Reklame za Temu vam iskaču non-stop: Dva najveća rizika kupovine preko ove platforme
Nezamislivo niske cene, roba široke potrošnje i paketi na koje se ne čeka mesecima – čini se da su ovo bili dovoljni uslovi da svet preplavi sada već čuvena kineska onlajn prodavnica Temu.
Nezamislivo niske cene, roba široke potrošnje i paketi na koje se ne čeka mesecima – čini se da su ovo bili dovoljni uslovi da svet preplavi sada već čuvena kineska onlajn prodavnica Temu.
Kako piše NIN, Temu je od maja godine dostupan i korisnicima iz Srbije.
Temu, čije reklame u poslednje vreme samo što ne "iskaču iz frižidera" (a verovatno se mogu naći i na nekim sofisticiranim "pametnim" modelima) u Srbiji se reklamira niskim cenama, dostavom više poručenih artikala u istom paketu, ali i standardnu isporukom u roku od dve do tri nedelje, te ekspresnom, koja važi za porudžbine iznad 130 dolara, a čeka se pet do 10 dana.
Takođe, naručeni proizvod može biti vraćen u periodu i do 90 dana, a ukoliko paket ne stigne na adresu do predviđenog datuma, kompanija daje kupcu "kredit" u vrednosti određene svote novca.
Međutim, Iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) upozoravaju da, iako Temu, kada je u pitanju bezbednost plaćanja deluje kao ozbiljan sajt, kupci treba da paze na mogućnost da je roba koja se prodaje preko njega upitnog kvaliteta, jer se radi o proizvodima koji ne moraju da imaju sertifikate za uvoz u našu zemlju.
Drugim rečima, uprkos niskim cenama, srpski kupci bi mogli da poruče proizvode koji su daleko od onog na šta su navikli ili šta očekuju ne samo po kvalitetu, već i po bezbednosti upotrebe.
Kontroverzne priče o lošoj i neispravnoj elektronici, nebezbednim igračkama, direktnim falsifikatima zaštićenih proizvoda i neisporučenim paketima, krenule su krajem 2022. godine. Pored toga, zvaničnici američke vlade izrazili su zabrinutost zbog uticaja i umešanosti Komunističke partije Kine u rad kompanije.
Tako je u jednoj od brojnih tužbi, navedeno da je Temu "prisluškivao elektronske komunikacije posetilaca svoje veb stranice i nije uspeo da upozori kupce o nelegalnom pristupu podacima". U tužbi se takođe navodi da je Temu svesno učitavao malver i špijunski softver na uređaje korisnika.
Stručnjaci su čak upozorili da je aplikacija toliko invazivna da je čak dizajnirana da prikuplja lične fotografije i video zapise korisnika. Ipak, to nije sprečilo Temu da postane enormno popularan među američkim potrošačima.
Zoran Nikolić iz NOPS kaže za NIN da uprkos tome što kupci nikada ne mogu biti potpuno zaštićeni od razičitih prevara i krađe podataka, u zemlji za sada nisu primećeni slični problemi.
"Koliko smo do sada uspeli da saznamo, nema nekakvih iskakanja. Ono što takođe znamo jeste da su sve transakcije enkriptovane, što znači da su zaštićene i užasno su teško dostupne potencijalnim hakerima. Naravno da nema potpune zaštite. To ne postoji i svi možemo da budemo žrtva bilo kakvih prevara. Svako može da presretne broj računa koji je ostavljen ili koji će ukucati, a na nama je odluka da li ćemo uopšte to kupovati ili nećemo", navodi Nikolić.
On dodaje da bi trebalo voditi računa i da strah od zloupotrebe nije sporan, iako ovaj slučaj ne smatra značajnijim od prevara na nekim drugim sajtovima.
"Temu deluje izuzetno ozbiljno. Imajući u vidu podatke koji su istaknuti, načine zaštite, pravila o odustanku, načine da se povrati određena roba, šta da se radi ako ona nije stigla. Dakle ovo je nalik nečemu što bi trebalo da izgleda 100 odsto ispravno i ja bih, za razliku od ove teme, daleko veću pažnju posvetio svim onim malim sajtovima. Zato je najvažnije videti ko je trgovac, i kakav je način plaćanja", objašnjava sagovornik NIN-a.
Ipak, kada je reč o kvalitetu robe koja se prodaje preko Temua, Nikolić naglašava da treba naročito povesti računa, te da određene artikle nije poželjno poručivati uprkos primamljivim cenama.
"Kada primimo robu iz Kine, primićemo je verovatno od proizvođača ili trgovca i tada nećemo imati sve sertifikate koji su neophodni da bi se roba prodavala u Srbiji, što znači da je apsolutno upitan kvalitet. Ne govorim samo o kvalitetu, već i o upotrebi, odnosno bezbednosti prilikom upotrebe. Lično bih potpuno izbegao svu onu robu koja može da nam nanese određenu vrstu štete. Nije problem kupovati neke sitnice, stvari koje su dostupne i ovde po kineskim trgovinama. Ali treba izbegavati kupovinu proizvoda za koje se smatra ili se pretpostavlja da bi trebalo da prođu neku vrstu ispitivanja, sertifikacije. Ne kažem da ih nema, ali i da ima to je drugačije", ističe on.
Nikolić dodaje da je najbolje birati one proizvode za koje znamo da nam ne mogu naškoditi.
"Kada se roba iz Kine uvozi zvaničnim kanalima, mi kao država i ostatak EU, obezbeđujemo sigurnost pri upotrebi kroz određene standarde i to je uglavnom onaj CE znak koji se stavlja na određenu vrstu robe. Ali ako ovde toga nema, onda kupujemo na sopstvenu odgovornost i nemamo upozorenja da li je opasno od čuvenih ftalata ili da li dete može da proguta neke kuglice i slično. U tom smislu se ne savetuje kupovina bilo koje vrsta tehničke robe. Takođe, neka roba za rekreaciju, kao što je bicikl, trotinet, dečiji krevetac, igračke. Na tu vrstu proizvoda treba staviti jedan veliki upitnik, jer nam tu ne vredi ni ušteda. Kolika god ona bila, nije bitno ako na kraju razmišljamo o tome kao o nečemu što je opasno za upotrebu", objašnjava on.
Nikolić još naglašava da je, uprkos tome što je omogućen povrat ili zamena robe, jako teško ostvariti takvo pravo, kao i da treba voditi računa da će uvek potrošač snositi troškove povrata određenog proizvoda, zbog čega se ceo sistem dodatno komplikuje.
Ceo tekst čitajte na sajtu NIN-a.
Temu: Primenjujemo sveobuhvatan pristup kontroli proizvoda na platformi
Kineska onlajn prodavnica Temu naknadno se oglasila povodom objavljenog teksta, te naglasili da se na ovoj platformi primenjuje "sveobuhvatan pristup kontroli koji je u skladu tržišta na kojima posluju".
"Proces počinje ugradnjom prodavaca, gde se od njih traži da podnesu neophodnu dokumentaciju. Pored toga, oni potpisuju sporazume koji potvrđuju svoju posvećenost bezbednosti proizvoda i poštovanje propisa relevantnih za njihova predviđena tržišta", navode oni.
Ističu i da je bitan element poslovanja i fizička inspekcija, koja se nasumično sprovodi na licu mesta kako bi se potvrdilo da proizvodi odgovaraju njihovim opisima i da su u skladu sa relevantnim standardima.
"Ako se posumnja da za bilo koji proizvod postoji potencijalna neusaglašenost, Temu preduzima brze mere, što može uključivati suspendovanje liste, traženje dodatne dokumentacije ili potpuno uklanjanje proizvoda. Temu pažljivo prati povratne informacije kupaca kako bi identifikovao potencijalne probleme sa proizvodima. Kada se pojavi zabrinutost, preduzimamo hitne mere da istražimo i, ako je potrebno, uklonimo sve proizvode za koje se sumnja da nisu usklađeni", navode iz ove kompanije.
Dodaju da su odgovornost i kazne jasno definisani u okviru Temuovog okvira kontrole kvaliteta.
"Kršenja mogu dovesti do upozorenja, kazni, uklanjanja proizvoda sa liste, zatvaranja naloga ili čak upućivanja na regulatorne organe zbog ozbiljnih ili ponovljenih prekršaja. Temu održava blok listu kako bi sprečio problematične prodavce da ponovo uđu na platformu", ističu oni.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
EU kaznila Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog kršenja antimonopolskih pravila
14.11.2024.•
0
Evropska unija je danas kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama".
Poreska uprava: Novi iznosi poreza na oružje za 2024. godinu
14.11.2024.•
2
Poreska uprava Srbije odredila je nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova kojom su usklađeni dinarski iznosi za registrovano oružje.
Obrušavanje kosina u Grdeličkoj klisuri: Azvi tužen za milione evra jer nije platio radove
14.11.2024.•
10
Španska kompanija Azvi, koja je gradila deo auto-puta E75 u Caričinoj dolini, tužena je zbog neisplaćivanja novca za sanaciju kosina koje su se urušavale od Grdeličke klisure do tunela Predejane.
Bivši predsednik Fiskalnog saveta: Iz Srbije godišnje ode 40.000 ljudi, ovo su razlozi
14.11.2024.•
9
Oko 40.000 ljudi godišnje emigrira iz Srbije, zbog kvaliteta usluga i institucija, obrazovanja i zdravstva, kao i visine plata, ocenio je donedavni predsednik Fiskalnog saveta, akademik Pavle Petrović
Srbija će "rafale" plaćati sve do 2028: Ove i naredne dve godine daje 2,46 milijardi evra
13.11.2024.•
36
Za nabavku višenamenskih aviona rafal iz Francuske u ovoj i u naredne dve godine iz budžeta Srbije će, kako je predviđeno, biti isplaćeno oko 2,46 milijardi evra, prenosi Balkanska bezbednosna mreža.
Izazovno okruženje ili kriza u IT sektoru: Kakvo je stanje na tržištu u Srbiji?
13.11.2024.•
4
Loša kretanja na berzi dve svetske IT kompanije, Better Collective i Play Studios Europe navodno su dovela do otpuštanja velikog broja zaposlenih, kako u drugim zemljama, tako i u Srbiji.
Tabaković: Ispitati cene lekova, onaj koji koristim u jeftinoj apoteci u Novom Sadu skuplji 50 odsto
13.11.2024.•
16
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da ne očekuje veći rast cena, nego snižavanje onih koje su neopravdano povećane.
U SAD istraga o 1,4 miliona Hondinih vozila zbog problema sa motorom
12.11.2024.•
4
Američka Nacionalna služba za bezbednost saobraćaja (NHTSA) saopštila je da otvara istragu u vezi sa 1,4 miliona vozila kompanije Honda nakon izveštaja o ozbiljnim problemima sa motorima.
Nedostatak porudžbina u Nemačkoj sve veći problem za ekonomiju
11.11.2024.•
4
Nedostatak narudžbina u Nemačkoj ponovo se pogoršao i postaje sve veći problem za tamošnju privredu, zaključak je izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.
Orban: Na Savetu za saradnju Srbije i Mađarske biće donete važne odluke
11.11.2024.•
18
Premijer Mađarske Viktor Orban kaže da će ove nedelje biti održan sastanak Saveta za saradnju Srbije i Mađarske u Budimpešti na kome će fokus biti na ekonomskim pitanjima i biti donete važne odluke.
Belorusija postala zemlja partner BRIKS-a
11.11.2024.•
3
Belorusija je postala zemlja partner BRIKS-a, saopšteno je iz beloruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Procenitelj Seneši: Lobi održava privid da nema krize na tržištu nekretnina da ne bi spuštali cene
11.11.2024.•
12
Iako je više od 10.000 stanova u Beogradu prazno i u njima niko ne živi, investitori ne popuštaju sa cenama, a glavni grad još liči na veliko gradilište.
Nezaposlenost u EU: Najmanja u Češkoj i Poljskoj, najveća u Španiji i Grčkoj
11.11.2024.•
0
Stopa nezaposlenosti u Evropskoj uniji u septembru iznosila je 5,9 procenata, manje za 0,2 procentna poena u odnosu na isti mesec prethodne godine, saopštila je služba za statistiku EU Evrostat.
Nekadašnji italijanski avio-prevoznik otpušta preostale zaposlene - oko 2.000 stjuardesa i pilota
11.11.2024.•
0
Nekadašnji italijanski nacionalni avio-prevoznik, Alitalija, započeo je procedure za kolektivno otpuštanje svojih preostalih 2.059 zaposlenih, rečeno je sindikatima iz te kompanije.
EU i dalje planira da do 2035. obustavi prodaju vozila sa emisijama ugljen-dioksida
10.11.2024.•
4
EU i dalje planira da obustavi prodaju novih vozila sa emisijama ugljen-diksida do 2035. i sledeće godine pooštri kriterijume za automobilske emisije CO2.
Nacionalni stadion, Moravski koridor: Šest najskupljih infrastrukturnih projekata u Srbiji
10.11.2024.•
11
Pritisak MMF-a urodio je plodom, jer je Vlada Srbije objavila "Revidiranu fiskalnu strategiju za 2025. godinu sa projekcijama za 2026. i 2027. godinu".
Ekonomista Kovačević: Kad Vučić pominje išta o zaradama, ja prosto zatvorim uši i ne slušam
09.11.2024.•
14
Prosečna plata od 1.150 evra u decembru 2026, koju je najavio Aleksandar Vučić, zvuči kao veliki skok. Ali ekonomista Milan Kovačević objašnjava zašto to nije baš onako kako predsednik Srbije kaže.
Kuća na Savskom vencu plaćena više od tri milona evra
09.11.2024.•
3
Ukupna vrednost tržišta nepokretnosti u Srbiji je u prvom polugodištu ove godine iznosila 3,4 milijarde evra, što je 3,9 odsto više u odnosu na prvo polugodište prošle godine, saopštio je RGZ.
"Srbijašume" objavile cene ogrevnog drveta
09.11.2024.•
3
JP "Srbijašume", koje u svom sastavu ima 17 šumskih gazdinstava u Srbiji, objavilo je cenovnik ogrevnog drveta.
Martinović: Povraćaj akcize na dizel za 2025. godinu biće isti, 50 dinara po litru
08.11.2024.•
1
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Aleksandar Martinović najavio je danas da će povraćaj akcize na dizel sledeće godine biti isti kao i ove godine, 50 dinara po litru.
"Temu krši prava potrošača": EK o lažnim popustima i recenzijama i prodaji pod pritiskom
08.11.2024.•
9
Evropska komisija je danas saopštila da je utvrđeno da platforma za onlajn trgovinu Temu krši evropske zakone o zaštiti potrošača brojnim problematičnim praksama.
Komentari 30
Milivoj
Zvoncica
Pa ja to isto tog istog upitnog kvaliteta platim u prodavnici 10 puta skuplje, jos je najgore kad stvar ima potvrdu o kao nekom kvalitetu koja kad nesto ne valja mozes okaciti macku o rep. Ne postoji zastita potrosaca u Serbiji zato se isplati kupovati samo jeftinu robu pa koliko potraje.
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar