Pregovori Kine i EU o carinama na električna vozila bez rezultata

Pregovori u Briselu o carinama koje je Evropska unija uvela na električna vozila uvezena iz Kine završeni su velikim neslaganjem, saopštilo je Ministarstvo trgovine Kine.
Pregovori Kine i EU o carinama na električna vozila bez rezultata
Foto: Pixabay (ilustracija)
"Pregovarači nisu postigli rešenje prihvatljivo za obe strane, mada su napravili značajan napredak u određenim oblastima", navedeno je u saopštenju.
 
Zvanični Peking je pozvao pregovarače EU na sledeću rundu pregovora koja će se održati u Kini.
Zemlje članice EU izglasale su u petak uvođenje carina na električne automobile uvezene iz Kine, uprkos protivljenju Nemaca koji strahuju od trgovinskog rata sa Pekingom.
 
Evropska komisija je time uvela da na porez od 10 odsto, koji je već na snazi, doda doplatu do 35 odsto na vozila na baterije kineske proizvodnje. 
Ove carine trebalo bi da stupe na snagu krajem oktobra.
 
Peking koji je to osudio kao nepoštenu i nerazumnu protekcionističku praksu, već je odgovorio pokretanjem kontra carina na svinjetinu, mlečne proizvode i alkoholna pića na bazi vina uvezena iz EU, uključujući konjak.
 
Predstavnici Pekinga i 27 zemalja EU održali su osam rundi pregovora u Briselu od 20. septembra.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naprednjaci zadužuju i vašu decu

Rebalans je u velikoj većini uređenih zemalja standardna aktivnost, ustaljena praksa kojom država pri kraju godine precizira i u neznatnoj meri koriguje budžetom planirane rashode do kraja godine.