Vlasnici hladnjača tražili sedam dana da utvrde da li mogu da povećaju otkupnu cenu malina

Predstavnici proizvođača malina iz udruženja "Vilamet" i otkupljivači nisu danas postigli nikakav dogovor oko povećanja otkupne cene tog voća.
Vlasnici hladnjača tražili sedam dana da utvrde da li mogu da povećaju otkupnu cenu malina
Foto: Pixabay
Vlasnici hladnjača tražili su dodatni rok od sedam dana da utvrde da li mogu da podignu sadašnju ponuđenu cenu od 220 do 250 dinara po kilogramu.
 
To je, posle sastanka koji je u Arilju trajao skoro tri sata, rekao potpredsednik Udruženja "Vilamet" Lazar Todorović.
"Otkupljivači, vlasnici hladnjača nisu se izjašnjavali koliko mogu da povećaju sadašnju otkupnu cenu, već su tražili novih sedam dana da utvrde da li su u mogućnosti da je povećaju i koliko", rekao je Todorović.
 
Dodao je da su otkupljivači rekli da bi za tri nedelje većina njih trebalo da potpiše ugovore sa kupcima, pa će tada, kako su rekli, biti jasnije koliko mogu da plate malinu domaćim proizvođačima.
Udruženje "Vilamet" traži da se malina od početka berbe do kraja plati po jedinstvenoj ceni od 350 dinara.
 
Sastanku je prisustvovao i ministar poljoprivrede Srbije Aleksandar Martinović koji je, prema rečima Todorovića, tražio da otkupljivači naprave "pomak u otkupnoj ceni".
 
Todorović je rekao da će se na sastanku udruženja odlučiti šta će se dalje preduzeti.
 
Proizvođači iz tog udruženja su ranije najavljivali protest pred Vladom Srbije ako se ne nađe zadovoljavajuće rešenje, jer smatraju da je sadašnja otkupna cena niska, obzirom na to da se maline u trgovinama prodaju po ceni od oko 1.600 do 2.000 dinara za kilogram.
 
Rod malina je, kako je rekao Todorović, ove godine podbacio u Srbiji za 50 odsto, a manji je i u zemljama koje su najveći proizvođači: Poljskoj, Ukrajini i Čileu, zbog čega je i ponuda na tržištu manja, pa je "nelogično da cena ne raste za proizvođače, ali raste kod trgovaca".
 
"Činjenica je da je rod maline u ovoj godini značajno podbacio, pa se očekuje da u narednim nedeljama i mesecima dođe do povećanja otkupne cene, koja po prvobitnom dogovoru iznosi 250 dinara po kilogramu. Takvi ekonomski indikatori postoje, ali s obzirom na to da se više od 95 odsto naše maline izvozi, da su naša konkurencija Poljska, Ukrajina, Čile sa svojim ogromim plantažama maline, dogovor je da sagledamo kretanje cene na evropskom tržištu i potom se ponovo ovde, u Arilju, sastanemo naredne nedelje", rekao je ministar Martinović nakon sastanka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • sale

    09.07.2024 08:26
    razuma bez
    proizvodjaci i svi ovi sto strajkuju nezadovoljni svojim primanjima, da se obrate onima za koje su glasali...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija