Za novčane pozajmice između fizičkih lica biće obavezan ugovor kod notara

Vlada Srbije saopštila je da je na današnjoj sednici usvojila Predlog zakona o uspostavljanju i funkcionisanju sistema za upravljanje kohezionom politikom.
Za novčane pozajmice između fizičkih lica biće obavezan ugovor kod notara
Foto: Pixabay
Zakon će, kakos e objašnjava, omogućiti stvaranje sistema za efikasno planiranje, upravljanje i praćenje fondova koji dolaze kroz kohezionu politiku Evropske unije. Osnovna namena zakona je priprema dokumenata i procedura koji će omogućiti pristup kohezionim fondovima EU, u skladu sa obavezama koje Srbija preuzima tokom pregovora o članstvu, navodi se u saopštenju Vlade.
 
Na sednici je usvojen i Predlog o dopuni Zakona o javnom beležništvu. Budući da u pravnom sistemu Srbije ne postoji obaveza sačinjavanja ugovora o zajmu u novcu u formi javnobeležničke isprave, većina ovakvih transakcija između fizičkih lica nevidljiva je za kontrolni aparat tokova novca, podsećaju iz Vlade.
Obavezan ugovor bi se, kako se navodi, uveo radi finansijske discipline i pravne sigurnosti. Javni beležnici bi, kao nosioci javnih ovlašćenja, potvrđivanjem ovih ugovora privatne isprave prevodili u javne, pri čemu bi bio ustrojen i registar takvih ugovora radi kontrole i uvida Uprave za sprečavanje pranja novca u realnom vremenu.
Usvojene su izmene i dopune Uredbe o bezbednosti i zdravlju na radu na privremenim ili pokretnim gradilištima sa ciljem unapređenja bezbednosti i zdravlja zaposlenih i drugih lica na gradilištima.
 
Glavne izmene i dopune Uredbe tiču se propisivanje roka u kome je investitor odnosno zastupnik investitora dužan da koordinatora za izvođenje radova upozna sa uvođenjem poslodavca ili drugog lica, a to bi bilo najkasnije sedam dana pre početka njihovog rada na gradilištu, navodi se u saopštenju.
 
Izmene i dopune koordinatoru za bezbednost i zdravlje na radu omogućavaju da odlučuje o tehničkim, tehnološkim i/ili organizacionim rešenjima, radi planiranja različitih elemenata ili faza radova koji treba da se izvode istovremeno ili jedan za drugim.
  • Aleks

    15.09.2024 07:29
    Mozda bi trebalo to uvesti i kad deci dajemo dzeparac? Dakle, ludilo je potpuno zavladalo...
  • Jela

    14.09.2024 13:42
    Doznake
    Hoce i za doznake iz inostranstva da traze ugovor?
  • Dule

    13.09.2024 17:05
    Sta ima drzava da se mesa u to da li je neko nekom pozajmio 2000e..Sto bi to moralo da se overava kod notara???Zasto bi neko ko pozajmljuje novac jos morao i da placa notara .Boze sa cim se ovi bave ja reci nemam.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija