Građani Srbije kupuju sve više preko interneta

U drugom tromesečju ove godine građani Srbije obavili su 19,2 miliona kupovina na internetu karticama i elektronskim novcem.
Građani Srbije kupuju sve više preko interneta
Foto: Pixabay
Time je nastavljen međugodišnji trend rasta, koji u odnosu na isto tromesečje prethodne godine iznosi 36,1 odsto, objavila je Narodna banka Srbije.
 
Od ukupnog broja, broj kupovina na internetu obavljenih u dinarima beleži rast od 33,4 odsto, dok je vrednost tih kupovina uvećana za 34,6 odsto u odnosu na drugo tromesečje 2023. godine.
Posmatrano apsolutno, ovakvih transakcija je u drugom tromesečju ove godine bilo ukupno 12,9 miliona, a njihova vrednost iznosila je 36,3 milijarde dinara (oko 309 miliona evra), prenosi Nova ekonomija.
 
Kada je reč o plaćanjima na stranim internet sajtovima, najzastupljenije valute su evro i američki dolar.
U odnosu na drugo prošlogodišnje tromesečje zabeležen je porast broja transakcija u evrima od 48,2 odsto, 3,7 miliona naspram 2,5 miliona plaćanja, dok je njihova vrednost veća za 38,4 odsto, 184,7 miliona naspram 133,4 miliona evra.
 
Broj plaćanja u američkim dolarima zabeležio je rast od 30 odsto, 2,3 miliona naspram 1,7 miliona plaćanja, dok je njihova vrednost veća za 30,6 odsto, 55,5 miliona naspram 42,5 miliona dolara, u odnosu na drugo tromesečje prošle godine.
 
I u ovom tromesečju nastavljen je trend predovlađujuće kupovine na domaćim internet prodavnicama. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • paja

    23.09.2024 12:38
    online
    Samo da vidim kako ce hleb i ostale namirnice da se kupuju online po malim sredinama,kada se pozatvaraju sve male radnje po manjim gradovima,od butika pa preko knjizara,prodavnica igracaka,obuce...
    On line ce sve lepo da pogasi ali tako i treba kad za bolje nismo.
    Radnici koji budu ostali bez posla u stvarnim ne virtuelnim radnjama,sigurno nece da kupuju on line ,ni oni ni ovi koji izdaju prostore u zakup,jer nece imati kome...
    ON LINE je najvece zlo koje nam se dogodilo.
  • C

    22.09.2024 08:27
    C
    To ke pokazatelj velikog siromastva gradjana u Srbiji. Kupuje se najviše garderoba koja je trecerazredna ali za bolje se nema! Razne stvari za kuću i tako ušli smo u začarani krug iz kog se teško mozemo izvuci jer smo na dnu u živom blatu koje vuče i nepusta!
  • /

    21.09.2024 21:12
    /
    oslobodite amazon a ne ovu kinesku prodavnicu temu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.