Reklame za Temu vam iskaču non-stop: Dva najveća rizika kupovine preko ove platforme

Nezamislivo niske cene, roba široke potrošnje i paketi na koje se ne čeka mesecima – čini se da su ovo bili dovoljni uslovi da svet preplavi sada već čuvena kineska onlajn prodavnica Temu.
Nezamislivo niske cene, roba široke potrošnje i paketi na koje se ne čeka mesecima – čini se da su ovo bili dovoljni uslovi da svet preplavi sada već čuvena kineska onlajn prodavnica Temu.
 
Kako piše NIN, Temu je od maja godine dostupan i korisnicima iz Srbije.
 
Temu, čije reklame u poslednje vreme samo što ne "iskaču iz frižidera" (a verovatno se mogu naći i na nekim sofisticiranim "pametnim" modelima) u Srbiji se reklamira niskim cenama, dostavom više poručenih artikala u istom paketu, ali i standardnu isporukom u roku od dve do tri nedelje, te ekspresnom, koja važi za porudžbine iznad 130 dolara, a čeka se pet do 10 dana. 
Takođe, naručeni proizvod može biti vraćen u periodu i do 90 dana, a ukoliko paket ne stigne na adresu do predviđenog datuma, kompanija daje kupcu "kredit" u vrednosti određene svote novca.
 
Međutim, Iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) upozoravaju da, iako Temu, kada je u pitanju bezbednost plaćanja deluje kao ozbiljan sajt, kupci treba da paze na mogućnost da je roba koja se prodaje preko njega upitnog kvaliteta, jer se radi o proizvodima koji ne moraju da imaju sertifikate za uvoz u našu zemlju. 
Drugim rečima, uprkos niskim cenama, srpski kupci bi mogli da poruče proizvode koji su daleko od onog na šta su navikli ili šta očekuju ne samo po kvalitetu, već i po bezbednosti upotrebe.
 
Kontroverzne priče o lošoj i neispravnoj elektronici, nebezbednim igračkama, direktnim falsifikatima zaštićenih proizvoda i neisporučenim paketima, krenule su krajem 2022. godine. Pored toga, zvaničnici američke vlade izrazili su zabrinutost zbog uticaja i umešanosti Komunističke partije Kine u rad kompanije.
 
Tako je u jednoj od brojnih tužbi, navedeno  da je Temu "prisluškivao elektronske komunikacije posetilaca svoje veb stranice i nije uspeo da upozori kupce o nelegalnom pristupu podacima". U tužbi se takođe navodi da je Temu svesno učitavao malver i špijunski softver na uređaje korisnika. 
 
Stručnjaci su čak upozorili da je aplikacija toliko invazivna da je čak dizajnirana da prikuplja lične fotografije i video zapise korisnika. Ipak, to nije sprečilo Temu da postane enormno popularan među američkim potrošačima.
 
Zoran Nikolić iz NOPS kaže za NIN da uprkos tome što kupci nikada ne mogu biti potpuno zaštićeni od razičitih prevara i krađe podataka, u zemlji za sada nisu primećeni slični problemi.
 
"Koliko smo do sada uspeli da saznamo, nema nekakvih iskakanja. Ono što takođe znamo jeste da su sve transakcije enkriptovane, što znači da su zaštićene i užasno su teško dostupne potencijalnim hakerima. Naravno da nema potpune zaštite. To ne postoji i svi možemo da budemo žrtva bilo kakvih prevara. Svako može da presretne broj računa koji je ostavljen ili koji će ukucati, a na nama je odluka da li ćemo uopšte to kupovati ili nećemo", navodi Nikolić.
 
On dodaje da bi trebalo voditi računa i da strah od zloupotrebe nije sporan, iako ovaj slučaj ne smatra značajnijim od prevara na nekim drugim sajtovima.
 
"Temu deluje izuzetno ozbiljno. Imajući u vidu podatke koji su istaknuti, načine zaštite, pravila o odustanku, načine da se povrati određena roba, šta da se radi ako ona nije stigla. Dakle ovo je nalik nečemu što bi trebalo da izgleda 100 odsto ispravno i ja bih, za razliku od ove teme, daleko veću pažnju posvetio svim onim malim sajtovima. Zato je najvažnije videti ko je trgovac, i kakav je način plaćanja", objašnjava sagovornik NIN-a.
Ipak, kada je reč o kvalitetu robe koja se prodaje preko Temua, Nikolić naglašava da treba naročito povesti računa, te da određene artikle nije poželjno poručivati uprkos primamljivim cenama.
 
"Kada primimo robu iz Kine, primićemo je verovatno od proizvođača ili trgovca i tada nećemo imati sve sertifikate koji su neophodni da bi se roba prodavala u Srbiji, što znači da je apsolutno upitan kvalitet. Ne govorim samo o kvalitetu, već i o upotrebi, odnosno bezbednosti prilikom upotrebe. Lično bih potpuno izbegao svu onu robu koja može da nam nanese određenu vrstu štete. Nije problem kupovati neke sitnice, stvari koje su dostupne i ovde po kineskim trgovinama. Ali treba izbegavati kupovinu proizvoda za koje se smatra ili se pretpostavlja da bi trebalo da prođu neku vrstu ispitivanja, sertifikacije. Ne kažem da ih nema, ali i da ima to je drugačije", ističe on.
 
Nikolić dodaje da je najbolje birati one proizvode za koje znamo da nam ne mogu naškoditi.
 
"Kada se roba iz Kine uvozi zvaničnim kanalima, mi kao država i ostatak EU, obezbeđujemo sigurnost pri upotrebi kroz određene standarde i to je uglavnom onaj CE znak koji se stavlja na određenu vrstu robe. Ali ako ovde toga nema, onda kupujemo na sopstvenu odgovornost i nemamo upozorenja da li je opasno od čuvenih ftalata ili da li dete može da proguta neke kuglice i slično. U tom smislu se ne savetuje kupovina bilo koje vrsta tehničke robe. Takođe, neka roba za rekreaciju, kao što je bicikl, trotinet, dečiji krevetac, igračke. Na tu vrstu proizvoda treba staviti jedan veliki upitnik, jer nam tu ne vredi ni ušteda. Kolika god ona bila, nije bitno ako na kraju razmišljamo o tome kao o nečemu što je opasno za upotrebu", objašnjava on.
 
Nikolić još naglašava da je, uprkos tome što je omogućen povrat ili zamena robe, jako teško ostvariti takvo pravo, kao i da treba voditi računa da će uvek potrošač snositi troškove povrata određenog proizvoda, zbog čega se ceo sistem dodatno komplikuje.
 
Ceo tekst čitajte na sajtu NIN-a.
 
Temu: Primenjujemo sveobuhvatan pristup kontroli proizvoda na platformi
 
Kineska onlajn prodavnica Temu naknadno se oglasila povodom objavljenog teksta, te naglasili da se na ovoj platformi primenjuje "sveobuhvatan pristup kontroli koji je u skladu tržišta na kojima posluju".
 
"Proces počinje ugradnjom prodavaca, gde se od njih traži da podnesu neophodnu dokumentaciju. Pored toga, oni potpisuju sporazume koji potvrđuju svoju posvećenost bezbednosti proizvoda i poštovanje propisa relevantnih za njihova predviđena tržišta", navode oni.
 
Ističu i da je bitan element poslovanja i fizička inspekcija, koja se nasumično sprovodi na licu mesta kako bi se potvrdilo da proizvodi odgovaraju njihovim opisima i da su u skladu sa relevantnim standardima.
 
"Ako se posumnja da za bilo koji proizvod postoji potencijalna neusaglašenost, Temu preduzima brze mere, što može uključivati suspendovanje liste, traženje dodatne dokumentacije ili potpuno uklanjanje proizvoda. Temu pažljivo prati povratne informacije kupaca kako bi identifikovao potencijalne probleme sa proizvodima. Kada se pojavi zabrinutost, preduzimamo hitne mere da istražimo i, ako je potrebno, uklonimo sve proizvode za koje se sumnja da nisu usklađeni", navode iz ove kompanije.
 
Dodaju da su odgovornost i kazne jasno definisani u okviru Temuovog okvira kontrole kvaliteta.
 
"Kršenja mogu dovesti do upozorenja, kazni, uklanjanja proizvoda sa liste, zatvaranja naloga ili čak upućivanja na regulatorne organe zbog ozbiljnih ili ponovljenih prekršaja. Temu održava blok listu kako bi sprečio problematične prodavce da ponovo uđu na platformu", ističu oni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

Temu
  • Milivoj

    14.08.2024 12:29
    Naručio pre tri nedelje, organizator za gepek. Potvrdjeno, do danas ništa stiglo
  • Zvoncica

    13.08.2024 22:23
    ...
    Upitnog kvaliteta?!
    Pa ja to isto tog istog upitnog kvaliteta platim u prodavnici 10 puta skuplje, jos je najgore kad stvar ima potvrdu o kao nekom kvalitetu koja kad nesto ne valja mozes okaciti macku o rep. Ne postoji zastita potrosaca u Serbiji zato se isplati kupovati samo jeftinu robu pa koliko potraje.
  • Zemlja čudesa

    13.08.2024 18:10
    @Hm...
    Promeni search engine u pretraživaču, nemoj koristiti guglov.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.