"Najbrže rastuća ekonomija se ne bi, iz petnih žila, upinjala da svoje rudne resurse, 'pokloni' investitorima koji će nepovratno uništiti prirodu i živi svet", kaže za
Danas Dragan Petrović, ekonomista.
On pita "ko je to i kojom naučnom metodom nepobitno utvrdio da je Srbija najbrža rastuća ekonomija u Evropi, kako je to Vučić rekao".
"Da je tako", kaže Petrović, "ne bi se trudila da uništi domaće proizvođače hrane, zarad interesa inostranih trgovačkih lanaca".
Na kraju godine, rekao je još Vučić, treba da budemo među prve dve ili tri države u Evropi po rastu.
Ekonomista Teo Taraniš naglašava da je izvlačenje podataka o privrednom rastu u jednom kratkom intervalu vremena koji je posledica delovanja kratkoročnih faktora i na osnovu toga donošenje zaključaka o ekonomskoj snazi naše privrede – neozbiljno.
"Takav pristup može da služi samo u dnevnopolitičke svrhe. Podaci pokazuju da tokom poslednje decenije Srbija beleži prosečnu stopu rasta u odnosu na zemlje centralne i istočne Evrope. Konačno, u priči o najvećem privrednom rastu u Evropi se konstantno zanemaruju strukturne promene koje bi trebalo da omoguće dugoročan i održiv privredni razvoj", ističe Taraniš za Danas.
Ekonomista i odbornik iz Niša Aleksandar Živadinović kaže da se svi podaci koje vlast plasira u poslednjih 12 godina, pa i izračunavanje privrednog rasta, štimuju i prilagođavaju potrebama njenog političkog marketinga.
"Pravi ekonomski rast koji građani vide je veliki rast cena koji se odražava na pad životnog standarda. Razlika između statistike i stvarnog života može da bude velika, u Srbiji posebno", napominje Aleksandar Živadinović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 20
dejan milosevic
milenko
Milan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar