To su saopštile u četvrtak dve kompanije pošto nemački proizvođač automobila ima za cilj da uvede tu tehnologiju u više modela vozila.
Niz finansijskih medija je preneo da će Folksvagenova fabrika baterija za električna vozila "PowerCo" dobiti licencu za masovnu proizvodnju "čvrstih baterijskih ćelija" zasnovanih na tehnologiji američke firme "QantumScape", uz očekivanje daljeg tehnološkog napretka i uz plaćanje intelektualne svojine, o čemu je sporazum objavljen u četvrtak.
Taj sporazum zamenjuje ranije zajedničko ulaganje dve kompanije iz 2018. u zajedničku proizvodnju baterija, saopštio je Folksvagen. Folksvagen poseduje 17% "QuantumScape" što sada vredi 459 miliona dolara. Suvlasnici te firme su Folksvagen i Bil Gejts.
Po sporazumu, Folksvagenova fabrika baterija može da proizvodi baterija ukupnog kapaciteta do 40 gigavat-sati (GWh) godišnje koristeći novu tehnologiju, sa mogućnošću proširenja na 80 GWh, što je dovoljno za opremanje približno milion električnih vozila godišnje, navodi agencija Rojters.
"Čvrste baterije" mogu zadržati više energije od postojećih baterija sa tečnim elektrolitom. Proizvođači automobila i analitičari očekuju da te baterije ubrzaju prelazak na električna vozila kojima će povećati sada nedovoljan domet, što je glavna briga vlasnika tih vozila.
Dve kompanije će raditi na proizvodu koji će biti podesan za seriju raznih vozila Folksvagena.
"Čvrste baterije" se zasad koriste uglavnom u malim uređajima kakvi su pejsmejkeri, RFID-nalepnicama za praćenje robe i u drugim malim spravama. Kao i baterije s tečnim elektrolitom, i one se prave od litijuma.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Stojan
Djordje
Milan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar