Najavljeno uvođenje otvorenog bankarstva u Srbiji: Šta je i šta ono znači za građane?
Narodna banka Srbije najavila je uvođenje otvorenog bankarstva, inovacije koja će deliti podatke pravnih i fizičkih lica u bankama sa drugim igračima na tržištu.
Foto: Pixabay
Kako je navela guvernerka Jorgovanka Tabaković, otvoreno bankarstvo podrazumevaće da finansijske institucije imaju obavezu da dele minimalan set podataka o svojim klijentima sa novim učesnicima na tržištu, ali za to će biti potrebna dozvola korisnika, piše Danas.
S druge strane, korisnik, odnosno klijent, imaće uvid u sve svoje račune na jednom mestu.
Ipak, građane brine da li će njihovi podaci o ličnosti biti bezbedni, kao i da li otvoreno bankarstvo znači da će baš svima biti dostupne informacije o visini plate korisnika.
U praksi, navode iz Narodne banke Srbije, ova usluga funkcioniše u elektronskoj trgovini kada korisnik, na primer, putem mobilnog telefona odabere željeni proizvod na nekoj internet prodavnici i unese svoje podatke o računu.
"Tada mu se pojavljuje izbor platnog instrumenta, poput servisa PayPal, plaćanja karticom ili preko pružaoca usluge iniciranja plaćanja, na primer PISP, što se uglavnom pojavljuje pod imenom 'Pay by bank', 'Pay through bank' ili slično. Kada korisnik odabere da plati preko PISP, u sledećem koraku bira preko koje banke ili platne institucije želi da izvrši plaćanje i sa kog računa, ako ih ima više. Po odabiru pružaoca platne usluge, krajnji korisnik potvrđuje svoj identitet i plaćanje se izvršava", pojašnjava NBS.
Kako dodaju, glavna prednost je to što, u odnosu na postojeće načine internet plaćanja, ova usluga omogućava da se plaćanje obavi bez upotrebe platne kartice.
Drugim rečima, da to bude klasičan nalog za prenos, jer će novi pružalac platnih usluga imati pristup korisnikovom računu kod banke na osnovu saglasnosti korisnika.
"Mi već u našoj zemlji imamo omogućeno instant plaćanje na internetu, bez upotrebe platne kartice, ali i bez potrebe uključivanja posrednika, što još uvek ne postoji u zemljama EU. Sa druge strane, pružanje informacija o računima je usluga koja se pruža preko interneta i kojom se daju informacije o jednom ili više platnih računa korisnika. Ove informacije pružaju se putem aplikacije, koja pruža sabrane podatke o transakcijama i stanjima za više platnih računa na jednom mestu", ističu iz NBS odgovarajući na pitanje koje podatke će banke deliti.
Govoreći o benefitima otvorenog bankarstva za građane, iz Narodne banke kažu da će korisnik lakše moći da upravlja ličnim finansijama, da prati potrošnju i raspoloživi budžet.
Takođe dodaju i da će imati mogućnost pregleda svih svojih podataka o računima i drugim finansijskim aktivnostima na jednom mestu, bez obzira na broj banaka sa kojima su ugovornom odnosu.
"Ovako objedinjene podatke o prometu sa računa korisnik može dostaviti i finansijskoj instituciji kada aplicira za neku od finansijskih usluga. Recimo, kada podnosi zahtev za kredit kod banke kod koje nema otvoren platni račun gde sada mora da dostavi dokaze o prometu na računu, izvode ili potvrde banke", dodaju oni.
Važno je istaći i da će u okviru otvorenog bankarstva postojati definisani minimalni obim podataka kojima će banke kod kojih korisnici imaju račun morati da dozvole pristup drugim učesnicima na tržištu, odnosno drugim bankama, platnim institucijama, institucijama elektronskog novca i slično.
Ovi podaci tiču se pre svega informacija o računima i transakcijama, a saglasnost se može u svakom trenutku povući.
"Na ove podatke primenjuju se odredbe Zakona o platnim uslugama koje uređuju tajnost podataka o platnim uslugama, kao i odredbe koje uređuju obavezu pružalaca platnih usluga da postupaju u skladu sa propisima kojima se uređuje zaštita podataka o ličnosti. Takođe, podzakonskim aktima koje NBS priprema biće na jasan način uređena pravila i standardi za sigurnu i bezbednu komunikaciju i razmenu podataka koja će se vršiti kod pružanja pomenutih usluga", zaključuju iz NBS.
Nekadašnji generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Vladimir Vasić objašnjava za Danas da ćemo u okviru otvorenog bankarstva mi kao građani davati saglasnost bankama da se koriste naši podaci, i da je ovo usklađivanje sa EU dobro za klijente, jer će moći da dobiju najbolju ponudu.
"To znači da će i neke druge finansijske institucije, osim banaka, moći da ih koriste, ali isključivo uz našu saglasnost. Na primer, uđete u neku radnju, želite da kupite nešto, i kroz API softver tražite najbolju ponudu za, recimo, finansiranje bele tehnike. Kroz API inicirate zahtev za tom najboljom ponudom. Pošaljete nekoj finansijskoj instituciji, nekoliko banaka, i kada dobijete pregled ko će najpovoljnije da finansira tu ponudu, prihvatite. Do sada je samo banka bila posednik korisničkih podataka o transakcijama i transferima, a na ovaj način sam korisnik inicira zahtev za ponudom i prikuplja ponude tražeći najbolje finansiranje", pojašnjava Vasić.
On dodaje da će treća lica moći da vide standardni set podataka, koji se tiče, recimo, kreditnog biroa, ali podvlači da će i za to trebati saglasnost.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NIS: Poslovanje se u ovom trenutku odvija neometano, analiziraćemo sve posledice sankcija
10.01.2025.•
2
Naftna industrija Srbije (NIS) saopštila je večeras da se poslovanje te kompanije u ovom trenutku, nakon uvođenja američkih sankcija, odvija neometano.
Gaspromnjeft: Nastavljamo da radimo
10.01.2025.•
2
Kompanija "Gaspromnjeft" saopštila je da je odluka o uključivanju njene imovine na američku listu sankcija neosnovana i nelegitimna.
Amerikanci dodali NIS na listu sankcionisanih
10.01.2025.•
32
Sjedinjene Američke Države su objavile ažuriranu listu sankcionisanih ličnosti i firmi, na kojoj je i Naftna industrija Srbije.
Proizvođači mleka posle sastanka: Mlekare neće da odustanu od smanjenja otkupnih cena
10.01.2025.•
8
Predstavnici nekoliko udruženja proizvođača mleka u Srbiji nisu danas uspeli da od mlekara izdejstvuju odluku da ponište smanjenje otkupnih cena sirovog mleka od pet do 11 dinara po litru.
NBS zadržala kamatnu stopu na 5,75 odsto
10.01.2025.•
1
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto.
Mlekare smanjile otkupne cene, danas razgovor u ministarstvu
10.01.2025.•
0
Predstavnici udruženja proizvođača mleka u Srbiji razgovaraće danas u Ministarstvu poljoprivrede sa predstavnicima mlekara koje su smanjile otupne cene sirovog mleka od pet do 11 dinara po litri.
Poskupelo gorivo u Srbiji - ovo su nove cene
10.01.2025.•
19
Gorivo u Srbiji je poskupelo za dva dinara u proseku.
Banke će zbog AI ukinuti 200.000 radnih mesta u narednih tri do pet godina
09.01.2025.•
4
Globalne banke će ukinuti 200.000 radnih mesta u narednih tri do pet godina pošto će veštačka inteligencija (AI) preuzimati zadatke koje trenutno obavljaju ljudi.
Američke sankcije NIS-u: Treba li država da otkupi udeo u NIS-u i hoće li ga se Rusi odreći?
09.01.2025.•
28
Državni zvaničnici poslednjih dana ubeđuju javnost da Srbija ima novca da otkupi ruski udeo u Naftnoj industriji Srbije a finasijski stručnjaci tumače da li je to jasna namera ili spekulacija.
Analitičar Vasilev: Vučić spreman da NIS prepusti Amerikancima
09.01.2025.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će SAD uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije ali analitičari tvrde da je njegov cilj preuzimanje kontrole nad tom, većinski Ruskom, kompanijom.
Glavni ekonomista Fiskalnog saveta: Srbija će u 2025. samo za kamate dati 1,9 milijardi evra
09.01.2025.•
6
Srbija je prinuđena da se i u 2025. godini zadužuje zbog deficita u budžetu, a samo za kamate će ove godine država morati da plati 1,9 milijardi evra.
Država daje 3,6 miliona evra subvencija Matijeviću za renoviranje hotela u Beogradu
09.01.2025.•
35
Ministarstvo privrede potpisalo je sporazum o dodeli 3,6 miliona evra subvencija za renoviranje Hotela Slavija u Beogradu, koji je u vlasništvu kompanije "Matijević".
Formirano vladino telo za snabdevanje gasom, na čelu Vučević, a u njemu i Mali, Đurić, Vulin...
09.01.2025.•
7
Premijer Miloš Vučević rukovodiće Koordinacionim telom za usmeravanje rada u cilju obezbeđivanja sigurnog snabdevanja naftom i gasom Srbije, objavljeno je u Službenom glasniku.
Dijaspora slala manje para u Srbiju: I dalje najviše doznaka stiže iz Nemačke
09.01.2025.•
3
Priliv doznaka u Srbiju tokom perioda januar-septembar 2024. iznosio je 3.760,4 miliona evra.
Koliko zlata ima u deviznim rezervama Narodne banke Srbije?
08.01.2025.•
9
U deviznim rezervama Narodne banke Srbije (NBS), početkom poslednjeg meseca prošle godine nalazilo se 47,9 tona zlata.
Mićović: I da se uvedu sankcije NIS-u - ne treba očekivati kataklizmu i skok cene goriva
08.01.2025.•
8
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović izjavio je da čak i u slučaju uvođenja sankcija NIS-u ne treba očekivati "kataklizmu" u snabdevanju, niti drastičan porast cena.
Uprkos sankcijama: EU uvezla 15,5 miliona tona gasa iz Rusije
08.01.2025.•
2
Evropska unija je prošle godine uprkos sankcijama uvezla 15,5 miliona tona tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije, prema podacima o kretanju brodova koje je analizirao Blumberg.
Podizvođač na rekonstrukciji pruge Novi Sad - Budimpešta u vlasništvu deteta: Ova firma nije jedina
08.01.2025.•
19
Kompanija LHR, kao podizvođač na rekonstrukciji pruge od Novog Sada do Mađarske, bila je angažovana na bušenju temeljne jame od šipova, od 128. do 184. kilometra.
Pokrenuta istraga o 2,6 miliona Teslinih vozila
08.01.2025.•
0
Američka administracija za bezbednost saobraćaja otvorila je istragu o 2,6 miliona vozila kompanije Tesla zbog izveštaja o udesima za koje se sumnja da su izazvani sistemom za daljinsku kontrolu.
Stečaj u Srbiji u proseku traje duže od tri godine: Novi Sad drugi po broju postupaka
07.01.2025.•
1
U Srbiji je u toku 1.490 stečajnih postupaka, pokazuju najnoviji podaci Agencije za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU).
Stanarine i komunalije u EU: Ovo su zemlje u kojima su troškovi stanovanja najviši i najniži
07.01.2025.•
0
Cene nekretnina u EU porasle su za 48 odsto između 2010. i 2023. godine, dok su troškovi stanovanja, uključujući kirije, naglo porasli u nekim državama članicama.
Komentari 11
Danguba
Tuku minuse ti banovinski naprednjaci???Osam od deset ima Fabus,BK,Educons fakultet i jedinu tu mogu raditi i dobijati 150.000 dinara platu.....
nebitno
Klonirana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar