
Dnevno uvozimo 10 do 15 odsto struje, a zima možda bude oštra: "To podseća na Grčićev period"
U utorak oko 13.30 časova Srbija je uvozila više od gigavata struje. Tačnije, 1,026 gigavata.
.jpg)
Foto: 021.rs
Istovremeno, proizvodnja iz svih izvora je iznosila 2,7 gigavata. Uvozili smo skoro 30 odsto ukupne potrošnje električne energije u tom trenutku.
Kako navodi Danas, u sredu, u to vreme, situacija je nešto bolja, pa smo uvozili oko 771 megavata, na otprilike sličnu potrošnju.
Razlika u odnosu na prošlu nedelju, kada nas je još pržio toplotni talas, manja je potrošnja za oko 600-700 megavatsati preko dana u vreme najvećih vrućina, ali i znatno manja cena struje.
Ovo se posebno odnosi na period od 18 do 21 sati, vreme u koje je dok su trajale vrućine, dostizale i po 800-900 evra za megavatsat.
U utorak u 18 sati cena u Srbiji je bila "tek" 475 evra, recimo 3. septembra u to vreme koštala je 720 evra, a 4. septembra 830 evra.
Cene u okruženju znale su da se približe i nivou od 1.000 evra za megavatsat.
Tipično, Srbija gotovo svakodnevno uvozi velike količine struje, preko 700 megavata, u periodu od 10 do 18 sati, i tada je cena oko 100 evra za megavat. Doduše, recimo 8. septembra u 10 sati, jedan megavat električne energije koštao je jedan evro.
Kasnije, od 18 sati, kada solarne elektrane počinju da smanjuju proizvodnju, a cene na berzama počnu da luduju, smanjuje se i uvoz na do 200-300 megavata.
Prema pisanju stručnjaka za energetiku Nenada Jovanovića, Srbija je samo u julu i avgustu potrošila 100 miliona evra za uvoz struje.
Direktor EPS-a Dušan Živković je 19. juna izjavio da je od početka godine EPS trgujući strujom zaradio 38 miliona evra.
Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović je istakla da je za šest meseci ostvaren plus u trgovini strujom od 23 miliona evra.
Kasnijih izjava o rezultatima uvoza i izvoza električne energije nije bilo, a ni Danas nije dobio odgovor ni od EPS ni od Ministarstva rudarstva i energetike kakav je saldo bio u julu i avgustu.
Do tada je EPS uspevao da iskoristi jeftinu struju tokom dana kada su solarne elektrane po Evropi proizvodile i više struje nego što je potrebno da uštedi na potrošnji vode u hidroelektranama i uglja u termoelektranama, dok je struju izvozio u periodima kada su cene bile više.
Međutim, od kada je suša smanjila količine vode u rekama, situacija se obrnula. Prema pisanju Jovanovića, na kraju avgusta saldo u uvozu-izvozu struje EPS-a bio je negativan za 29 miliona evra.
Ono što je ostalo kao problem je proizvodnja struje u termoelektranama.
Energetičar Miloš Zdravković ocenio je da po proizvodnji podseća na "Grčićev period" upravljanja EPS-om.
"Zbog obnovljivih izvora energije mi smo u prvoj polovini godine uspevali da uvozimo struju po veoma niskoj ceni i uspevali da zaradimo. Već u julu je to anulirano. Očigledno je da je zakazala proizvodnja i iako uvozimo velike količine uglja, one kao da ne dolaze do termoelektrana. Jeste bilo remonata ovog leta. Neki su završeni, neki nisu, ali i njih treba planirati da se rade kada je manja potrošnja struje", istakao je Zdravković.
On ističe i da je u prvom polugodištu 40 odsto električne energije proizvedeno u hidroelektranama, što "nikada nije bilo".
"Naš sistem je projektovan tako da se oko 70 odsto električne energije dobija iz termoelektrana. Posle tokom leta su reke presušile i pala je proizvodnja HE. A cene struje su rasle i verovatno će rasti, jer je manji dotok gasa iz Ukrajine, a cena gasa utiče na formiranje cene struje. Osim toga, Ukrajina je bila jedan od većih proizvođača struje u Evropi, a sada je uvoznik", upozorava Zdravković.
I energetičar Velimir Gavrilović ističe za Danas da su rekordne temperature u julu i avgustu doprinele rastu potrošnje, dok je s druge strane suša smanjila nivo vode u akumulacijama.
"Osim toga proizvodnja u termoelektranama je inače smanjena ispod nivoa od pre desetak godina. Ugalj iz Kolubare je sve lošijeg kvaliteta, a proizvodnja u TENT se nikada nije oporavila od havarije iz 2022. godine. Kao rezultat mora da se uvozi dnevno 10 do 15 odsto električne energije", napominje Gavrilović.
On ističe i da uvoz tih 10 do 15 odsto potrošnje i ne bi bio toliki problem da cene na tržištu nisu tako visoke.
"Više su nego cene po kojima EPS prodaje struju svojim kupcima, komercijalnim i domaćinstvima. A to malo podseća na period od pre dve godine. EPS je prethodne dve godine imao sreće sa blagim zimama. Ali šta ako bude normalna zima, kada zbog grejanja skoči potrošnja? Moraće opet da se uvozi i to verovatno po visokim cenama. A ako bude zima oštra, tek će to da bude problem", upozorava Gavrilović.
Prema njegovim rečima, ključno je da se donese strategija i da se po njoj postupa.
"Imamo problem sa ugljem, pa je doneta odluka da se uvoze velike količine uglja iako se i tako zagađuje životna sredina. Zar nije bolje napraviti tu reverzibilnu elektranu Bistrica, a pominje se i Đerdap 3. Mora se imati rezerva, tzv. balansna energija za slučaj da stanu obnovljivi izvori energije koji su nepredvidivi. U to treba ulagati, jer je balansna energija najprofitabilnija i najvažnija", zaključuje sagovornik lista Danas.
Inače, u prvoj polovini godine EPS je ostvario dobit od 32,8 milijardi dinara ili oko 280 miliona evra. Prethodne godine, dobit je iznosila skoro milijardu evra (114 milijardi dinara).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku
31.03.2025.•
0
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Programeri više nisu najplaćeniji u Srbiji, prestiglo ih jedno zanimanje
31.03.2025.•
19
Programeri više nisu najplaćenije zanimanje u Srbiji, budući da su najveći prosek zabeležili zaposleni u proizvodnji koksa i derivata nafte i on je iznosio 332.994 dinara.
Šta znači novo odlaganje sankcija NIS-u: "Kupovina" vremena kao uvod u trajno rešenje?
30.03.2025.•
12
Sjedinjene Američke Države (SAD) odložile su u petak Naftnoj industriji Srbije (NIS) uvođenje sankcija za još 30 dana, što znači da je novi rok 28. april.
Anketa PKS: Polovina preduzeća trpi posledice političke krize
30.03.2025.•
7
Skoro polovina od 378 kompanija koje je Privredna komora Srbija (PKS) anketirala trpi "direktne i vrlo značajne posledice" zbog političke krize i blokada koje se organizuju širom države.
Više od 10 stranih kompanija koje su dobile državne subvencije otišlo, a krenuo novi talas otkaza
30.03.2025.•
8
Deo stranih kompanija koje su godinama dobijale subvencije i podsticaje od države, otpušta zaposlene, dok neke zatvaraju pogone u Srbiji.
Koliko bi mogla da iznosi rata kredita za mlade nakon šest godina otplate: Ovo je računica
30.03.2025.•
19
Krediti za mlade sa jedan odsto učešća odobravaju, za sada, tri banke. Unikredit, NLB Komercijalna i Poštanska štedionica.
Ukrajina se u ratu davi u dugovima, a isto je čeka i u miru: Kako će vratiti pare?
30.03.2025.•
4
Odgovor na pitanje odakle će Ukrajina namaći novac za obnovu u ovom trenutku je možda još neizvesniji od predviđanja kada će se okončati rat.
Objavljen kalendar poreskih obaveza firmi za april
30.03.2025.•
0
Poreska uprava objavila je poreski kalendar firmi za april.
Novi pokušaji da se privrednici prevare da uplate za upis u registar: APR izdao upozorenje
30.03.2025.•
0
Poslednjih dana na adrese privrednika ponovo stižu koverte sa uplatnicama i uputstvom da u roku od pet dana uplate novac radi upisa u registar, odnosno takozvanu "Poslovnu bazu".
Iz budžetske rezerve još 224 miliona Fudbalskom savezu Srbije
29.03.2025.•
13
Vlada Srbije u tehničkom mandatu donela je rešenje o upotrebi sredstava tekuće budžetske rezerve na osnovu kojeg je pre dva dana Fudbalskom savezu Srbije (FSS) dato 224,2 miliona dinara.
Agencija za restituciju: Isplata četvrtog krupa akontacije obeštećenja počinje 31. marta
29.03.2025.•
2
Agencije za restituciju obavestila je korisnike restitucije da će isplata četvrtog kruga akontacije obeštećenja početi u ponedeljak 31. marta.
NIS: Odložene sankcije, poslovanjem nismo doprineli ovoj akciji koja ugrožava rad kompanije
29.03.2025.•
0
Kompanija NIS saopštila je da je Ministarstvo finansija SAD izdalo novu, specijalnu licencu kojom je stupanje na snagu sankcija u punom obimu prema toj kompaniji odloženo do 28. aprila.
Živadinović: Obustavljeno analiziranje meda u Srbiji, neko iz ministarstva to koči
29.03.2025.•
5
Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović izjavio je da je Uprava za veterinu pre više od mesec dana prestala da analizira kvalitet i bezbednosti meda.
Projekat "eCarina" do kraja 2027. godine: Bez administracije, papirologije, dugog čekanja...
29.03.2025.•
7
Projekat "eCarina" planirano je da počne da se primenjuje do septembra 2027. godine, navodi pomoćnica direktora Uprave carina Sektora za carinske postupke Nataša Mirković.
Đedović Handanović: Stigla potvrda SAD da su odložene sankcije NIS-u do 28. aprila
29.03.2025.•
12
Stigla je zvanična potvrda Sjedinjenih Američkih Država da odlažu sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 28. aprila.
APR: Rok za dostavljanje redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja za 2024. kraj marta
29.03.2025.•
2
Krajem marta ističe rok za dostavljanje redovnog finansijskog izveštaja za 2024. godinu.
Koliko su kupci u Srbiji spremni da plate novi automobil?
28.03.2025.•
11
Kupci novih automobila u Srbiji najčešće su spremni da izdvoje do 20.000 evra za novo vozilo, pokazala je anketa na sajtu Polovni automobili, objavljena danas.
Bajatović: Nadam se odlaganju sankcija NIS-u, danas poslednji razgovor advokata i Vlade
28.03.2025.•
1
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da se nada odlaganju sankcija SAD Naftnoj industriji Srbije (NIS), kako je naveo, "i do tri meseca".
Objavljene nove cene goriva: Skuplji i evrodizel i benzin
28.03.2025.•
6
Evrodizel i benzin od danas u 15 časova pa do sledećeg petka u isto vreme biće skuplji u odnosu na prethodnu nedelju.
Vučić: Propali pregovori o sprečavanju sankcija, Srbija u riziku da izgubi pristup sirovoj nafti
27.03.2025.•
48
Srbija se suočava sa rizikom da u petak izgubi pristup sirovoj nafti iz uvoza, jer su propali pregovori o sprečavanju uvođenja sankcija jedinoj rafineriji u zemlji, rekao je predsednik Srbije.
Kako klimatske promene utiču na sektor osiguranja
27.03.2025.•
0
U Beogradu je održana konferencija o trendovima u finansijskom i osiguravajućem sektoru u ovoj godini.
Komentari 9
Steva
A, šta ako se to samo "šteluju" uslovi za prodaju EPS-a ? zar nije po istoj matrici prodat,pardon poklonjen i NAFTAGAS ? Kad su otišle ribe nek ide i tepsija,kaže stara narodna izreka.
Anđa
Nikola
Kada rudnik krene to nema cene? Svako domacinstvo ce dobiti litijumske giga baterije da mogu da rade radijatori, masine za ves i sporeti. Naravno i frizideri da bi prvorodjeni mogao da iskace iz njega sve sa parizerom i majonezom. A vi se jos bunite.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar