraja godine.
"Te administrativne kamatne stope koje postoje sa moratorijumom su i dalje niže i povoljnije nego što bi bile tržišne kamatne stope uvećene za neku bankarsku maržu. Moralo bi da dođe i do nekoliko smanjenja kamatnih stopa pa da, ako se ne produži moratorijum, korisnici kredita to dodatno osete. Generalno gledano, smanjenje kamatnih stopa je pozitivna vest za sve korisnike kredita i za stanovništvo, i za privredu, ali i za državu", kaže Stakić.
On je rekao da odluku ECB o smanjenju kamatnih stopa ne treba uzeti previše euforično jer je, kako navodi, i taj psihološki efekt mač sa dve oštrite.
"Može da bude pozitivan, jer opet nakon pet godina krenuli smo u nekom drugom smeru. Ali da to ne uzmemo sada zdravo za gotovo, da pomislimo da će sada smanjenje kamatnih stopa ići isto tako brzo kao što je išlo i povećanje. To se sigurno neće desiti jer su okolnosti potpuno drugačije kada se ide u jednom, odnosno u drugom smeru. Čak nije ni zdravo za ekonomiju, ni poželjno da se te kamatne stope naglo popuštaju. To se radi u nekim interventnim vremenima, kao što je bila kovid kriza, a inače to treba da se radi fazno", rekao je Stakić.
On navodi da su predstavnici ECB rekli da će pratiti pre svega kako budu izlazili podaci sa tržišta rada i sa tržišta usluga, da su to komponente koje za sada su volatilnije i utiču negativno u smislu generisanja inflacije.
"Verovatnije je da smo završili sa monetarnim zaoštravanjem. Sledeći sastanak ECB biće pre te neke letnje pauze. Ili će kamate ostati nepromenjene u tom trenutku, ili će doći do daljeg snižavanja, to niko ne može da zna u ovom trenutku, jer će se u međuvremenu očitavati novi podaci vezani za inflaciju", rekao je Stakić.
Prema njegovim rečima, ono što tržište sada anticipira na bazi nekih instrumenta koji postoje je da će možda eventualno 2-3 puta do kraja ove kalendarske godine da dođe do smanjenja.
"Ali ne bi bilo prvi put da tržište pogreši u tom anticipiranju. To su samo projekcije na bazi nekih indikatora, tako da nam ostaje jedino u međuvremenu da vidimo post festum kakvi su rezultati, pa tek onda nakon toga kakve će biti odluke", rekao je Stakić.
Gavrilović je rekao da smanjenje kamatne stope za 25 baznih poena još uvek ništa ne znači, a naročito ne znači korisnicima kredita u Srbiji zato što je još uvek na snazi ograničenje kamatnih stopa koje je uvela NBS.
"Šta će biti od kraja godine, u sledećoj godini, još uvek je rano da se o tome priča. Tako da ovo smanjenje u principu apsolutno ne znači ništa, ne znači da će na sledećoj sednici da bude novo sniženje, čak ne bi bilo neočekivano i da kamatne stope ostanu iste ili da čak možda opet malo poraste. To je sada sve rano prognozirati", rekao je Gavrilović.
On navodi da odluka ECB ne predstavlja ništa naročito za građane Srbije i da veruje da će za toliko sad malo da se možda i smanji vrednost Euribora.
"Ali, to nema nekakvog značajnog uticaja na građane, na korisnike kredita u Srbiji, zato što su na snazi ograničenja kamatnih stopa", rekao je Gavrilović.
Ako bi, dodaje Garvrilović, do kraja godine bila još dva smanjenja po 0,25 odsto, to bi se već malo osetilo na mesečnoj obavezi u odnosu na ono što je bilo ranijih godina.
"To je sada teško prognozirati, ko zna šta će sve da se desi. Ako se nastavi sa tim smanjenjem iz sednice u sednicu, pa da nekad bude i malo osetnije, onda bi to moglo korisnicima kredita u Srbiji da pomogne. Ali koliko sam pratio do sada, uvek je rast išao brže nego što je kasnije išlo to smanjenje", rekao je Gavrilović.
Hoće li i NBS da snizi kamatne stope?
Stakić kaže da ECB nije prva banka koja je ušla u taj proces smanjenja kamatnih stopa, navodeći da je Centralna banka Kanade smanjila kamatne stope za 25 baznih poena.
"Sada će sigurno na mnogo većem pritisku biti i Fed, međutim tamo su malo okolnosti drugačije i svi podaci vezano za inflaciju su viši nego što je to u Evrozoni. Dakle, imamo neko slabljenje tih nekih troškovnih pritisaka, imamo slabljenje porasta opšteg nivoa cena, tako da je odluka ECB-a možemo da kažemo sa velikom dozom sigurnosti već bila očekivana", rekao je Stakić.
Na pitanje da li će NBS pratiti politiku ECB, Stakić je naveo da je NBS pratila šta radi ECB.
"Na kraju krajeva, mi smo u svakom makroekonomskom smislu povezani sa evropskim zemljama, tako da će Narodna banka to pomno pratiti i obično je do sada bila takva situacija da Narodna banka reaguje nakon ECB. Na poslednjem sastanku Izvršnog odbora NBS doneta je odluka da se kamate ne menjaju, ali će možda na nekom sledećem sastanku Izvršnog odbora NBS da se prate te odluke ECB, ali uz jedan veoma važan uslov", rekao je Stakić.
On je dodao da se taj uslov odnosi na makroekonomsku i cenovnu stabilnosti.
"Dakle, prvo se moraju sagledati uslovi, kako unutrašnji, tako i spoljni, svi faktori koji utiču na inflaciju i onda, verovatno, ukoliko ne bude bilo nekih velikih odstupanja, možemo očekivati i da naša Centralna banka krene tom putanjom", naveo je Stakić.
Gavrilović kaže da je NBS do sada uvek pratila, maltene kopirala ponašanje ECB.
"Ne bi me iznenadilo da se na sledećoj sednici Izvršnog odbora NBS dogodi isto, da dođe do tog nekog minimalnog smanjenja kamatnih stopa i to je to. To bi se samo nešto malo odrazilo na te dinarske kredite koje u sebi imaju Belibor, ali ništa značajno", naveo je Gavrilović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Apple planira da u 2026. preseli proizvodnju svih telefona za američko tržište u Indiju
27.04.2025.•
2
Američka tehnološka kompanija Apple planira da do kraja sledeće godine premesti proizvodnju svih iPhone-a za američko tržište u Indiju.
Globalna kriza za domaću upotrebu: Lošija prognoza MMF-a za Srbiju zbog protesta ili carinskog rata?
27.04.2025.•
3
Ovogodišnji prolećni sastanak Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke dolazi u vreme velikih globalnih geopolitičkih neizvesnosti.
Kompanije će početi da zapošljavaju virtuelne AI radnike već od 2026.
27.04.2025.•
2
Velike korporacije će već od sledeće godine početi da zapošljavaju virtuelne zaposlene koje je stvorila veštačka inteligencija (AI) i to na puno radno vreme.
Kalifornija postala četvrta najjača globalna ekonomska sila, pretekla Japan
27.04.2025.•
4
Američka savezna država Kalifornija zvanično je pretekla ekonomiju Japana i trenutno je četvrta najjača globalna ekonomska sila.
Janafu na još 60 produžena licenca za transport nafte u Srbiji
27.04.2025.•
1
Društvo Jadranski naftovod (JANAF) saopštilo je da mu je na 60 dana produžena licenca za transport nafte u rafineriju u Pančevu u Srbiji koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS).
Zašto je malo odobrenih kredita za mlade: Nepoverenje naroda ili nestašica odgovarajućih stanova?
27.04.2025.•
10
Ugovoreno je 165 kredita za stanove, još 256 je odobreno, a 579 zahteva je u obradi, prema rečima Aleksandra Vučića.
Četiri srpska grada potencijalni magneti za strane investicije: Među njima i Novi Sad
27.04.2025.•
1
Na osnovu najnovijeg izveštaja fDi Intelligence za 2025, četiri srpska grada našla su se među najatraktivnijim destinacijama za strane direktne investicije (FDI).
Šejn i Temu podigli cene zbog Trampovih carina: Evo šta treba znati
27.04.2025.•
0
Šejn i Temu, veliki internet prodavci poznati po izuzetno niskim cenama, podigli su cene određenih proizvoda nakon što je Donald Tramp uveo visoke carine na kinesku robu.
Anet Kjobe je nova šefica misije MMF-a za Srbiju
26.04.2025.•
0
Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je da je za novu šeficu misije MMF za Srbiju imenovana Anet Kjobe.
Donald Tramp Mlađi stigao u Beograd: Razgovarao sa privrednicima
26.04.2025.•
22
Donald Tramp Junior se u Beogradu sastao sa privrednicima u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Ministarstvo poljoprivrede raspisalo javni poziv za nabavku novih traktora
26.04.2025.•
5
Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede Srbije raspisala je javni poziv za podnošenje zahteva za nabavku novih traktora za 2025. godinu.
Manja prodaja novih automobila u EU
26.04.2025.•
2
Registracija novih automobila u Evropskoj uniji (EU) opala je za prva tri meseca ove godine 1,9 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Digital Day 2025: Povratak čoveka u centar digitalne revolucije
26.04.2025.•
0
U vreme kada veštačka inteligencija preuzima primat u digitalnom svetu, konferencija Digital Day 2025 donosi ključno pitanje: kako zadržati ljudski faktor u centru tehnološkog napretka?
Američka "popustljivost" prema NIS-u: Srbija plaća odlaganje sankcija preko lobista?
26.04.2025.•
12
Naftna industrija Srbije (NIS) dobila je danas treće odlaganje uvođenja američkih sankcija, kojima je zaprećeno zbog većinskog ruskog vlasništva u toj kompaniji.
Sankcije NIS-u ponovo odložene
26.04.2025.•
2
Sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) ponovo su odložene.
Asocijacija potrošača Srbije: Godinama upozoravamo da sir sa palminim uljem mora da bude obeležen
25.04.2025.•
0
Predsednik Nacionalne asocijacije potrošača Srbije Goran Papović kaže da je ta institucija godinama upozoravala inspekciju da je potrebno uraditi ozbiljne analize proivoda pod etketom sira.
Vlada Srbije zatražila novo odlaganje sankcija NIS-u
25.04.2025.•
2
Vlada Srbije uputila je pismo Кancelariji za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD kojim se traži odlaganje pune primene sankcija Naftnoj industriji Srbije za najmanje 90 dana.
Objavljene nove cene goriva
25.04.2025.•
3
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 sati.
Britanija zabranila izvoz džojstika u Rusiju
25.04.2025.•
7
Britanska vlada zabranila je izvoz džojstika za igraće konzole u Rusiju, za koje kaže da se koriste za pilotiranje dronova na prvoj liniji fronta u Ukrajini.
Strela iz Obrenovca kupuje Lastu
24.04.2025.•
0
Saobraćajno preduzeće Lasta uskoro će preći u većinsko vlasništvo Strele iz Obrenovca, sudeći prema upravo obelodanjenoj nameri o preuzimanju 83,23 odsto akcija Laste.
Glamočić: Ciljevi su smanjenje aflatoksina, pošteno deklarisanje proizvoda i uvoz priplodnih grla
24.04.2025.•
3
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić kaže da su tri cilja za prvih 100 dana rada Vlade - uvoz priplodnih grla, pre svega svinja, rešenje za smanjenje aflatoksina i "pošteno" deklarisanje proizvoda.
Komentari 1
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar