
Cena litijuma u svetu pada: Stručnjaci objašnjavaju zašto
Cena litijum karbonata, koji se koristi za proizvodnju baterija, pala je na svetskom tržištu više od 80 odsto od 2022. kada je zabeležena najviša vrednost ovog metala u istoriji.
Litijum je osnovna komponenta za proizvodnju baterija za mobilne telefone, laptopove i druge uređaje široke potrošnje, kao i električne automobile.
"Litijumski sektor u Evropi se nalazi u krizi", ocena je ekonomiste i člana Odbora za ekonomske nauke u okviru Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Boška Mijatovića za Radio slobodna Evropa (RSE).
S druge strane, pojedini međunarodni eksperti smatraju da je reč o još uvek mladom tržištu koje se razvija i postaje sve veće i zrelije.
"Bilo je bizarnije da cene litijuma budu 80.000 dolara po toni 2022. nego današnja cena od oko 12.000 dolara", smatra Ahmed Mehdi, viši saradnik na Oksfordskom institutu za energetske studije.
Istovremeno Evropska unija je zadala cilj da do 2035. godine nova vozila neće zagađivati životnu sredinu, a litijum je uvršten u "kritične sirovine" u EU, kao ključan za proizvodnju baterija za električna vozila.
Drastičan pad cene
Ekonomista Boško Mijatović za RSE kaže da je cena litijuma na svetskom tržištu opala od 2022. i 2023. godine za oko 80 odsto.
"Uzrok pada cena litijuma je jasan - slaba prodaja električnih automobila u Evropskoj uniji", navodi on.
Mijatović kaže da su proizvođači litijuma u početku mislili da je došao kraj motorima sa unutrašnjim sagorevanjem i u skladu sa tim isplanirali bitno povećanje proizvodnje.
"Ne traži se toliko električnih automobila i sada imamo viškove. Električni automobili nisu popularni iz jasnih razloga - skupi su i nemaju razvijenu mrežu punjača da bi mogli lako i efikasno da se pune", smatra on.
Mijatović dodaje da već postoje istraživanja da se litijumske baterije zamene drugim, kao što su natrijumske baterije.
"Natrijum je daleko jeftinija sirovina", kaže on.
Prema pisanju BBC, prodaja eletričnih vozila beležila je značajan rast od 2020. do 2023. Bilo je 10 miliona električnih vozila na putu 2020, a 2023. godine 45 miliona. Međutim, prodaja novih električnih automobila na baterije u Evropskoj uniji opala je za 12 odsto u maju u odnosu na godinu dana ranije, navodi Rojters. To je, prema pisanju ove agencije, uslovljeno time što je Nemačka, najveće tržište električnih vozila u EU, u decembru okončala subvencije za kupovinu električnih vozila.
Američki proizvođač električnih automobila Tesla takođe je zabeležio pad prodaje u maju u EU od 34,2 odsto.
Prekomerna proizvodnja litijuma i usporena prodaja električnih vozila
U tekstu objavljenom krajem juna, magazin Forbs navodi da se prekomerna proizvodnja litijuma "poklopila sa sporijom prodajom električnih vozila u odnosu na očekivanja, što je dovelo do prenatrpanosti u toj industriji". Forbs prenosi analizu njujorške Siti investicione banke po kojoj je cena litijum karbonata u Kini u junu opala za 15 odsto i po kojoj bi ta cena mogla dalje padati.
O padu cene litijuma na svetskom tržištu Fajnenšl tajms je pisao početkom godine. U članku objavljenom 25. januara kao jedan od mogućih uzroka navodi usporenu potražnju za električnim vozilima u Kini. Sa druge strane, ukazao je ovaj list, pad cene doveo je do toga da rudarske kompanije smanjuju troškove i odlažu planove o proširenju proizvodnje. To se, kako je navedeno, najviše odrazilo na Australiju, koja proizvodi 40 odsto svetskih zaliha litijuma.
Ahmed Mehdi, sa Oksfordskog instituta za energetske studije, kaže za RSE da postoji više faktora koji su doveli do promena cena litijuma 2023. i u prvoj polovini 2024. On objašnjava da su se zalihe litijuma uvećale, kao i da su poslednjih meseci nastavile da se povećavaju u Kini.
"Tržište litijuma je u ciklusu korišćenja zaliha", navodi on.
Kina, prema njegovim rečima, koristi i izvore sirovina u Africi koji su sada "visoko konkurentni" u odnosu na australijske sirovine.
"Trebalo bi da očekujemo raspon cena litijuma u narednih godinu ili dve, između 10-15.000 dolara po toni", navodi on. Mehdi kaže da tržište litijuma postaje sve veće i da će biti sve konkurentnije.
Sa druge strane, on ističe da se primećuje i rast prodaje hibridnih vozila na tržištu električnih vozila, što utiče na potražnju za litijumom. Hibridna vozila koriste i motor sa unutrašnjim sagovrevanjem i elektromotor koji za napajanje koristi baterije.
"Elekrična vozila trenutno čine oko 65-70 odsto potražnje za litijumom, a hibridi podrazumevaju manje baterije i manju potražnju za tom sirovinom. To je zanimljiv trend za posmatranje", navodi on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
1
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
9
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
3
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
3
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Raspisan tender od 8,4 miliona evra za nadzor nad izgradnjom Železničke stanice Novi Beograd
13.04.2025.•
10
Ministarstvo građevinarstva u tehničkom mandatu raspisalo je tender za stručni nadzor nad izgradnjom kompleksa Železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije.
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
13.04.2025.•
17
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.
Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?
13.04.2025.•
12
Carina od 37 odsto na izvoz robe iz Srbije u SAD najviše će ugroziti poslovanje malih i srednjih preduzeća iz automobilske, metalske, hemijske i namenske industrije.
Frilenseri imaju rok do kraja aprila da podnesu poresku prijavu
13.04.2025.•
1
Rok za podnošenje poreskih prijava za prvi kvartal ove godine za frilensere počeo je 1. aprila i traje do 30. aprila, saopštila je Poreska uprava.
Mercedes zbog velikih troškova seli proizvodnju u Mađarsku
13.04.2025.•
3
Mercedes želi da izmesti radna mesta iz Nemačke, a fokus kompanije je na Mađarskoj, posebno na lokaciji Kečkemet, gradu od oko 100.000 stanovnika, piše Dojče vele.
Republički zavod za statistiku: Inflacija u martu 4,4 odsto, prosečne cene veće za 1,2 procenta
12.04.2025.•
1
Republički zavod za statistiku (RZS) objavio je da je međugodišnja inflacija u Srbiji u martu ove godine bila 4,4 odsto, a mesečna 0,1 odsto.
Prada kupuje modnu kuću Versaće
12.04.2025.•
0
Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.
Komentari 14
Steva
Neo NSovac
04.08.2024 • 13:34
Pada cena jer pada potraznja
Kola su senu skandinaviji pokazala lose u zimskim uslovima.
U Srbiji ce se proizvoditi pod jevtinom radnom snagom tako da kvantitet i proizvodnja ostanu isti a cena u padu i dobro svima, posebno berzi.
A šta misliš zašto su se us Skandinaviji pokazala loše ? zato što svaki akomulator i svaka baterija koja na svetu postoji gubi oko 1/3 svoga kapaciteta i to je zakon fizike koji je za sada nepromenljiv.Tako da vozila na baterija mogu da fumkcionišu samo u fabričkim uslovima kao viljuškari i kare a sve ostalo je promućkaj pa prospi.
E
nema kopanja
Automobili reklamirani kao novi,a skupi. To ovde nije izvidljivo ni razmišljati,kao ni punjenje na 50-100km. Kao ni kabal iz kuće,npr. stane vozilo i u blizini nečija kuća.
Znači razrovariti životnu sredinu zarad baterije i nemati gde napuniti vozilo! Glupost!!!
Da nije možda,kažem možda glavni resurs Srbija za odlaganje toksičnog materijala? Zato je potreban podzemni rudnik?
Onda je pitanje voda! Poremećen izvor pijaće vode!
Šta god bilo nema kopanja ničega. Sadimo drveće!!! To je ekološki i ne remetimo životnu sredinu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar