Penzioneri pozvali vrh države na razgovor: "Bolje smo živeli sa penzijom od 200 evra"

Tri udruženja penzionera zahtevaju od premijera i predsednika Srbije sastanak, kako bi razgovarali o poboljšanju njihovog materijalnog i socijalnog položaja i pravljenja zajedničke strategije.
Penzioneri pozvali vrh države na razgovor: "Bolje smo živeli sa penzijom od 200 evra"
Foto: 021.rs
Kako kažu, potrebni su državi samo tri meseca pred izbore, ostatak godine većina se sama snalazi da preživi, piše N1.
 
Miloš Grabundžija iz Sindikata penzionera "Nezavisnost" kaže da neki penzioneri u Srbiji "žive, neki preživljavaju, a neki i ne dožive kraj".
Poziv državnom vrhu na sastanak ponovo su uputili jer, konkretno, skoro 450.000 prima penziju nižu od najniže zagarantovane.
 
"Veliki broj penzionera prima penziju iznosi 24.987 dinara. A niže od prosečne, koja iznosi 45.000 ima 998.000 penzionera. Šta to govori – da je standard penzionera ugrožen", kaže Grabundžija.
Ovo nije u skladu sa mantrom političara kako ranije nisu mogle da se zadovolje ni osnovne potrebe i da su penzije nikad veće. Premijer ponavlja to i danas.
 
Ali, priznaje, može bolje, pa će na sastanak čim se vrati sa puta. Tada će da predstavi plan da "do kraja 2027. prosečna penzija u Srbiji bude 650 evra, što je duplo veća penzija nego što je danas"
 
"Taj odgovor znači samo jedno – da ćemo imati visoku inflaciju do 2027. godine. Jer je najveći generator rasta penzije u evrima prethodnih nekoliko godina bila upravo inflacija", kaže ekonomista Dušan Nikezić iz SSP.
 
Kako navodi Grabudžija, njega i ostale penzionere interesuje šta za tu penziju može da se kupi.
 
"Mi smo imali situaciju da smo bolje živeli kad nam je penzija bila 200 evra, sa cenama koje su tad važile, nego sada kada je 400 evra prosečna penzija", kaže Grabundžija.
Zato će penzionerski sindikati zahtevati usklađivanje penzija sa rastom cena i plata, to jest, Švajcarski model, toliko puta obećavan, kažu sada primenjen samo na papiru.
 
Tražiće i bolju socijalnu brigu, kao i vraćanje onog što im je oduzeto smanjenjem primanja koje je počelo 2014. godine.
 
Kako bi izračunali koliko im država duguje, ekonomista i član Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić osmislio je "Kalkulator otetih penzija".
 
"Oko 700 miliona evra je nezakonito oduzeto penzionerima u tom periodu. Tih para u budžetu ima, stvar je dobre volje vlasti da ta sredstva vrate penzionerima", kaže Nikezić.

Komentari 125

  • Predrag

    18.06.2024 22:02
    Penzije
    Ako i dalje budu puštali slobodno formiranje cena i mi ostali a ne samo penzioneri ćemo glodjati koske.
  • Kristijan Laza.L.

    18.06.2024 21:41
    Penzije
    Kakav dug 700 mil.evra ,Vucko svaki cas povecavao ,davao jednokratne isplate.Drzava ne duguje nista penzionerima.2014 god.imali umanjenje 10 posto,pre toga inali 6 godina nerealno povecanje od 10 posto,da bi Tadic,Dacic i Krkobabic ,formirali vladu sastavljenu u Americku ambasadu.Penzioneri od njih nek traze nesto ,akovim duguju.
  • Jovan

    18.06.2024 20:18
    Samo kazem...
    Povećanje penzija procentualno je nepravedno. Oni koji imaju velike penzije imaće još veće a penzioneri koji su u penziju otišli sa niskim penzijama stalno će kaskati i jaz će se sve više pivećavati. Najpravednije, po meni, bi bilo da se svima linearno povećavaju penzije. To bi značilo da ona koji ima penziju 100 000 dinara dobije pivećanje od npr. 10 000 dinara, i onaj koji ima penziju 40 000 dinara dobio bi povećanje od 10 000 dinara. Nisam ekonomista, voleo bih da mi neki ekonomista odgovori da li je to održivo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija