Vlasti Belgije mole stanovništvo da počne da troši kovanice

Belgijske vlasti su pozvale svoje stanovništvo da troši, ono što su nazvali, nagomilane kovanice evra, kako ne bi bilo potrebe za njihovom proizvodnjom.
Vlasti Belgije mole stanovništvo da počne da troši kovanice
Foto: Pixabay
Naime, u Ministarstvu finansija Belgije su na društvenim mrežama pokrenuli kampanju kojom pozivaju na potrošnju kovanica. 
 
U ovoj državi je više od 4,2 milijarde kovanica, čija je ukupna vrednost veća od 1,5 milijardi evra. 
Pojedine belgijske prodavnice nemaju dovoljno sitnog novca koji bi dale kao kusur prilikom gotovinskog plaćanja. Razlog za to je što stanovništvo ne koristi veliki broj kovanica.
 
Spomenuta kampanja je usledila nakon upozorenja brojnih ključnih trgovačkih udruženja u Belgiji na nestašicu kovanica. Tvrde da stanovništvo gomila kovanice u apoenima od pet, deset i 20 centi. Ukazali su da ove kovanice ne cirkulišu u dovoljnoj meri.
 
"Potrošači su od krize uzrokovane koronavirusom značajno manje koristili ove kovanice i gomilali su ih, sprečavajući da se vrate u promet. Međutim, s obzirom na to da trgovci imaju potrebu za kovanicama, dolazi do nestašice", objasnili su.
Oni koji ne žele da ih koriste za plaćanje, mogu ih položiti u banku ili donirati u dobrotvorne svrhe. Procena vlasti je da bi se vraćanjem samo dva odsto neiskorišćenih kovanica u opticaj svake godine moglo uštedeti više od pet miliona evra u troškovima proizvodnje novih kovanica.
 
Smanjenje proizvodnje kovanica je korisno i za životnu sredinu. Naime, tokom njihove proizvodnje i transporta emituju se značajne količine ugljen-dioksida (CO2). 
 
Jedan od razloga zašto se kovanice ne koriste jeste taj što je sve više onih koji koriste digitalno plaćanje, prenosi Euronews.
  • Mitar

    14.07.2024 19:20
    Da Srbija uzima kovanice na menjačnicama, sve bih im poslao

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija