Kanada uvela carinu od 100 odsto na kineska električna vozila

Kanadska vlada je objavila da uvodi carinu od 100 odsto na uvoz električnih vozila kineske proizvodnje, što su ranije odlučile i Sjedinjene Američke Države.
Kanada uvela carinu od 100 odsto na kineska električna vozila
Foto: Pixabay
Premijer Džastin Trudo je objavio i da će Kanada uvesti carinu od 25 odsto na uvoz kineskog čelika i aluminijuma.
 
"Akteri poput Kine su izabrali da sebi daju nepoštenu prednost na globalnom tržištu", kazao je Trudo na sednici vlade u Halifaksu, u Novoj Škotskoj.
Vlada Trudoa je letos počela 30-dnevne konsultacije o tom pitanju kako bi se, prema rečima zamenice premijera Kristije Frilend, suprotstavila "jasnom nastojanju kineskih kompanija da preplave globalno tržište ponudom".
 
Potez Kanade je usledio nekoliko nedelja pošto su i SAD i Evropska komisija najavili povećanje carina na uvoz kineskih električnih vozila.
Savetnik predsednika SAD za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven ohrabrio je Kanadu da učini isto tokom jučerašnjeg sastanka sa Trudoom u Halifaksu.
 
Od električnih vozila kineske proizvodnje, u Kanadu se trenutno uvoze jedino ona kompanije Tesla, izrađena u fabrici te kompanije u Šangaju.
 
U ovom trenutku u Kanadi nema ni prodatih ni uvezenih električnih vozila nekog kineskog brenda.
  • Game over

    30.08.2024 04:04
    Samo iskreno
    Nakon ovakvih poteza ce mi biti zadovoljstvo gledati kako kina gasi americku auto industriju a i evropsku.
  • Marjaskas

    27.08.2024 12:12
    Zapad ne moze sa Kinom, sad se brane kako znaju i umeju
  • Nuklearni

    27.08.2024 09:08
    Dan
    ... ahahaha, nepoštena konkurencija. Subvencionišite i vi vaše auto industrije, ko vam brani.
    Ovo je šansa za državu Srbiju da najmodernije automobile na struju uvoze i da na srpskim putevima više ne gledamo golf 2, 3,4 ili raspale putne, nego najmoderniji BYD

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija