Međunarodna nevladina organizacija sa sedištem u Najrobiju predstavila je podatke uoči summita G-20 u Brazilu, gde je oporezivanje superbogatih na vrhu dnevnog reda.
Uprkos ovom neočekivanom prihodu, porezi na bogate pali su na "istorijski niske", dodala je nevladina organizacija, upozoravajući na "opscene nivoe" nejednakosti s ostatkom sveta.
Brazil je međunarodnu saradnju u oporezivanju superbogatih postavio kao prioritet svog predsedavanja G-20, grupom zemalja koje predstavljaju 80 odsto svetskog bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Na ovonedeljnom samitu u Rio de Žaneiru, očekuje se da će ministri finansija grupe postići napredak u pogledu načina povećanja nameta ultrabogatima i sprečavanja milijardera da izbegavaju poreske sisteme.
Inicijativa uključuje određivanje metodologija za oporezivanje milijardera i drugih osoba s visokim dohotkom.
Očekuje se žestoka rasprava na samitu koji se održava juče i danas, pri čemu su Francuska, Španija, Južnoafrička Republika, Kolumbija i Afrička unija za, ali su Sjedinjene Države odlučno protiv.
Oksfam ga je nazvao "pravim lakmus testom za vlade G-20", pozivajući ih da sprovedu godišnji porez na neto bogatstvo od najmanje osam odsto na "ekstremno bogatstvo" superbogatih.
"Moment za povećanje poreza superbogatim je neporeciv", rekao je Maks Lovson, šef politike nejednakosti "Oxfam International".
Oksfam je rekao da je brojka od 42 biliona dolara gotovo 36 puta veća od bogatstva koje je akumulirala siromašnija polovina svetskog stanovništva.
Uprkos tome, milijarderi "plaćaju porez po stopi koja je ekvivalentna manje od 0,5 odsto njihovog bogatstva" širom sveta, rekla je nevladina organizacija.
Gotovo četiri od pet svetskih milijardera svoju zemlju G-20 naziva domom, primetio je Oksfam.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Veciti protivnik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar