Kina podnela tužbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji protiv EU zbog carina na e-automobile

Kineska vlada saopštila je da je podnela žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) zbog carina koje je Evropska unija uvela na električne automobile proizvedene u Kini.
Kina podnela tužbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji protiv EU zbog carina na e-automobile
Foto: Pixabay
Ministarstvo trgovine je saopštilo da je Kina pribegla mehanizmu za rešavanje sporova WTO "kako bi zaštitila razvojna prava i interese industrije električnih vozila i saradnju na globalnoj zelenoj transformaciji".
 
EU je uvela privremene carine do 37,6 odsto na električna vozila proizvedena u Kini i svoj potez obrazložila činjenicom da te kompanije imaju nepravednu korist od državnih subvencija.
Kina kaže da je njena državna podrška industriji električnih vozila u skladu sa pravilima WTO.
 
Dve strane imaju rok do početka novembra da pokušaju da reše nesuglasice, nakon čega privremene carine postaju zvanične.
Kineski izvoz automobila porastao je u julu u poređenju sa istim mesecom prošle godine, dok je domaća prodaja opala, izvestilo je danas industrijsko udruženje.
 
Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je da carine EU krše pravila WTO i podrivaju globalnu saradnju po pitanju klimatskih promena.
 
Kao odgovor, Kina je pokrenula istrage o izvozu francuskog konjaka i evropskog svinjskog mesa, što bi, kako neki analitičari strahuju, moglo da se razvije u ekonomski štetan trgovinski rat sa EU.
  • Edi

    12.08.2024 15:50
    2008 sam bio u gradu sa 11 miliona ljudi Wuhan. U gradu postoji tvornica sa preko 50.000 radnika usao sam unutra cijeli grad stanovi radionice tvornica itd. Sklapaju Citroen i Peugeot i to samo do 70% ostalo se sklapa na putu u brodovima do Evrope i dolazi u EU da se nebi platila carina kao poluproizvod. Nastave onda u Francuskoj Sloveniji Turskoj da stave par plastika i nalepnice i to prodaju kao EU proizvod. A ovi vlasnici se pale kako voze Francuza hahaha
    Prvi put 1997 bio u Kini Tianjin grad VW je rasklopio sve pogone Pasata i prebacio brodovima u Kinu gde se proizvodio desetljecima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija