Direktorat za nuklearnu bezbednost Srbije: Nije dozvoljen uvod radioaktivnog otpada

Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije saopštio je da zakonom nije dozvoljen uvoz radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva inostranog porekla.
Direktorat za nuklearnu bezbednost Srbije: Nije dozvoljen uvod radioaktivnog otpada
Foto: Pixabay
Dodaje se da Srbija "ne poseduje ni tehničke ni infrastrukturne kapacitete za skladištenje isluženog goriva".
U saopštenju je ocenjeno da su medijski natpisi o navodnom skladištenju nuklearnog otpada stranog porekla neodgovorni i da pogrešno informišu javnost.
 
"Sa druge strane Krivični Zakonik članom 266 prepoznaje krivična dela koja se odnose na protivpravno unošenje radioaktivnih materija u Srbiju, kao i omogućavanje i organizovanje takvih dela, te propisuje kaznene odredbe u obliku zatvorskih i novčanih kazni", navedeno je.
U saopštenju tog Direktorata piše da je Srbija potpisnica Zajedničke konvencije o sigurnosti upravljanja istrošenim gorivom i o sigurnosti upravljanja radioaktivnim otpadom.
 
"Konvencija, između ostalog, prepoznaje i ističe pravo svake države da zabrani uvoz na svoju teritoriju istrošenog goriva i radioaktivnog otpada stranog porekla.  Zemlje potpisnice, koje imaju potrebe za skladištenjem radioaktivnog otpada ili istrošenog nuklearnog goriva, su u obavezi da izgrade odgovarajuću infrastrukturu, kao i da poseduju odgovarajuće tehničke kapacitete, u skladu sa međunarodnim kriterijumima i standardima", zaključeno je.
  • Miroslav

    29.08.2024 11:58
    Moram da kupim gajger na najlonu.
  • Makaron

    29.08.2024 11:15
    Nek jedu kolača
    "Znači kume država ti plaća da izgradiš in frak trukturu, ma taj magacin. I to samo krljamo tamo dole a Francuzi budale će da plate za to."
  • predrag

    29.08.2024 07:31
    Da, po zakonu i kradja je zabranjena.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija