Sve više dolarskih milionera u Tajvanu i Turskoj, a sve manje u Holandiji i Velikoj Britaniji
U godišnjem izveštaju o globalnoj raspodeli ličnog bogatstva (Global Wealth Report 2024), bankarska grupacija UBS iznela je i deo istraživanja o brzom rastu dolarskih milionera na planeti.
Foto: Pixabay
U narednih pet godina njihov broj dodatno će se povećati, a mimo očekivanja da će se to desiti najpre u brzorastućim ekonomijama i onima koje zavise najpre o svojim energetskim izvorima (gas, nafta), u prvih deset zemalja našle su se i razvijene privrede Japana i Švedske, piše Biznis.rs.
Vodeći na ovoj rang listi je Tajvan, ostrvska zemlja u višegodišnjem sporu sa Kinom, za koju UBS očekuje da će do 2028. imati više od milion milionera, uz rast od 47 odsto. Najzaslužnija za takav razvoj je velika indsutrija čipova, koja dobija novi zamah proizvodnjom poluprovodnika namenjenih za procesiranje softvera koji koristi veštačku inteligenciju.
Ipak, najveći deo povećanja broja milionera u Tajvanu desiće se zahvaljujući imigraciji bogatih stranaca, navode u UBS-u.
Iako je u pitanju velika država, pomalo je iznenađujuće da je na drugom mestu pozicionirana Turska. Država na međi Azije i Evrope godinama muku muči sa izuzetno visokom inflacijom, ali po svoj prilici će povećati broj milionera za 43 odsto zaključno sa 2028. godinom.
Najveći broj milionera na svetu nalazi se u Sjedinjenim Američkim Državama. Na kraju 2023. godine u najvećoj svetskoj ekonomiji bilo ih je gotovo 5,5 miliona, piše Visual Capitalist. No, u SAD se ne očekuje njihov veliki rast, naprotiv - jedan deo njih (oni koji pripadaju višem nivou i investiraju nadalje svoja sredstva) užurbano prenosi svoju aktivu u druge zemlje, sa povoljnijom poreskom politikom.
Glavni zamajac ovom trendu biće skok tehnološkog sektora u zemlji. Prema Svetskom ekonomskom forumu, Turska je domaćin šest kompanija jednoroga (startapa koji imaju vrednost procenjenu iznad milijardu dolara) - to su Peak Games, Getir, Dream Games, Hepsiburada, Trendiol i Insider.
Na trećem mestu je Kazahstan, i veruje se da će u toj zemlji broj milionera biti uvećan za 37 odsto u istom periodu.
Međutim, lista UBS-a rangirana je po najvećem procentualnom rastu, a ne apsolutnom broju novih milionera. Tu u računicu ulaze veličina tržišta i razvijenost ekonomije. Recimo, Japan u ovom trenutku ima 2,8 miliona dolarskih milionera, a njihov broj skočiće na 3,6 miliona do kraja 2028. pa je napredak u ovoj azijskoj državi svakako vredan isticanja.
S druge strane, kao teritorije sa koje se očekuje najveći odliv milionera, izdvajaju se, takođe, dve razvijene ekonomije - Holandija (-4 odsto) i Ujedinjeno Kraljevstvo (-17 odsto). Osim restriktivne poreske politike, posebno za UK kao razlog navodi se nesigurna ekonomsko-politička situacija.
Ove projekcije poklapaju se sa nedavnim podacima konsultantske kompanije za "migraciju investicija", Henley & Partners, koja procenjuje da će čak 10.000 milionera do kraja 2024. godine napustiti Veliku Britaniju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Budžet dvostruko manji, turističke organizacije zabrinute: Šta se dešava sa turističkim vaučerima?
26.01.2025.•
9
Budžetom za ovu godinu predviđeno je 500 miliona dinara za podelu turističkih vaučera, odnosno 100.000 vaučera po 5.000 dinara što je mnogo manje nego prethodne godine.
Brzinsko donošenje leks specijalisa za Expo i nesreća u Novom Sadu: Ima neka ne tako tajna veza
26.01.2025.•
32
U skupštinsku proceduru stigao je Predlog zakona kojim se menja ranije donet poseban zakon (leks specijalis) za izgradnju objekata u okviru izložbe "Expo 2027".
Čak 92 odsto svih kupljenih nekretnina plaćeno kešom
26.01.2025.•
23
Čak 92 odsto svih kupljenih nepokretnosti u prvoj polovini prošle godine plaćeno je kešom, pokazao je izveštaj Republičkog geodetskog zavoda o regulisanom sistemu tržišta nepokretnosti.
Tesla tuži EU zbog carina na električna vozila proizvedena u Kini
26.01.2025.•
3
Kompanija Tesla Ilona Maska pokrenula je tužbu protiv EU pred sudom u Luksemburgu zbog uvođenja carina na električna vozila proizvedena u Kini, javlja Politico pozivajući se na izvore.
Frilenseri imaju rok do 30. januara da podnesu poresku prijavu
26.01.2025.•
2
Od početka januara 2025. godine teče rok za podnošenje poreskih prijava za četvrti kvartal 2024. godine za frilensere.
Ako Srbija obustavi projekte Jadar, Expo 2027 i Beograd na vodi - koje su posledice?
26.01.2025.•
63
Srbija do sada, barem da javnost zna, nije potpisala sa kompanijom Rio Sava Exploration nikakav ugovor o realizaciji projekta Jadar.
Apple najvredniji svetski brend, iza njega Microsoft i Google
26.01.2025.•
0
Najvredniji svetski brend je drugu godinu zaredom Apple, pošto je njegova vrednost prošle godine porasla za 11 odsto na 547,5 milijardi dolara.
Direktorka MMF-a: Evropa zaostaje za SAD zbog slabijeg rasta produktivnosti
25.01.2025.•
5
Ključna razlika između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država je u slabijem rastu produktivnosti Starog kontinenta, poručila je izvršna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgijeva.
Rusko ministarstvo: Američke sankcije NIS-u udar na saradnju Srbije i Rusije
25.01.2025.•
8
Rusko Ministarstvo inostranih poslova saopštilo je da očekuje da će se naći obostrano prihvatljivo rešenje za Srbiju i Rusiju posle američkog uvođenja sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Cene benzina i dizela nepromenjene
24.01.2025.•
0
Cene benzina i dizela u Srbiji će do sledećeg petka, 31. januara, ostati nepromenjene.
Cena goriva ograničena i narednih šest meseci
24.01.2025.•
3
Cene evrodizela i benzina evropremijum BMB 95 biće ograničene i narednih šest meseci, propisala je Vlada Srbije.
Novo zaduživanje: Srbija danas prvi put emitovala dinarske obveznice
23.01.2025.•
2
Srbija je danas prvi put emitovala dinarsku obveznicu sa rokom dospeća od deset godina i ostvarila do sada najveću tražnju na domaćem tržištu budući da je ona premašila iznos emisije i plan prodaje.
Unija poslodavaca se neće izjasniti o generalnom štrajku
23.01.2025.•
6
Unija poslodavaca Srbije se neće opredeliti ni za ni protiv upućenog poziva da se u petak, 24. januara, organizuje generalni štrajk na teritoriji Srbije.
Tango Six: Zbog sankcija NIS-u "Viz er" više ne toči gorivo na beogradskom aerodromu
22.01.2025.•
9
Mađarska niskotarifna avio-kompanija "Viz er" (Wizz Air) odlučila je da se uskladi sa američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Tramp saglasan da Mask kupi i TikTok u Americi
22.01.2025.•
6
Američki predsednik Donald Tramp saglasan je s idejom da popularnu kinesku aplikaciju TikTok, koja je u SAD privremeno zabranjena, preuzme vlasnik platforme X Ilon Mask.
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
6
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
20
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
22
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
4
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
3
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar