Nemačka vapi za radnom snagom iz Srbije: Duplirane kvote za radnike sa Zapadnog Balkana

Nemačka je od 1. juna odobrila dolazak duplo više radnika sa Zapadnog Balkana u odnosu na prethodne godine.
Nemačka vapi za radnom snagom iz Srbije: Duplirane kvote za radnike sa Zapadnog Balkana
Foto: Pixabay
Postavlja se pitanje ko može pod kojim uslovima i olakšicama da ode na rad u Nemačku, ali i kakve će to posledice imati po ekonomije regiona. 
 
"Otišao sam zbog bolje penzije, imam još 15 godina do penzije. Lakše je ovde, bolje su plate i bolja su primanja", rekao je za Euronews Srbija Krstić, koji je u Nemačkoj zaposlen kao vozač kamiona. 
 
On je ispričao da je lako našao posao u Nemačkoj jer, dodaje, ta država vapi za stranom radnom snagom. 
To potvrđuje, kako navodi Krstić, i to da je uslov da otpočne rad u Nemačkoj bio samo jedan - da hoće da radi, a pritom mu za to nije bilo potrebno ni znanje jezika. 
 
Koja je novina  
 
Novina u nemačkom zakonu je uvođenje karti šansi koje funkcionišu tako što se radnicima dodeljuju bodovi po različitim kriterijumima, kao što su znanje jezika, radno iskustvo, starost, piše Euronews Srbija.
 
Karta šansi je i ranije postojala na neki način, ali kroz drugi vid, navodi za Euronews Srbija Goran Marković iz agencije "Euro Trag".
"Sad se sve to malo reklamira kroz kartu šansi kako bi na lakši način privukli kvalifikovane radnike", rekao je Marković i dodao da najviše ima nekvalifikovanih radnika bilo oni koji nemaju diplome ili imaju diplome nekih kurseva, ali da ima i onih koji su završili srednju školu. 
 
Međutim, ovim zakonom na leđa radnika pada nova obaveza, koja je do sada bila na ambasadi, a to je dobijanje odobrenja za rad.
 
"Ambasada sada ne radi to što je pre radila, da ona traži to odobrenje nakon predatog zahteva, nego sada u našem slučaju, mi kao agencija tražimo odobrenje, dobijamo to odborenje i onda se već na neki način skoro odobrena viza predaje ambasadi gde oni imaju manje posla", rekao je Marković. 
 
Sa rasterećenjem ambasade, dolazi i dupliranje kvote radnika Zapadnog Balkana koja će dobiti vizu za rad u Nemačkoj - sa 25.000 radnika godišnje na 50.000.
 
Todo Terzić iz NALED-a rekao je za Euronews Srbija da je radna snaga neophodna kako Nemačkoj, tako celoj Evropi, ali i Srbiji. 
Pojednostavljene šeme za angažovanje radnika u Nemačkoj su, kaže Terzić, trend i u Evropi, ali su Nemci otišli korak dalje i od 1. juna kroz tu šemu nude određene povlastice za zaposlene, odnosno za one koji imaju iskustvo i diplomu u IT i građevinskom sektoru, a pojednostavljeno je dobijanje radne dozvole i za profesionalne vozače. 
 
Upitan šta će duplo povećanje kvote za dolazak radnika sa Zapadnog Balkana značiti za tržište Srbije, Terzić navodi da i Srbija ide ukorak sa ovim inovacijama i da je od prošle godine na snazi zakon koji se odnosi na pojednostavljeno angažovanje stranih radnika u Srbiji. 
 
On kaže da je u 2022. godini bilo angažovano 35.000 stranaca, a da je već u 2023. godini izdato oko 52.000 radnih dozvola. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ako

    13.06.2024 09:08
    @@@
    je vama jeftina radna snaga koja se placa za 1h rada 18 do 27 eura ako ste obican radnik onda vi niste normalni u poznim godinama koji preživljavaju od penzija i pomoci ako niste rasprodali nasledjeno! Nelupajte jer je providno! Odlaze mladi radno sposobni produktivni koji žele da rade i zarade novce koje u Srbiji nikada nebi mogli čestito zaraditi! Iznajmlju se stanovi gde zive troje petoro hrana i ostale životne namernice jeftinije za 30 do 40% nego u Srbiji dok su kirije iste ili za 25% skuplje ovisno od veličine lokacije izgradnje namestenosti i sl. Svako ko ode neide da luksuzira već da zaradi ne da preživljava u Srbiji od 500 800 evra slušajući lazi Vucica i dobro placenih njegovih”analitičara”! Doci ce omladina i cela dijaspora kada uskoro dobijemo Leteće Taxije i Lui Vitone…daj bre nelupetaj te…jel stigla penzija?
  • Ljubinko

    13.06.2024 08:50
    Nikada neće Srbin ići u Nemačku da robuje. Mi ćemo u Rusiju da pomognemo braći pa makar i besplatno.
  • Antuntun

    13.06.2024 08:48
    Vidim da se lupetaju gluposti po komentarima. Još se spominje i plaćena reklama. Lično znam ljude koji su nedavno otišli i normalno žive, menjaju posao, menjaju stanove, putuju i sve ostalo što normalan život podrazumeva. Da, normalan život koji ovde nisu mogli da priušte, a koji tamo kao jeftinija radna snaga mogu. I svima je glavni motiv uređenost, a pre svega odsustvo toksične, radioaktivne i šizofrene društvene atmosfere kakva vlada kod nas. Govorim o ljudima koji su zanatlije, niži medicinski radnici i sl. Da, medicinska sestra može da živi sama sa ćerkom i da plaća stan, račune, da uzme polovan auto i da putuje i uživa, kao "jeftina radna snaga".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.