Smanjenje kamatnih stopa: Šta mogu da očekuju građani Srbije zaduženi u evrima?
Evropska centralna banka odlučila je 6. juna da snizi tri ključne kamatne stope za 25 baznih poena.
Foto: Pixabay
Ovo je odlučila navodeći da je sada prikladno da se ublaži stepen ograničenja monetarne politike nakon devet meseci držanja stopa na stabilnom nivou.
Sagovornici Euronews Srbija smatraju da je ta odluka bila očekivana jer su je nagoveštavali i predstavnici ECB-a, kao i da je psihološki važna, ali da je ne treba doživeti previše euforično.
Kamatne stope na glavne operacije refinansiranja i kamatne stope na graničnu kreditnu liniju i depozitnu liniju biće smanjene na 4,25 odsto, 4,50 odsto i 3,75 odsto respektivno, od 12. juna 2024. godine, odlučila je ECB.
ECB je navela da će ključne kamatne stope ostati dovoljno restriktivne onoliko dugo koliko bude potrebno za postizanje cilja, a to je povratak inflacije na srednjoročni cilj od dva odsto, kao i da se Upravni savet ECB ne opredjeljuje unapred za određenu dinamiku promene stopa.
Profesor Nikola Stakić sa Univerziteta "Singidunum" kaže za Euronews Srbija da je odluka ECB bila očekivana imajući vidu signale koji su dolazili od njenih predstavnika.
"Na kraju krajeva tržište je to već ukalkulisalo, anticipiralo kroz neke svoje pokazatelje. Odluka je važna najpre iz nekog psihološkog razloga. Sama činjenica da je to prvo smanjenje posle maltene pet godina već samo po sebi je važna činjenica. Drugo, sada će se verovatno malo promeniti ta inflaciona očekivanja", rekao je Stakić.
On kaže da su na neki način dobijene naznake da će se pratiti dalje informacije sa tržišta, posebno sa tržišta rada da ne bi, s druge strane, tržište očekivalo da će na svakom narednom sastanku Upravnog saveta ECB doći do smanjenja kamatnih stopa jer to, kako smatra, ne bi bilo realno.
Dejan Gavrilović iz Udruženja "Efektiva" rekao je za Euronews Srbija da se očekivalo da će kamatne stope ECB biti smanjene, ali i navodi da su se ovih dana pojavile vesti o tome da u nekim zemljama Evrozone inflacija opet lagano raste.
On kaže da je teško prognozirati da li će se nastaviti dalje smanjenje kamatnih stopa.
"Jučerašnje smanjenje kamatnih stopa u principu apsolutno ne znači ništa, ne znači da će na sledećoj sednici da bude novo snižavanje kamatnih stopa, čak ne bi bilo neočekivano i da ostane isto ili da čak možda opet malo poraste. Ali, kažem, to je sada sve rano prognozirati", naveo je Gavrilović.
Šta da očekuju korisnici kredita u evrima
Na pitanje šta da očekuju korisnici kredita u Srbiji koji su indeksirani u evrima, Stakić navodi da odluka NBS o moratorijumu na kamatne stope traje do kraja godine.
"Te administrativne kamatne stope koje postoje sa moratorijumom su i dalje niže i povoljnije nego što bi bile tržišne kamatne stope uvećene za neku bankarsku maržu. Moralo bi da dođe i do nekoliko smanjenja kamatnih stopa pa da, ako se ne produži moratorijum, korisnici kredita to dodatno osete. Generalno gledano, smanjenje kamatnih stopa je pozitivna vest za sve korisnike kredita i za stanovništvo, i za privredu, ali i za državu", kaže Stakić.
On je rekao da odluku ECB o smanjenju kamatnih stopa ne treba uzeti previše euforično jer je, kako navodi, i taj psihološki efekt mač sa dve oštrite.
"Može da bude pozitivan, jer opet nakon pet godina krenuli smo u nekom drugom smeru. Ali da to ne uzmemo sada zdravo za gotovo, da pomislimo da će sada smanjenje kamatnih stopa ići isto tako brzo kao što je išlo i povećanje. To se sigurno neće desiti jer su okolnosti potpuno drugačije kada se ide u jednom, odnosno u drugom smeru. Čak nije ni zdravo za ekonomiju, ni poželjno da se te kamatne stope naglo popuštaju. To se radi u nekim interventnim vremenima, kao što je bila kovid kriza, a inače to treba da se radi fazno", rekao je Stakić.
On navodi da su predstavnici ECB rekli da će pratiti pre svega kako budu izlazili podaci sa tržišta rada i sa tržišta usluga, da su to komponente koje za sada su volatilnije i utiču negativno u smislu generisanja inflacije.
"Verovatnije je da smo završili sa monetarnim zaoštravanjem. Sledeći sastanak ECB biće pre te neke letnje pauze. Ili će kamate ostati nepromenjene u tom trenutku, ili će doći do daljeg snižavanja, to niko ne može da zna u ovom trenutku, jer će se u međuvremenu očitavati novi podaci vezani za inflaciju", rekao je Stakić.
Prema njegovim rečima, ono što tržište sada anticipira na bazi nekih instrumenta koji postoje je da će možda eventualno 2-3 puta do kraja ove kalendarske godine da dođe do smanjenja.
"Ali ne bi bilo prvi put da tržište pogreši u tom anticipiranju. To su samo projekcije na bazi nekih indikatora, tako da nam ostaje jedino u međuvremenu da vidimo post festum kakvi su rezultati, pa tek onda nakon toga kakve će biti odluke", rekao je Stakić.
Gavrilović je rekao da smanjenje kamatne stope za 25 baznih poena još uvek ništa ne znači, a naročito ne znači korisnicima kredita u Srbiji zato što je još uvek na snazi ograničenje kamatnih stopa koje je uvela NBS.
"Šta će biti od kraja godine, u sledećoj godini, još uvek je rano da se o tome priča. Tako da ovo smanjenje u principu apsolutno ne znači ništa, ne znači da će na sledećoj sednici da bude novo sniženje, čak ne bi bilo neočekivano i da kamatne stope ostanu iste ili da čak možda opet malo poraste. To je sada sve rano prognozirati", rekao je Gavrilović.
On navodi da odluka ECB ne predstavlja ništa naročito za građane Srbije i da veruje da će za toliko sad malo da se možda i smanji vrednost Euribora.
"Ali, to nema nekakvog značajnog uticaja na građane, na korisnike kredita u Srbiji, zato što su na snazi ograničenja kamatnih stopa", rekao je Gavrilović.
Ako bi, dodaje Garvrilović, do kraja godine bila još dva smanjenja po 0,25 odsto, to bi se već malo osetilo na mesečnoj obavezi u odnosu na ono što je bilo ranijih godina.
"To je sada teško prognozirati, ko zna šta će sve da se desi. Ako se nastavi sa tim smanjenjem iz sednice u sednicu, pa da nekad bude i malo osetnije, onda bi to moglo korisnicima kredita u Srbiji da pomogne. Ali koliko sam pratio do sada, uvek je rast išao brže nego što je kasnije išlo to smanjenje", rekao je Gavrilović.
Hoće li i NBS da snizi kamatne stope?
Stakić kaže da ECB nije prva banka koja je ušla u taj proces smanjenja kamatnih stopa, navodeći da je Centralna banka Kanade smanjila kamatne stope za 25 baznih poena.
"Sada će sigurno na mnogo većem pritisku biti i Fed, međutim tamo su malo okolnosti drugačije i svi podaci vezano za inflaciju su viši nego što je to u Evrozoni. Dakle, imamo neko slabljenje tih nekih troškovnih pritisaka, imamo slabljenje porasta opšteg nivoa cena, tako da je odluka ECB-a možemo da kažemo sa velikom dozom sigurnosti već bila očekivana", rekao je Stakić.
Na pitanje da li će NBS pratiti politiku ECB, Stakić je naveo da je NBS pratila šta radi ECB.
"Na kraju krajeva, mi smo u svakom makroekonomskom smislu povezani sa evropskim zemljama, tako da će Narodna banka to pomno pratiti i obično je do sada bila takva situacija da Narodna banka reaguje nakon ECB. Na poslednjem sastanku Izvršnog odbora NBS doneta je odluka da se kamate ne menjaju, ali će možda na nekom sledećem sastanku Izvršnog odbora NBS da se prate te odluke ECB, ali uz jedan veoma važan uslov", rekao je Stakić.
On je dodao da se taj uslov odnosi na makroekonomsku i cenovnu stabilnosti.
"Dakle, prvo se moraju sagledati uslovi, kako unutrašnji, tako i spoljni, svi faktori koji utiču na inflaciju i onda, verovatno, ukoliko ne bude bilo nekih velikih odstupanja, možemo očekivati i da naša Centralna banka krene tom putanjom", naveo je Stakić.
Gavrilović kaže da je NBS do sada uvek pratila, maltene kopirala ponašanje ECB.
"Ne bi me iznenadilo da se na sledećoj sednici Izvršnog odbora NBS dogodi isto, da dođe do tog nekog minimalnog smanjenja kamatnih stopa i to je to. To bi se samo nešto malo odrazilo na te dinarske kredite koje u sebi imaju Belibor, ali ništa značajno", naveo je Gavrilović.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Institut nemačke privrede: Pobeda Trampa - potencijalni trgovinski rat SAD i EU
04.11.2024.•
1
Institut nemačke privrede navodi da će, bez obzira na ishod izbora u SAD, Evropska unija morati da diversifikuje svoje trgovinske odnose i uspostavi tešnje odnose sa drugim trgovinskim partnerima.
Švajcarsko "baštovanstvo": Građani ne veruju bankama, zlato zakopavaju u dvorištu
04.11.2024.•
5
Prema poslednjim istraživanjima, pet odsto Švajcaraca je zakopalo zlato u bašti a procena je da je pod zemljom trenutno oko deset tona ovog plemenitog metala vrednog 750 miliona franaka.
Srbija će postati deo jedinstvenog platnog sistema sa EU: Evo kada i šta to donosi građanima
04.11.2024.•
6
Prilikom posete Srbiji, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen istakla je da je Srbija na dobrom putu da postane deo SEPE, odnosno Jedinstvenog platnog područja Evrope.
Vučević u Šangaju potpisao memorandum sa kompanijom "Mint Grup"
03.11.2024.•
29
Premijer Miloš Vučević danas je u Šangaju na početku posete tokom koje će prisustvovati sajmu uvoza obišao fabriku Mint Grup koja ima dve fabrike u Srbiji i sa njom potpisao memorandum o razumevanju.
Živković: EPS je spreman za zimu
03.11.2024.•
10
Generalni direktor "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušan Živković izjavio je da su svi proizvodni kapaciteti tog preduzeća spremni za zimsku sezonu.
Lista sankcija SAD: Više ljudi i firmi iz Srbije dospeli na nju u proteklih godinu dana
03.11.2024.•
3
SAD su u pre nekoliko dana uvele sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
Srbija nedavno dozvolila uvoz polovnjaka iz SAD: Da li se uopšte isplati?
03.11.2024.•
9
Prošlo je nepunih mesec dana otkako je Srbija otvorila vrata polovnjacima iz SAD. Ipak, na autoplacevima ih nema jer vlasnici još nisu sigurni da li bi im se isplatilo da ih uvrste u svoju ponudu.
Voren Bafet nakon prodaje akcija Epla: "Teži" za 325 milijardi dolara u kešu
02.11.2024.•
3
Američki milijarder Voren Bafet trenutno poseduje više od 325 milijardi dolara u gotovini, nakon što je ove godine prodao nekoliko milijardi dolara vredne akcije kompanije Epl i Benk of Amerika.
Četvrtina zaposlenih bi pristala na manju platu samo da rade od kuće
02.11.2024.•
8
Oko 23 odsto zaposlenih u Srbiji pristalo bi na smanjenje zarade da bi zadržali mogućnost da rade od kuće.
U Srbiju moguć uvoz vozila starih i 24 godine: Ove godine će stići 130.000 polovnjaka
02.11.2024.•
10
Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina i jedina smo zemlja u regionu u kojoj je dozvoljen uvoz automobila sa euro 3 i 4 motorom.
Poreska uprava šalje rešenja frilenserima za porez iz 2019. godine
01.11.2024.•
1
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Ilić: U Srbiju se uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva, pitanje gde ono završi
01.11.2024.•
5
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Slobodan Ilić kazao je da se u Srbiju nekontrolisano uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva.
EPS ugasio više od 100 blagajni za naplatu struje: Dodatni popusti za slanje računa na mejl
01.11.2024.•
7
Elektroprivreda Srbije (EPS) je ugasila 106 blagajni za naplatu električne energije.
Đedović Handanović: Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklernih postrojenja do kraja godine
01.11.2024.•
20
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da izmene Zakona o energetici budu u parlamentu do kraja godine.
Nove cene goriva: Pojeftinili dizel i benzin
01.11.2024.•
6
Dizel i benzin će danas od 15 sati na pumpama u Srbiji pojeftiniti za po jedan dinar po litru.
Kraj akcije "Najbolja cena": Vučevićeva bleda kopija Vučićevog populističkog čeda
31.10.2024.•
27
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Vlada usvojila predloge finansijskih i poreskih zakona: Povećava se neoporezivi iznos zarade
31.10.2024.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas set predloga zakona iz oblasti finansija, kao i set poreskih zakona.
Google kažnjen sa 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolara
31.10.2024.•
11
Rusija je kaznila Google novčanom kaznom u iznosu od neverovatnih 20 kvintilijardi dolara, nakon što je američki tehnološki gigant uklonio jedan ruski kanal sa Youtube-a.
Stelantis beleži dalji pad prodaje: Dva faktora koji utiču na to
31.10.2024.•
2
Grupa Stelantis, koja je matična kuća Pežoa, Fijata i Krajslera, beleži pad prodaje u trećem kvartalu ove godine od 27 odsto, na 33 milijardi evra.
SAD uvele sankcije za dve firme iz Srbije i Crne Gore zbog prodaje opreme Rusiji
31.10.2024.•
4
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
EU pokreće istragu protiv Temua zbog prodaje falsifikovanih i nebezbednih proizvoda
31.10.2024.•
4
Evropska komisija će otvoriti formalni postupak protiv kineske platforme za onlajn prodaju Temu kako bi ispitala da li krši pravila o suzbijanju prodaje nelegalnih proizvoda, prenosi Blumberg.
Komentari 1
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar