"
Nuklearne elektrane nisu opasne i svi parametri pokazuju da su one najsigurniji izvor energije, uključujući i vetar i sunce", rekao je Tankosić za
RTS.
Tankosić koji je, projektovao, gradio i pustio u pogon skoro 30 nuklearki širom sveta istakao je da se prilikom projektovanja nuklearnih elektrana uzimaju u obzir prirodne pojave, napad oružjem, kao i malo verovatni događaji, poput udara velikog aviona.
On je naglasio da nema razloga ni za zabrinutost zbog nuklearnog otpada i da je hemijski otpad mnogo opasniji.
"Radioaktivni otpad nestaje i transformiše se u stabilne elemente koji nisu opasni", rekao je Tankosić i dodao da se otpad drži u nuklearnim elektranama, a da ga za jedan životni vek elektrana proizvede za veličinu fudbalskog terena.
On je ocenio da će nuklearna energija u budućnosti, a naročito u Evropi, imati, ako ne dominantnu, onda makar značajniju ulogu.
Tankosić je rekao da Memorandum u oblasti primene razvoja nuklearne energije u Srbiji, koji je juče potpisalo pet ministarstava i 20 fakulteta, instituta i energetskih preduzeća, predstavlja prvi korak u procesu koji traje 14 godina, koliko je potrebno da se nuklearna elektrana pusti u pogon.
Istakao je da su osamdesetih godina prošlog veka urađeni parametri, potrebni za sprovođenje projekta izradnje nuklearne elektrane u Srbiji.
"Treba doraditi te stvari. Ljudi koji su na njima radili su mojih godina, potrebni su nam novi kadrovi, a oni će doći kada im se pokaže perspektiva da će taj program zaista proći", rekao je Tankosić, dodajući da je za to potrebno i da mediji pravilno obrađuju ovu temu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 26
Vinča
Stevara
Doossan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar