Ministarstvo: Potpisan porazum sa proizvođačima mleka i odgajivačima goveda, implementacija do 2026.

Ministarstvo poljoprivrede danas je zaključilo sporazum o saradnji sa udruženjima proizvođača mleka i odgajivača goveda, u cilju popravljanja njihovog statusa.
Ministarstvo: Potpisan porazum sa proizvođačima mleka i odgajivačima goveda, implementacija do 2026.
Foto: Pixabay
Predviđeno je da Ministarstvo u toku 2025. godine usaglasi i završi pravni akt koji bi definisao status "Aktivnog poljoprivrednika", a u cilju usaglašavanja sa propisima Evropske unije (EU).
 
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović potpisao je sporazum sa udruženjima "Proizvođača mleka Mačvanskog okruga" iz Varne, "Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije iz Bresnice i "Udruženja odgajivača goveda rase Limuzin Srbije" iz Subotice.
Sporazumom je dogovoreno da neće doći do diskriminacije bilo koga od poljoprivrednika, već da će se na određeni način podstaći oni poljoprivredni proizvođači kojima je poljoprivreda osnovna i jedina delatnost, odnosno izvor prihoda.
 
Takođe, određeno je da će implementacija biti završena do početka 2026. godine, nakon što je Ministarstvo poljoprivrede sprovelo rejonizaciju u oblasti vinogradarstva, a pri kraju je i regionalizacija za oblast voćarstva, dok će se u međuvremenu krenuti sa aktivnom izradom regionalizacija za ostale grane poljoprivrede.
Usaglašeno je i da će se svim poljoprivrednim proizvođačima koji su se, u aprilu 2024. godine, prijavili na Javni poziv za podsticaje za kvalitetne priplodne krave, isplatiti dodatnih 100.000 dinara za krave koje su se prvi put otelile (prvotelke) i da će se sa ovom merom nastavi i u narednom periodu.
 
Potpisnici sporazuma su se usaglasili da će nakon sagledavanja celokupne situacije vezane za kupovinu priplodnih grla i mlečnih i tovnih rasa na domaćem i inostranom tržištu, uskladiti podsticajne mere odnosno novčani iznosi.
 
Dogovoreno je da će od 2025. podsticaji za kvalitetne priplodne mlečne krave i kvalitetne priplodne tovne krave iznositi 55.000 dinara po grlu i da će se sa ovom merom nastaviti i u narednom periodu, kao i da će, potrebna količina dizel goriva za različite poljoprivredne delatnosti, biti dogovorena nakon izračunavanja potrebnih finansijskih sredstava, a u granicama predviđenog budžeta.
 
"Sporazumom je definisano da će se u narednom periodu raditi na iznalaženju što boljeg mehanizma i potrebnih finansijskih sredstava za investiciona ulaganja u izgradnju i opremanje farmi, kao i na pronalaženju adekvatnog rešenja kako bi se poljoprivrednim proizvođačima omogućilo da ostvare pravo na podsticaje za prirodne livade i pašnjake, uz uslov da poljoprivredno gazdinstvo ima najmanje jedno uslovno grlo po hektaru pašnjaka ili prirodnih livada", piše u saopštenju.
 
Uslovi za podsticaje za korisnike obradivog poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu po pravu prečeg zakupa detaljno će se razmotriti da ne bi došlo do prevelike diskriminacije poljoprivrednika, zbog neravnomerne regionalne raspoloživosti državnog poljoprivrednog zemljišta.
Sporazumom su obuhvaćeni i podsticaji za žene koje se bave proizvodnjom mleka, a u smislu iznalaženja mogućnosti i stimulisanja žena koje se aktivno bave poljoprivrednom proizvodnjom.
 
Takođe, sporazumom je određeno da se predstavnici poljoprivrednih udruženja aktivno, po ukazanoj potrebi, uključe u izradu Strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja pri izradi pravilnika i drugih akata u cilju unapređenja govedarske proizvodnje.
 
"Sporazumom je definisano da će poljoprivredna udruženja koja su potpisnici Sporazuma svu komunikaciju sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u budućnosti nastaviti mirnim putem bez izlaska na ulice i blokiranja saobraćajnica", piše u saopštenju.
  • Vojvodjanka

    09.08.2024 15:55
    Bravo za Ministarstvo
    Konacno da se povede racuna o poljoprivredi. Zelim da ova zemlja, a posebno Vojvodina koja ima prirodno obradivu zemlju, bude najbolja u proizvodnji domace, zdrave hrane. Uskladite prihode poljoprivrednika sa ulozenim radom i trudom i videcete sta ce se desiti. Dosta su trgovinski lanci zaradjivali "hleba bez motike"

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija