
Sve više dolarskih milionera u Tajvanu i Turskoj, a sve manje u Holandiji i Velikoj Britaniji
U godišnjem izveštaju o globalnoj raspodeli ličnog bogatstva (Global Wealth Report 2024), bankarska grupacija UBS iznela je i deo istraživanja o brzom rastu dolarskih milionera na planeti.

Foto: Pixabay
U narednih pet godina njihov broj dodatno će se povećati, a mimo očekivanja da će se to desiti najpre u brzorastućim ekonomijama i onima koje zavise najpre o svojim energetskim izvorima (gas, nafta), u prvih deset zemalja našle su se i razvijene privrede Japana i Švedske, piše Biznis.rs.
Vodeći na ovoj rang listi je Tajvan, ostrvska zemlja u višegodišnjem sporu sa Kinom, za koju UBS očekuje da će do 2028. imati više od milion milionera, uz rast od 47 odsto. Najzaslužnija za takav razvoj je velika indsutrija čipova, koja dobija novi zamah proizvodnjom poluprovodnika namenjenih za procesiranje softvera koji koristi veštačku inteligenciju.
Ipak, najveći deo povećanja broja milionera u Tajvanu desiće se zahvaljujući imigraciji bogatih stranaca, navode u UBS-u.
Iako je u pitanju velika država, pomalo je iznenađujuće da je na drugom mestu pozicionirana Turska. Država na međi Azije i Evrope godinama muku muči sa izuzetno visokom inflacijom, ali po svoj prilici će povećati broj milionera za 43 odsto zaključno sa 2028. godinom.
Najveći broj milionera na svetu nalazi se u Sjedinjenim Američkim Državama. Na kraju 2023. godine u najvećoj svetskoj ekonomiji bilo ih je gotovo 5,5 miliona, piše Visual Capitalist. No, u SAD se ne očekuje njihov veliki rast, naprotiv - jedan deo njih (oni koji pripadaju višem nivou i investiraju nadalje svoja sredstva) užurbano prenosi svoju aktivu u druge zemlje, sa povoljnijom poreskom politikom.
Glavni zamajac ovom trendu biće skok tehnološkog sektora u zemlji. Prema Svetskom ekonomskom forumu, Turska je domaćin šest kompanija jednoroga (startapa koji imaju vrednost procenjenu iznad milijardu dolara) - to su Peak Games, Getir, Dream Games, Hepsiburada, Trendiol i Insider.
Na trećem mestu je Kazahstan, i veruje se da će u toj zemlji broj milionera biti uvećan za 37 odsto u istom periodu.
Međutim, lista UBS-a rangirana je po najvećem procentualnom rastu, a ne apsolutnom broju novih milionera. Tu u računicu ulaze veličina tržišta i razvijenost ekonomije. Recimo, Japan u ovom trenutku ima 2,8 miliona dolarskih milionera, a njihov broj skočiće na 3,6 miliona do kraja 2028. pa je napredak u ovoj azijskoj državi svakako vredan isticanja.
S druge strane, kao teritorije sa koje se očekuje najveći odliv milionera, izdvajaju se, takođe, dve razvijene ekonomije - Holandija (-4 odsto) i Ujedinjeno Kraljevstvo (-17 odsto). Osim restriktivne poreske politike, posebno za UK kao razlog navodi se nesigurna ekonomsko-politička situacija.
Ove projekcije poklapaju se sa nedavnim podacima konsultantske kompanije za "migraciju investicija", Henley & Partners, koja procenjuje da će čak 10.000 milionera do kraja 2024. godine napustiti Veliku Britaniju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Paušalci "izvisili" za staž obećan podsticajnom merom za zapošljavanje
20.04.2025.•
4
Podsticajna mera države trebalo je da amortizuje posledice testa samostalnosti i obračun sa angažovanjem paušalaca kao poreski jeftinijim rešenjem od angažovanja stalno zaposleni.
Više cene struje za privrednike u Srbiji - manje šanse na tržištu?
20.04.2025.•
2
Cilj Elektroprivrede Srbije je, prema rečima direktora, da struja za građane ne poskupi dok su, s druge strane, privrednicima već stigli novi računi sa uvećanom cenom električne energije.
Zbog carinskog rata: Avion Boing koji je naručila Kina vratio se u SAD
20.04.2025.•
0
Avion kompanije Boing, koji je naručila kineska avio-kompanija, vraćen je u proizvodni centar u SAD, prema svemu sudeći zbog carinskog rata na relaciji Vašington-Peking.
Radonjić: To da je Srbija ekonomski tigar - bušna priča, ne čudi da se godišnje odseli 40.000 ljudi
20.04.2025.•
31
Narativ o Srbiji kao ekonomskom tigru je "bušna priča" kada se zaviri u realne podatke.
Više od 4.500 prijava za kredite za mlade: "Najveći izazov pronaći nekretninu"
19.04.2025.•
12
Za mesec dana programa stambenih kredita za mlade podneseno je više od 4.500 prijava.
Evo kako možete proveriti svoj kreditni status: Jednostavnije nego pre, a izuzetno bitno
19.04.2025.•
3
Kreditna istorija građana direktno utiče na finansijske mogućnosti, a postoji način i kako mi sami možemo da pristupimo tim informacijama.
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
4
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
3
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
11
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
4
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar