Ograničavanje kamata na kredite dobra vest za građane: "Banke će morati da istrpe plafoniranje"
Narodna banka Srbije (NBS) planira ograničavanje kamatnih stopa na kredite što bi, prema rečima stručnjaka, bila dobra vest za građane, dok bi banke najverovatnije izgubile deo zarade.
Foto: Pixabay
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković nedavno je najavila da su u pripremi propisi o ograničavanju visine kamatnih stopa na stambene, potrošačke i gotovinske kredite. Pored toga, biće ograničenja i na dozvoljeni i nedozvoljeni minus na tekućem računu građana.
Ove novine trebalo bi da se nađu u Predlogu novog Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga.
Kako iz NBS za Danas pojašnjavaju, po prvi put se uvodi ograničenje kamatnih stopa na kredite, kreditne kartice i dozvoljeno prekoračenje, a svrha ovih ograničenja je dvostruka.
"S jedne strane ona treba da spreče da se korisnicima naplaćuju previsoke kamatne stope, a s druge strane da vezivanjem maksimalne kamatne stope za kretanje prosečene ponderisane stope uz određeni dodatak, spreče nagli rast kamatnih stopa. Dodatno, ograničenjem i efektivne kamatne stope koja pokazuje ukupnu cenu kredita, banke se sprečavaju da eventualno zaobiđu ova ograničenja kroz rast određenih kreditnih naknada", navode oni.
Za korisnike kredita ove novine će, prema njihovim rečima, imati pozitivne efekte.
"Kada je reč o korisnicima stambenih kredita, usvajanje ovih ograničenja će imati velike pozitivne posledice po njih, budući da je Odluka kojom su ograničene kamate kod ove vrste kredita sa promenljivom stopom privremeno, dok je zakonsko ograničenje trajnog karaktera. S druge strane, zahvaljujući toj odluci u prethodnih skoro godinu dana spuštena je prosečna ponderisana kamatna stopa na stambene kredite pa će to omogućiti da se ograničenje kod ove vrste kredita sprovede lakše i bez velikih oscilacija", tvrde iz NBS.
Predviđeno ograničenje kamatnih stopa je, kako naglašavaju, značajno i kod gotovinskih kredita, kreditne kartice i dozvoljenog prekoračenja.
"Da se ne bi građani stalno pitali da li će i šta će biti"
Dekan Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić za Danas navodi da je ovo za sada samo najava, ali da nije nepoznata mera da se to zakonski reši.
"Ideja je da se pruži dodatna sigurnost korisnicima svih finansijskih usluga, najpre se tu radi o stambenim kreditima. Mnogi se pitaju šta kada istekne mera ograničenja oko kamate za stambene kredite, koja je privremenog karaktera do 31. decembra, a to niko ne može da im kaže", objašnjava on.
Kako dodaje, NBS tek u tom trenutku može da vidi kakav će biti euribor i kakve su prognoze za sledeću godinu.
"Ovim bi mogao da se pruži jedan automatizam, dakle automatska reakcija u vidu zakona. Propiše se skala maksimalnih kamatnih stopa, to se zove 'plafoniranje' i to se koristi i kod drugih proizvoda i usluga", pojašnjava sagovornik Danasa.
Država ima pravo, kada tako proceni, da se umeša malo u tržišni mehanizam, smatra Grubišić.
"Taj mehanizam nije uvek savršen i nekada može da dođe do većih anomalija na štetu privrede. Ovo je ideja da se pruži dodatna stabilnost, da se zna dokle može da ide promenjiva kamatna stopa ako rastu euribor ili belibor", kaže on.
Treba pustiti promene kamatnih stopa, sve dok se ne dođe do te granice, navodi Grubišić.
"Čini mi se da je razumna mera da se to provuče kroz zakon. Da se ne bi građani stalno pitali da li će i šta će biti kada istekne privremena mera", smatra on.
Grubišić naglašava da to utiče na tražnju za kreditima.
"Ideja je da ne padne tražnja zbog rizika i zbog neizvesnosti. Mnogi ljudi koji razmišljaju o kreditu dvoume se zbog toga što može na kraju godine da se ukine ta privremena mera i da im skoči kamata sa četiri na šest odsto. Ovako će imati neku sigurnost", objašnjava on.
Kako dodaje, i za razumne bankare je ovo pretežno dobra vest.
"Pre svega zato što će tražnja za kreditima ostati dobra, ali svakako da će banke ponegde morati da pretrpe to plafoniranje. Neki bankari će to protumačiti kao negativno, ali ja ne bih to ocenio tako, jer pruža stabilnost", kaže Grubišić.
Kako će ograničavanje kamatnih stopa uticati na građane?
Predsednik Udruženja potrošača Efektiva Dejan Gavrilović za Danas navodi da je svako ograničavanje kamatnih stopa, ako vodi ka tome da se one i smanje, dobro za sve korisnike kredita.
"Dobro je što će oni taj deo novca umesto da ga daju bankama, moći da iskoriste za druge stvari, možda da plate račune ili kupe nešto za sebe i slično", smatra on.
Gavrilović podseća da su banke već visokoprofitabilne.
"Znamo da od pandemije virusa korona naovamo bankarski sektor beleži sve veće prihode. Zbog toga je ova najava dobrodošla i mi je pozdravljamo", kaže on.
Gavrilović očekuje i da se kamatne stope usklade bar sa onima koje su u regionu.
"Mi smo objavili poređenje kamatnih stopa na stambene kredite u zemljama bivše Jugoslavije i došli smo do toga da se svuda kreću od četiri do pet odsto fiksno, a u Srbiji od šest i po ili sedam pa naviše, uz tendenciju rasta", navodi sagovornik beogradskog lista.
Zato je, kako dodaje, u Srbiji neophodna intervencija koja bi dovela do toga da se kamatne stope svedu na neku realnu visinu.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Voren Bafet nakon prodaje akcija Epla: "Teži" za 325 milijardi dolara u kešu
02.11.2024.•
1
Američki milijarder Voren Bafet trenutno poseduje više od 325 milijardi dolara u gotovini, nakon što je ove godine prodao nekoliko milijardi dolara vredne akcije kompanije Epl i Benk of Amerika.
Četvrtina zaposlenih bi pristala na manju platu samo da rade od kuće
02.11.2024.•
5
Oko 23 odsto zaposlenih u Srbiji pristalo bi na smanjenje zarade da bi zadržali mogućnost da rade od kuće.
U Srbiju moguć uvoz vozila starih i 24 godine: Ove godine će stići 130.000 polovnjaka
02.11.2024.•
7
Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina i jedina smo zemlja u regionu u kojoj je dozvoljen uvoz automobila sa euro 3 i 4 motorom.
Poreska uprava šalje rešenja frilenserima za porez iz 2019. godine
01.11.2024.•
1
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Ilić: U Srbiju se uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva, pitanje gde ono završi
01.11.2024.•
4
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Slobodan Ilić kazao je da se u Srbiju nekontrolisano uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva.
EPS ugasio više od 100 blagajni za naplatu struje: Dodatni popusti za slanje računa na mejl
01.11.2024.•
7
Elektroprivreda Srbije (EPS) je ugasila 106 blagajni za naplatu električne energije.
Đedović Handanović: Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklernih postrojenja do kraja godine
01.11.2024.•
18
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da izmene Zakona o energetici budu u parlamentu do kraja godine.
Nove cene goriva: Pojeftinili dizel i benzin
01.11.2024.•
6
Dizel i benzin će danas od 15 sati na pumpama u Srbiji pojeftiniti za po jedan dinar po litru.
Kraj akcije "Najbolja cena": Vučevićeva bleda kopija Vučićevog populističkog čeda
31.10.2024.•
27
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Vlada usvojila predloge finansijskih i poreskih zakona: Povećava se neoporezivi iznos zarade
31.10.2024.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas set predloga zakona iz oblasti finansija, kao i set poreskih zakona.
Google kažnjen sa 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolara
31.10.2024.•
11
Rusija je kaznila Google novčanom kaznom u iznosu od neverovatnih 20 kvintilijardi dolara, nakon što je američki tehnološki gigant uklonio jedan ruski kanal sa Youtube-a.
Stelantis beleži dalji pad prodaje: Dva faktora koji utiču na to
31.10.2024.•
2
Grupa Stelantis, koja je matična kuća Pežoa, Fijata i Krajslera, beleži pad prodaje u trećem kvartalu ove godine od 27 odsto, na 33 milijardi evra.
SAD uvele sankcije za dve firme iz Srbije i Crne Gore zbog prodaje opreme Rusiji
31.10.2024.•
4
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
EU pokreće istragu protiv Temua zbog prodaje falsifikovanih i nebezbednih proizvoda
31.10.2024.•
4
Evropska komisija će otvoriti formalni postupak protiv kineske platforme za onlajn prodaju Temu kako bi ispitala da li krši pravila o suzbijanju prodaje nelegalnih proizvoda, prenosi Blumberg.
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune
31.10.2024.•
18
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune.
Za registrovana gazdinstva: Do 10. novembra subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru
30.10.2024.•
2
Do 10. novembra obezbeđena je subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru za sva registrovana poljoprivredna gazdinstva u Srbiji.
Vučić bi sa trgovinskim lancima razgovarao o marži: Džaba sve kad je plata mala
30.10.2024.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je trgovinskim lancima da zarađuju na količini, a ne na visokim cenama.
Analiza pokazala: Srbiji će u narednoj deceniji biti potrebno bar 100.000 radnika
30.10.2024.•
9
Iako je potencijal za stvaranje zajedničkog tržišta rada u zemljama Zapadnog Balkana veliki, u praksi do radnih migracija ne dolazi i najveći deo migracija sa Zapadnog Balkana usmeren je na EU.
Građani Srbije u proseku uštede 6.500 dinara: "Savet je da to budu tri, četiri mesečne plate"
30.10.2024.•
8
Prosečna mesečna ušteđevina u 2024. godini iznosila je 6.500 dinara, što je za 500 dinara više nego u prošloj godini, rezultat je istraživanja, uoči 31. oktobra - Svetskog dana štednje.
Britanski maloprodajni lanac otvara prodavnice u Srbiji
30.10.2024.•
3
Prve prodavnice Miller Grupe u Srbiji biće otvorene tokom novembra i decembra na aerodromu "Nikola Tesla".
Zašto nam je sve skupo: Ekonomista smatra da su krivci država i pasivna regulatorna tela
29.10.2024.•
10
Ekonomista Saša Đogović ocenio je da jedan od glavnih razloga zašto su cene u Srbiji, posebno prehrambenih proizvoda, više nego na drugim tržištima jesu upravo marže.
Komentari 15
Selo
ex chapman
Čabar
Vrlo rado, samo nisam čula da je neko uzeo adv da se sudi protiv npr. mts-a koji su uradili istu stvar. Poskupeli sa pospeid paketima ljudima pod ugovorima. Kao i ostali kablovski operateri.
A,ko ima novaca da se sudi za svaku sitnicu?Ja nemam. Zato i cutim i trpim,ovde se žalim.
Ovakve stvari po difoltu nisu dozvoljene.
Jel’ nemamo neku inspekciju da piše kazne i govori no,no!
Ili to tako svi da placamo adv,sudimo se u beskonačno,izgubimo i živce i novac koji nemamo.
Oni imaju jače adv.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar