Taj sistem podrazumeva da se platni transferi unutar Evropske unije obavljaju bez troškova provizija. Uključivanje u taj sistem ponuđen je zemljama regiona u Planu rasta za Zapadni Balkan koji je pripremila EU.
Uz novac koji je opredelila EU u tom planu, inicijativu za uključivanje u jedinstveni platni sistem EU svi lideri sa Zapadnog Balkana vide kao najpozitivniju stvar, kažu upućeni.
Ministarka za evropske intregracije Tanja Miščević, koja je najavila da će do kraja godine biti podneta kandidatura za uključivanje u jedinstveni platni sistem EU, rekla je da to znači da se naredne godine počinje sa pripremom sistema.
"Nadam se vrlo brzo iza toga da banke, koje posluju u Srbiji, postaju spremne da na isti način kao bilo koja banka koja funkcioniše u EU, transferišu sredstva", kaže Miščević.
Postavlja se pitanje koje će koristi građani i privreda imati od tog sistema.
Šta je SEPA?
Istraživač u Centru za evropske politike
Đorđe Dimitrov kaže za
Euronews Srbija da je kao kreditni transfer SEPA prvi put predstavljena 2008. godine, od 2014. se u potpunosti implementira u Evrozoni, a od 2016. i u državama koje ne koriste evro.
"Ona ima ukupno 36 članica, tu spadaju i Vatikan, San Marino, Norveška, Švajcarska, Island i Monako. To je ogroman prostor gde mi dobijamo pristup jednostavnijem i jeftinijem plaćanju", rekao je Dimitrov.
On je objasnio da SEPA podrazumeva da se sva plaćanja, odnosno platni transferi unutar Evropske unije obavljaju bez provizije.
"Taj sistem u znatnoj meri smanjuje troškove koje imaju i potrošači, a i sama privreda. I naravno da je ta inicijativa kao takva postala veoma primamljiva i za Zapadni Balkan", rekao je on.
Dimitrov navodi da bi uključivanje Srbije u taj sistem značio mnogo za privredu, jer će se na taj način znatno smanjiti troškovi malih i srednjih preduzeća.
Sistem je, dodaje, značajan i za građane, a konkretne koristi ilustrovao je primerom.
"Konkretno, ukoliko želim da uplatim bilo kom mom prijatelju ili bilo kome u zemlji koja je članica EU, to prosto mogu da uradim preko m-banking aplikacije na telefonu i neću imati nikakve troškove provizije. Biće potpuno isto kao da prebacujem novac u zemlji", rekao je Dimitrov.
Finanijski konsultant Vladimir Vasić kaže da jedinstveni platni sistem Evropske unije omogućava da se obaveze izvršavaju u milisekundama, ali nominanovano u evrima.
"Na taj način zapravo smanjujete troškove konverzije iz jedne u drugu valutu. To je jedan korak u jedinstvenom sistemu plaćanja koji omogućava samo benefite ako ste u njemu, upravo kao i za građane Evropske unije. To je jedan od koraka približivanja Srbije EU s obzirom na to nam je EU najveći spoljnotrgovinski partner", rekao je Vasić.
Komentari 3
Slucaj
Ali kvaka 22
Jakobsfield
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar