Drakulić: Ako država ponovo dozvoli uvoz peleta, srpski proizvođači mogu da zatvore pogone

Jedan od najvećih proizvođača peleta u Srbiji Zoran Drakulić kaže da država planira da ponovo dozvoli uvoz tog ogrevnog materijala što bi, navodi, uništilo domaće proizvođače i 20.000 radnih mesta.
Drakulić: Ako država ponovo dozvoli uvoz peleta, srpski proizvođači mogu da zatvore pogone
Foto: Pixabay
Drakulić je izjavio da srpski proizvođači mogu da zatvore pogone od 10. oktobra ako uredba o zabrani uvoza ne bude produžena.
 
On je naveo da već sada ne radi 60 odsto srpskih proizvođača peleta, a "posledice će se tek videti".
 
Prema njegovim rečima, Vlada je u četvrtak trebalo da usvoji uredbu kojom se produžava zabrana uvoza peleta na novih 90 dana, ali ju je neko "skinuo".
 
"Navodno, imamo veliki pritisak Evrope", kazao je Drakulić i dodao da mu nije poznato da su Crna Gora, Bosna i Ukrajina u Evropskoj uniji.
Kako tvrdi, taj pelet će "ubijati" sve na srpskom tržištu, jer je jeftiniji.
 
"Celo naše okruženje ima jeftiniju struju i sirovine, mi nismo konkurentni, iako je cena peleta pala 40 odsto“, objašnjava Drakulić i dodaje da se u Srbiji danas pelet proizvodi i prodaje sa gubitkom.
 
"Očigledno da to našu državu ne interesuje, ostavljeni smo na cedilu. Očigledno je taj uvoznički lobi mnogo jak, a od nas ne mogu da se ogrebu i tako smo u kolapsu“, ocenio je on.
 
Drakulić je ukazao da se država samo bavi gasom i podsetio da je u poslednjih deset godina Srbijagasu otpisano tri milijarde evra duga.
 
"Oni se samo bave nekim svojim lukrativnim poslovima. Grade nepotrebne gasovode i bacaju pare“, dodao je.
 
Drakulić je kazao da uredba koja trenutno zabranjuje uvoz peleta ističe narednog četvrtka.
 
"Ne znam da li će oni to, u poslednjem momentu, da stave na Vladu. Koliko čujemo, navodno su ovi naši pod velikim pritiskom Evrope da se nastavi uvoz, a vi, domaći, ubijte se“, zaključio je Drakulić.
 
Vlada Srbije u aprilu ove godine odlučila je da privremeno zabrani uvoz peleta, na inicijativu Ministarstva energetike. Odluka je stupila na snagu 13. aprila sa periodom važenja od 90 dana, a u julu je ponovo produžena.
  • NS

    06.10.2024 10:16
    Šta meni znači domaći proizvod,kada je skuplji nego uvozni a ništa bolji.Tako je u svemu.Ako domaći ne može da bude konkurentniji od uvoznog,neka slobodno zatvore svi.
  • Realista

    06.10.2024 09:42
    alavost je bolest
    Prvo, ukupna proizvodnja peleta ne zapošljava ni blizu od 20.000 radnika (pre će biti četvrtinu), drugo plate u toj proizvodnji su mizerne, treće, sama činjenica da je proizvodnja peleta u srbiji skuplja nego drugde je bizarna jer se ovde umesto drvnog otpada, kojeg de facto nema jer nema ni drvne industrije, koristi zdravo drvo koje se melje da bi se kasnije sabilo u pelet, proces koji troši mnogo energije koja je u srbiji skupa. I šta bi onda Drakulić, da svi plaćamo njegov preskupi pelet samo zato što on od skoro odlučio da finansira opoziciju je mu je država okrenula leđa jer ima svoje igrače? Pa gde je bio do sada?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Ekonomski tigar, a finansije ranjive

Aleksandar Vučić se često hvali finansijskom situacijom države kojom upravlja, bilo sa premijerske, bilo sa predsedničke funkcije, već tuce godina.