To je za 1,1 odsto više nego pre mesec dana a za 6,0 odsto više u odnosu na kraj septembra prošle godine dana, navodi se u najnovijem izveštaju Kreditnog odbora Udruženja banaka Srbije (UBS).
Stanovništvo je najviše dugovalo kroz gotovinske kredite, nešto više od 752 milijarde dinara, a na drugom mestu po visini su stambeni i krediti za adaptaciju koji su iznosili malo više od 680 milijardi dinara.
Učešće stambenih kredita u ukupnom broju kredita stanovništvu iznosilo je 6,3 odsto.
Kada je reč o karticama, 31. avgusta bilo je 1,144 miliona izdatih kreditnih kartica, što predstavlja porast u odnosu na pre mesec dana kada je kartica bilo 1,143 miliona.
Za razliku od broja kartica koji je porastao, broj korisnika se smanjio budući da ih je krajem jula bilo 922.076 a mesec dana kasnije 921.792.
Podaci Udruženja banaka pokazuju da se situacija u kašnjenju otplate dugova kod stanovništva popravlja jer je udeo docnje u dugu po osnovu kredita stanovništvu sa 2,4 odsto koliko je iznosio na kraju prošle godine, na kraju avgusta 2024. pao na 2,2 procenta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Milos
Kes kredita je 6.43 mlrd eura, racunaj sa 10% kamate na godisnjem nivou, mozda malo vise, ugrubo oko 600 miliona samo na kamate.
Stambenih kredita tu negde oko 5.82 mlrd eura, racunaj sa 5% kamate na godisnjem nivou, sto ce reci nekih 290 miliona kamate godisnje.
Ajd da zaokruzimo na nekih milijardu eura samo na kamate godisnje.
Ovo su samo krediti za fizicka lica, ne racunam i kredite ka firmama.
Luka
Kes krediti nastavljaju ozbiljan rast, dok su stambeni ozbiljnije usporili, jos od korone.
Boško
Koliko građani imaju novca na računima na kojima banka njima ne plaća kamatu?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar