To je rekla direktorka sajta Infostud Sonja Ćetković.
Ćetković je za Betu rekla da je nezaposlenost mladih iznad opšte stope nezaposlenosti, dodajući da "to jeste veliki problem države".
"Imamo veliku neusklađenost obrazovanja i tržišta rada. Znanja koja se stiču tokom formalnog obrazovanja ne odgovaraju do kraja tržištu rada, pogotovo u ovim godinama kada se sve brzo menja", rekla je Ćetković.
Kazala je da kompanije zahtevaju nova znanja i veštine, a obrazovni sektor "ne može toliko brzo da se prilagodi tim promenama".
Na pitanje o najtraženijim poslovima, Ćetković je kazala da su najtraženiji poslovi iz oblasti ekonomije, ali da IT upisuje manji broj studenata nego prethodnih godina.
"Do skoro su najtraženiji poslovi bili i iz oblasti IT-a. I dalje jesu, ali u poslednje vreme imamo neke nove informacije da i studije IT upisuje manji broj studenata nego prethodnih godina, a to jeste rezultat trenutnog stanja na tržistu", rekla je Ćetković.
Istakla je da IT i dalje jeste najplaćeniji ali da je trenutno "kod nas u velikoj krizi".
Ona je kazala da mladi jesu zainteresovani da rade, ali da način na koji su oni zainteresovani "ne odgovara do kraja onome kako su kompanije navikle da zapošljavaju".
Navela je da mlade više zanima fleksibilniji oblik rada, fleksibilnije radno vreme i uslovi, dodajući da su se kompanije u Srbiji u određenoj meri prilagodile tome.
"Ne postoji dovoljna ponuda praksi i programa koji mogu da pomognu mladima na početku karijere. Velike kompanije organizuju takve programe ali je to nedovoljan broj kako bi mladi ušli na tržiste", rekla je Ćetković.
Ona je naglasila da se Infostud trudi da pomogne mladima da steknu željene uslove i da im predstave kakve mogućnosti imaju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
/
ipak ih primaju preko veze
Zebra
Treća strana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar