Na račun minimalac, keš na ruke: Najviše sive ekonomije u građevinarstvu, trgovini i ugostiteljstvu

Privrednici veruju da se u preduzećima u njihovoj delatnosti u potpunosti uplaćuju porezi i doprinosi za 81 odsto radnika, što je manje nego ranije.
Na račun minimalac, keš na ruke: Najviše sive ekonomije u građevinarstvu, trgovini i ugostiteljstvu
Foto: 021.rs
Smatraju da se za 13 odsto radnika, što je duplo više nego prošle godine, obaveze izmiruju delimično, kaže direktor Ipsosa Predrag Kurčubić, predstavljajući rezultate istraživanje Stavovi građana i privrede o sivoj ekonomiji u 2024. godini.
 
Kako piše Politika, rezultati koji su predstavljeni na konferenciji za novinare i privrednici koji su učestvovali u istraživanju tvrdili su da 90 odsto zaposlenih u njihovim preduzećima ima pune doprinose na zaradu.
"U odnosu na ranije istraživanje, mnogo više preduzeća smatra da se u njihovoj delatnosti redovno isplaćuje sav profit i njih je sada 61 odsto u odnosu na ranijih 43 odsto. U skladu sa tim je znatno manji procenat onih koji veruju da slična preduzeća prijavljuju manje od deset odsto, odnosno 11 do 20 odsto profita", naveo je on.
 
Što se tiče grana za koje se misli da je u njima siva ekonomija najrasprostranjenija, anketa je pokazala da je na prvom mestu građevinarstvo, a slede zanatske usluge, trgovina i ugostiteljstvo. Na drugoj strani su zdravstvene usluge, poljoprivreda i tekstilna industrija, koje se mnogo ređe navode u kontekstu raširenog neformalnog poslovanja.
Tri četvrtine privrednika smatra da se izbegavanje plaćanja poreza u Srbiji ne toleriše, što je znatno više nego u prethodna dva talasa, kada je oko dve trećine preduzeća imalo ovakav stav.
 
Ogromna većina građana koja je učestvovala u istraživanju, tačnije njih 80 odsto, iznelo je stav da za neformalno poslovanje nema opravdanja, dok je broj onih koji sivu ekonomiju smatraju opravdanom pao ispod petine. 
 
I građani, kao i privrednici, smatraju da je siva ekonomija najrasprostranjenija u građevinarstvu, a slede trgovina na malo, ugostiteljstvo i zanatske usluge. Istraživanje je pokazalo da najveći deo građana Srbije mesečnu zaradu prima na tekući račun, 85 odsto, dok 13 odsto platu dobija delom na račun, delom u gotovini ili u potpunosti na ruke.
 
U poređenju sa prošlom godinom, povećan je broj radnika koji zaradu primaju preko tekućeg računa. Oko dve trećine građana je reklo da prilikom kupovine uvek dobije fiskalni račun, 68 odsto, dok je svaki četvrti naveo da račun dobija često.
 
Tekst u celosti čitajte u Politici.
  • Strahinja

    05.10.2024 15:41
    Nepoštovanje zakona o radu
    Kad će ova država biti pravna sa poštovanjem čoveka radnika i njegovih prava, za sad nikad.Poslodavac je bog to se i vidi za njih nema kazne a i sindikat se ne buni za nevolje zaposlenih.Nikad ovaj narod sunce ogrejati neće.
  • Krile

    05.10.2024 15:35
    leva ruka, desni džep
    U ugostiteljstvu ponajviše. Gazde imaju milion ideja na temu kako neizdati racun i zakinuti državu.
  • Zlopogleđa

    05.10.2024 15:26
    Kupovina socijalnog mira privrednim kriminalom na koji se žmuri... a kad dođu trudničko, bolovanje, penzija, katastrofa, ponižavajuće. Savetujem svakome da uzme sve prijavljeno, crno na belo, ništa na ruke, i troškove prevoza obavezno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Ekonomski tigar, a finansije ranjive

Aleksandar Vučić se često hvali finansijskom situacijom države kojom upravlja, bilo sa premijerske, bilo sa predsedničke funkcije, već tuce godina.