Bivši vlasnik rudnika zlata kod Medveđe: Najbolje rešenje je da država kupi rudnik

Vlasnik koncerna Farmakom MB Miroslav Bogićević izjavio je danas da bi najbolje bilo da rudnik zlata Lece kod Medveđe, koji je bio u njegovom vlasništu, a čija je prodaja planirana, kupi država.
Bivši vlasnik rudnika zlata kod Medveđe: Najbolje rešenje je da država kupi rudnik
Foto: Pixabay
Prodaja rudnika, bila je najavljena za 26. avgust, javnim nadmetanjem, ali je  odložena zbog primedbi stečajnih poverilaca, firme "Moderano investments doo", beogradske "Alta" banke, firme "DEM-Hellas" i vlasnika stečajnog dužnika Farmakoma MB, koje je uvažio Privredni sud u Valjevu.
 
"To što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da će se razmotriti mogućnost da rudnik kupi država je najpametniji i najpošteniji potez. Ja pokušavam da sprečim krađu rudnika i ako mogu kupim ga da ga ne uzme 'mangup' kao što je biznismen Velja Jovanović", rekao je Bogićević za Betu.
Istakao je da je od 2006. godine do 2008. kupio 26 rudnika u stečaju u Srbiji, skoro sve osim RTB Bora jer je shvatio kolika im je vrednost, ali da ih više ne treba prodavati privatnim firmama, već vratiti u državno vlasništvo.
 
Bogićević i firma DEM-Hellas imaju primedbu na procenu vrednosti rudnika, visoku cenu otkupa dokumentacije, iznos depozita i kratak rok od oglasa do javnog nadmetanja.
"Imajući u vidu specifičnost predmeta prodaje procenjena vrednost pravnog lica je neprihvatljiva i ispod granice realnog", navodi se u njihovim primedbama, a slične primedbe su imali i ostali poverioci.
 
Bogićević je rekao da ima mnogo primedbi i da deo njih neće odmah saopštiti, ali da je jedna od najvažnijih ta što je vrednost rudnika podcenjena.
 
"Namerno je podcenjena vrednost rudnika kako bi pomogli Velji Jovanoviću koji je kupio, odnosno oteo na kriminalan način i Šabačku mlekaru iz sastava koncerna Farmakoma, da kupi i rudnik Lece. On, a ne stečajna upravnica Ljiljana Jovanović, vodi stečaj u rudniku Lece", kazao je Bogićević.
 
Jovanović, kako je rekao, živi u Švjcarskoj, a trenutno je na Korzici i hoće da preuzme rudnik, "a hteo je i celu kompaniju Farmakom, ali nije bio sposoban za to".
 
Šabačku mlekaru, po rečima Bogićevića, Jovanović je kupio tako što je podigao kredit od 13 miliona evra, zalogom mlekare, koju je platio sedam-osam miliona evra.
 
"Sada Jovanović u rudniku Lece vodi glavnu reč, odnosno njegovi ljudi iz mlekare, a stečajna upravnica Ljiljana Jovanović se ne pita ništa ili malo. Ona nije birana za stečajnog upravnika u Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika, nego je postavljena. Ranije je izgubila licencu za stečajnog upravnika, ali kada je na red došla prodaja rudnika Lece vraćena joj je licenca i ona namešta uslove kupovine Velji Jovanoviću", rekao je Bogićević.
 
Dodao je da "Jovanović potražuje od rudnika oko 18 milijardi dinara i hteo je da tim parama kompenzuje kupovinu rudnika, pa su uslovi javnog nadmetanja napravljeni tako da mu se smanji konkurencija".
 
Rudnik je, prema rečima Bogićevića, procenjen na 75 miliona dolara, iako vredi oko 4,3 milijarde evra. Stečajna upravnica je, kako je naveo, odredila da otkup dokumentacije košta 1,1 milion evra, "što se nikada do sada nije desilo".
 
Prema Zakonu o obligacionim odnosima, kako je dodao Bogićević, moraju da se poštuju i običaji, a treba imati u vidu i cenu otkupa dokumentacije za prodaju Univerzal banke od 350 evra.
 
Bogićević je istakao da u rudniku Lece, prema proceni Geološkog zavoda, ima 60 tona zlata, a kada se pomnoži ta količina samo sa cenom zlata, bez uzimanja u obzir prihoda od srebra, cinka i olova, kojih takođe ima u rudniku, vrednost rudnika je oko 4,3 milijarde evra.
 
Naveo je da je jedan od uslova javnog nadmetanja da je početna cena pola od vrednosti, što znači oko tridesetak miliona evra, a depozit je pola od početne cene, 13-14 miliona evra, "što je ogroman novac".
 
Bogićević je rekao da zastupa i firmu DEM-Hellas u vlasništvu Branimira Tucakovića koji je onemogućen bolešću da odlazi u sud.
 
"Tucaković ima ugovor o zakupu rudnika Lece, stavio je hipoteku na rudnik, ali Jovanović upravlja rudnikom i njegovo obezbeđenje ne dozvljava da Tucaković preuzme rudnik", rekao je Bogićević.
 
Dodao je da ne zna čime je Jovanović snabedvao rudnik i po kom osnovu potražuje 18 milijardi dinara ili oko 170 miliona evra, ali da je planirao da "prebije" to potraživanje, kupovinom rudnika.
 
U procenu vrednosti rudnika, kako je rekao, nije ušla ni vrednost zlata u jalovini "koju Jovanović ne zna da preradi, a upravlja rudnikom od 2016-2017. godine".
 
Primedbu, prema njegovim rečima, ima i Nebojša Šaponjić, koji takođe potražuje od rudnika izvesnu svotu novca zbog obavljenih usluga.
 
Firma koja je, prema rečima Bogićevića, procenjivala vrednost rudnika za pripremu prodaje je "neki institut koji nije kvalifikovan za taj posao", jer po Zakonu o rudarstvu procenu vrednosti rudnika i jalovine može da uradi samo Geološki zavod iz Beograda koji je vlasništvu države, ali mu nije dat posao procene vrednosti rudnika Lece.
 
"Rudnik bi mnogo vredeo državi. Svi rudnici metala u Srbiji, osim RTB Bora su bili moji i svi su oteti, a vlast mi je oduzela svu imovinu i dala nepoštenim ljudima, a jedan od njih je Miki Aksentijević, kojima su dodeljena istražna i eksploataciona prava na većinu mojih rudnika, a nisu bili ni vlasnici zemlje, niti su imali pravo korišćenja zemlje", rekao je Bogićević.
 
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • gradjaninX

    25.08.2024 14:53
    Da u tom rudniku ima para, ne bi ga oni prodavali, a bila bi navala kupaca. Cena zlata na svetskom trzistu ide gore.
  • Geolog

    23.08.2024 09:03
    Iskustvo je bitno
    "Najbolje rešenje je da država kupi rudnik .."
    - I postavi Grčića za direktora :))
  • Milorad

    23.08.2024 08:05
    Rudnici
    Koliko se ja secam 2008 godine Vucic nije bio na vlasti vec sadasnja opozicija. Ovde je standardna prica o kradjama od 5 oktobra 2000 pa do 2012 godine. Kupe firmu, preduzece, a o da odu u banku uzmu kredit zaloze firmu pare izvuku iz firme, a firmu puste niz vodu zajedno sa radnicima u firmi. Banka preuzme firmu, otpusti radnike a masine i zemljiste proda da namiri dug. Svi zadovoljni osim radnika i drzave. E DOS- ovci ne znam kojom zivotinjom da vas nazovem a da ne uvredim zivotinju

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.