Drakulić: Ako država ponovo dozvoli uvoz peleta, srpski proizvođači mogu da zatvore pogone

Jedan od najvećih proizvođača peleta u Srbiji Zoran Drakulić kaže da država planira da ponovo dozvoli uvoz tog ogrevnog materijala što bi, navodi, uništilo domaće proizvođače i 20.000 radnih mesta.
Drakulić: Ako država ponovo dozvoli uvoz peleta, srpski proizvođači mogu da zatvore pogone
Foto: Pixabay
Drakulić je izjavio da srpski proizvođači mogu da zatvore pogone od 10. oktobra ako uredba o zabrani uvoza ne bude produžena.
 
On je naveo da već sada ne radi 60 odsto srpskih proizvođača peleta, a "posledice će se tek videti".
 
Prema njegovim rečima, Vlada je u četvrtak trebalo da usvoji uredbu kojom se produžava zabrana uvoza peleta na novih 90 dana, ali ju je neko "skinuo".
 
"Navodno, imamo veliki pritisak Evrope", kazao je Drakulić i dodao da mu nije poznato da su Crna Gora, Bosna i Ukrajina u Evropskoj uniji.
Kako tvrdi, taj pelet će "ubijati" sve na srpskom tržištu, jer je jeftiniji.
 
"Celo naše okruženje ima jeftiniju struju i sirovine, mi nismo konkurentni, iako je cena peleta pala 40 odsto“, objašnjava Drakulić i dodaje da se u Srbiji danas pelet proizvodi i prodaje sa gubitkom.
 
"Očigledno da to našu državu ne interesuje, ostavljeni smo na cedilu. Očigledno je taj uvoznički lobi mnogo jak, a od nas ne mogu da se ogrebu i tako smo u kolapsu“, ocenio je on.
 
Drakulić je ukazao da se država samo bavi gasom i podsetio da je u poslednjih deset godina Srbijagasu otpisano tri milijarde evra duga.
 
"Oni se samo bave nekim svojim lukrativnim poslovima. Grade nepotrebne gasovode i bacaju pare“, dodao je.
 
Drakulić je kazao da uredba koja trenutno zabranjuje uvoz peleta ističe narednog četvrtka.
 
"Ne znam da li će oni to, u poslednjem momentu, da stave na Vladu. Koliko čujemo, navodno su ovi naši pod velikim pritiskom Evrope da se nastavi uvoz, a vi, domaći, ubijte se“, zaključio je Drakulić.
 
Vlada Srbije u aprilu ove godine odlučila je da privremeno zabrani uvoz peleta, na inicijativu Ministarstva energetike. Odluka je stupila na snagu 13. aprila sa periodom važenja od 90 dana, a u julu je ponovo produžena.
  • Dejan

    07.10.2024 21:15
    A uvoz radne snage?
    Drakulicu, a zasto se zalazete za uvoz jeftine radne snage iz Nepala, Turske, Indije... zbog te jeftine radne snage mi radnici imamo male plate...pa se selimo za Nemacku.
  • Sremac

    06.10.2024 11:21
    Monopol je čudo.
  • NS

    06.10.2024 10:16
    Šta meni znači domaći proizvod,kada je skuplji nego uvozni a ništa bolji.Tako je u svemu.Ako domaći ne može da bude konkurentniji od uvoznog,neka slobodno zatvore svi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Živković: EPS je spreman za zimu

Generalni direktor "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušan Živković izjavio je da su svi proizvodni kapaciteti tog preduzeća spremni za zimsku sezonu.