U Srbiji će taj dvosmerni gasovod za prenos prirodnog gasa biti dužine 13 kilometara, a u Rumuniji 86. Projektovan kapacitet je najmanje 1,6 milijardi kubika gasa, a deonica u srbiji biće završena do 2027. godine.
To će biti još jedan pravac snabdevanja prirodnim gasom, povezujući čvorište Mokrin u Srbiji sa transportnim gasovodom BRUA u Rumuniji.
Đedović Handanović je rekla da je saradnja Srbije i Rumunije u energetici duže od pet decenija "važan oslonac sigurnosti snabdevanja električnom energijom za građane i privredu u obe države, o čemu govori i podatak da je u 2023. čak 28 odsto ukupne razmene činila trgovina električnom energijom".
Sebastijan Burduža je rekao da "blisko sarađujemo i na ubrzavanju elektroenergetskih interkonekcija, imajući sve preduslove za potpuni završetak deonice Rešica-Pančevo u prvoj polovini 2025. godine".
Ocenio je da je neophodno da energija lako teče između Srbije i Rumunije, obezbeđujući konkurentno tržište koje će potrošačima doneti povoljnu cenu, energetsku sigurnost i diversifikaciju izvora snabdevanja.
Ministri su danas s direktorima energetskih preduzeća iz obe zemlje razgovarali o razvoju projekta reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3 i Transbalkanskom koridoru.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Milan
Џуза
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar